Big Brother

(pořad)
  • Slovensko Big Brother
Reality-TV
Česko / Slovensko, 2023, 60 min

Big Brother, unikátní sociální experiment, se vrací v nové, zábavnější a propracovanější podobě na Voyo a obrazovky TV Nova. Kultovní reality show, která zaznamenala obrovský globální úspěch, se drží svého originálního a jedinečného konceptu, kdy je umístěním různorodých osobností do izolovaného prostoru vytvořeno prostředí pro vznik nejrůznějších interakcí, vypjatých momentů, konfliktů a dramatických zvratů. Nová verze zároveň reflektuje nároky dnešního diváka, vtahuje jej více do hry a dává mu větší možnosti ovlivňovat život v domě více než kdy dříve. Hra tak přináší mnohem více vzrušení a zábavy nejen jim, ale i samotným účastníkům... Nová generace Big Brothera přichází s inovativními prvky a herními elementy, které celou hru posouvají na novou úroveň. Diváky čeká zcela nový zážitek, který je vtáhne do hry jako nikdy předtím. Jednotliví soutěžící, vyznačující se silnými rozdílnými charaktery, dovednostmi a také prostředím, ze kterého pocházejí, budou v naprosté izolaci od vnějšího světa pod přísným, ale spravedlivým dohledem tajemného Big Brothera soutěžit o jejich přízeň. Právě diváci totiž budou rozhodovat vždy o osudu a setrvání hráčů v soutěži a svými hlasy rozhodnou také o vítězi, který si ve finále odnese odměnu ve výši 2,5 milionu Kč. (Voyo)

Olík

Asi už je třeba se smířit s tím, že euforii z fenoménu podobných reality-show zavál sníh desítek zim. A to říkám jako člověk, který si první řady Vyvolených nahrával na videorekordér (ano, pamatuji VHS kazety), když zrovna neměl čas zhlédnout nový díl. Podíval jsem se na kousek první epizody, abych měl podvědomí o soutěžících, každopádně hned po prvních minutách mi bylo jasné, že my kamarádi nebudeme. Sem tam jsem ještě mrknul, co je nového a kdo vilu opustil, ale to je tak všechno. Jestli tohle má být nějaké zrcadlo naší současné společnosti, tak děkuji, nechci a jdu se raději proběhnout do lesa. ()

Oxyuranus

My na to s přítelkyní koukáme každý večer ve 20:30. Ti lidi tam jsou magoři a to nás vlastně hodně baví. Ale jinak je to papundekl, lacinost hadr a vrchol nevkusu. Je vidět, že je to natáčený někde v Bulharsku, a proto jsou i některé zachycené konverzace tak jako divně ustřiženy. Nechali si odejít zajímavé postavy (Andrej) a celkově je to prostě hodně producentsky špatně uchopený. Ale už se na to díváme a jsem sám zvědavý, kdo to vyhraje. ()

Trustme

Reality show a televizní sociální experimenty mám jako ujetého koníčka a tak si dovolím opět zhodnotit, psychoanalyticky lustrovat a nastavit zrcadla pořadu Dick Bobr. Myslím, že jsem viděl většinu reality show českých i slovenských a tak mohu posoudit dramaturgii, obsah, scénář, ideovou režii, technické zpracování, casting. Předesílám, že nelze vidět všechny díly nebo dokonce i živé online streamy, takový divák neexistuje a ani já nedával pravidelné sledování. Stačil totiž průběžný výřez 2x týdně, protože víc se toho ani nedělo a režie stále opakovala do zblbnutí "aktivitu soutěžících" z minula. Začátek hry se zdál být ještě zajímavý, ale velmi brzy se ukázalo, že z hovna bič neupleteš a z kokotů shakespeareovské drama nevyždímeš. Castingový štáb expertů z řad psychologů, transvestitů, kriminalistů, tatérů, sexuologů, šamanů a mimozemšťanů se určitě snažil pro tentokrát vybrat to nejšílenější, co objevili v ústavech pro duševně choré, ale některým soutěžícím aplikovali nevhodně sedativa a tak docházelo po čas show k apatickým projevům nebo naopak k hyperaktivním poruchám emocí. Pojďme si představit některé z nich: Andrej - psychopat, loutkář a člověk, který si popletl  herní zadání v domnění, že on je Big Brother. Katrin - totálně pobóchaná Slovenka, tedy klasická slovenská nátura hysterické diliny, která každou větu musí doplnit náročnou hereckou etudou a dramatickými obličejovými výrazy. Její buranská vychcanost prekabátiť všecky v domčeku ji vycházela poměrně dlouho k čemu ji měl pomáhat oblouzněný panic Tarbík, kterému dovolila se do ní zaľubiť. Vydržela až téměř do finále i přes fakt, že byla tou nejméně oblíbenou osobou u soutěžících a k mé obrovské radosti vypadla před finálem a nepomohl ji ani opakovaný srdcervoucí příběh týrané dívenky. František - pod heslem: kdo nic nedělá-nic nezkazí, nás nudil až téměř do konce. Nehnulo s ním ani několikanásobné vesmírné znásilnění  Karolínou. Vítek - mladý upírek odvážně vstoupivší, levitující do pekelných bran lidského světa. Jinoch, nejistého pohlaví a mezifáze probíhající proměny  "chci být ženou jako Zoe, ale mít penis je fajn". Strašidelná ukázka co může generace Z vyprodukovat. Bára - obligátní lesba se vším všudy, tedy defacto chlap v "ženským" těle. Nejhorší falešná kráva celé soutěže. Každá její věta byla jak z rádia - rádoby vtipná, přehrávající, vlezlá. Zoe - co by to bylo za reality show, aby v ní nebyl nějaký ten předělaný mutant. Vlastně tady se zúročilo vše, co mělo přitáhnout diváky k šokujícímu castingu a lesby s nebinárními ufony byly slabý kafe. Zoe správně tušila, že většinu reality show vyhrávají teplí a nebo exoti a tak už v prvním díle byla vyřazena většinou z ní vyděšených spoluhráčů, ale produkce potřebovala mít co nejdéle divnolidi v manéži a tak ji držela až do konce. Proč tihle lidé lezou do reality pořadů, kde se neustále litují, vypráví jak to mají těžké být ve stresu jak je kdo přijme a hlavně vydržet hrát po celou dobu babu, když jste stále chlap. Bylo smutné sledovat amazonku, která byla postavou skoro nejmasivnější ze všech chlapů, občas přešla i do mužského hlasu a po ránu to byl chlap se vším všudy. Moderátor Míra - když neseženeš nikoho jinýho a celý je to takový bulharsky levný a trapný. Big Brother - protože produkci stačil jen někdo, kdo přečte různé jednoduché věty, zadání a oznámení byl nakonec  úsporně vybrán zásobovač Mirek, starší bratr střihače Viktora. Ella - nejsympatičtější osoba, místy i vtipná ženská, co uměla pobavit a slušelo ji to. Standa - normální týpek, co to pojal jako zájezd na chatu - sem tam se opít, sbalit holku, zahrát si nějakou divnou hru a brát to stylem "mám v piči". Důkaz, že diváci jsou taky ještě normální i když koukají na takový sračky a nenechali zase vyhrát nějakýho zoufalce s mimozemskou sexuální orientací. Reality show Big Brother 2023 je ovšem tou nejnudnější reality show jaká byla vyrobena. Dokonce i Primácký Like House byl mnohem zábavnější a akčnější. Mdlá dramaturgie, moderátoři i soutěžící a velmi špatný zvuk. Absolutní rezignace na nějaké napínavější úkoly. Snaha vyvolat uměle nějaké drama díky emočně nevyzpytatelným bláznům se ve výsledku proměnila jen v srdceryvné hysterčení a divákovu potřebu s hláškou "Harry jdu do baráku" zliskat všechny na hromadu. Standa nesbalil holku, ale něco mnohem lepšího. Semetriky Zoe, Bára a Katrin naštěstí utřely a svět se točí dál. Za 20. minut po skončení si už nikdo nevzpomene na nic a nikoho z téhle nepovedené show. () (méně) (více)

DonBraso

Jsem nečekal, že zrovna tohle budu sledovat, ale je to prostě z dalších "Velkých bráchů". Celé jsem to sledoval jen ze dvou důvodů. To byl Andrej a Standa. Stejný humor co mám rád. Jeden odešel jako první, jeden jako vítěz. Což bylo už jasný od pár dílů. To, že Hejda nebyl zrovna top, že hlasování může být vždycky fake, nic moc soutěže, tak to stejně udělala produkce k mému výsledku dobře. Takže klidně za tři. ()

Peddro odpad!

Proboha, on se opravdu takový odpad ještě natáčí? Moc bych si přál, vidět aspoň jednoho cílového diváka. Neumím si představit, že by kdokoliv, kdo má aspoň první stupeň ZŠ na něco takového koukal? Dal jsem jen 5 minut, abych mohl psát recenzi. Jestliže se vyplatí toto vysílat, tak to znamená, že asi cílová skupina existuje, což je důkazem intelektového úpadku naší společnosti. Hanba, hanba, hanba. Chce se mi zvracet. ()

• Pořad se natáčí v Bulharsku kousek od města Sofie. (TheSlezy)
  • Soutěže se zúčastnilo 11 Čechů a 5 Slováků. Z toho 8 žen, 6 mužů, 1 nebinární a 1 trans žena. (Zix.)