Emotivní drama inspirované skutečnými událostmi, ve kterém se mladá Švédka z kmene Sámů pustí do pátrání po vrahovi, aby si s ním srovnala účty. (Netflix)

M.i.k.e

ten popisek je dost zavádějící, protože Stöld není kriminálka, ale spíš klasické severské sociální drama, kde je sice středobodem pytlačení, ale není to jen o něm a svůj prostor tu mají boje za tradice, problémy vycházení menšin (tradičních obyvatel) s většinou, nezájem úřadů řešit lokální problémy a další dílčí věci. Navíc je tu nádherná příroda, Sámské tradice jsou zajímavé a "neokoukané" a jako celek mi to sedlo. Kdo by snad ale čekal severskou kriminálku, nebo snad dokonce nějakou větší akci, ať se raději tomuhle kousku vyhne...70% ()

BOURQUE

Film so scenárom, ktorý má potenciál, a prostredím, v ktorom sa príbeh odohráva, ponúka veľa možností. Ten finálny produkt však nie je uspokojivým. Prvky ako „Drama“ a „Thriller“ tu samozrejme sú, ale nie sú správne a hlavne v správnej miere použité. Vykreslenie charakteru postáv a ich vedenie, čo by malo byť takým jedným pevnejším bodom filmu, taktiež by mohol byť oveľa lepším. Finálne vyvrcholenie je jednoduché a bezpečné, rozhodne čakáte viac. P.S.: Debut režisérky Elle Márjá Eira. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

viperDavid

Asi se shodnem že se vyplatí na film podívat kvuli překrásné přírodě. Zbytek je sice hezkým vchodem do života Laponců o kterým se nám může jen zdát, ale jinak film je dlouhý a nudný. Opravdu za zmínku stojí pouze jejich život, který se sice podobá našemu "nejsou to domorodci", ale také je velmi vzdálený. Asi jako dokument bych to bral, ale jako Drama / Thriller? to teda opravdu ne. ()

Malarkey

Není to poprvé, co Skandinávci otevírají Sámská témata. A mně se to líbí. Zase je to jiný pohled na věc. Jiný pohled na skandinávský svět, který u polárního kruhu řeší témata, o kterých nemáme ani ponětí. Sice nečekejte žádný filmařský zázrak, ale vzhled do života Sámů s příchutí detektivky je to fajn. ()

Hapretor

Za malé sobíky * navíc. Nechutné, drsné, lidé jsou svině ... ale i krásné, dojemné a i dokonce poučné ... příroda je mocná a krásná ... doteď jsem netušil, že existuje nějaký Sámský jazyk ... doteď jsem netušil, že pěstování sobů je vlastně i poslání a životní styl - odkaz po generace ... předávání ...ehm "žezla" ... nebo v tomto případě - předávání uřízlého ucha - fuj ... to je ale blbý "folklor". ()

• Švédsky webový magazín Moviezine pochváli herecké výkony: "Oskal je impozantná v úlohe silnej a nebojácnej dospelej hlavnej hrdinky. Risten-Alida Siri Skum je v role dievčenskej Elsy senzačne expresívna. Martin Wallström jednoznačne ukázal, že dokáže hrať postavy s nebezpečnou stránkou. Tí by si zaslúžili aj ceny a všetci ostatní sú tiež obrovsky vierohodní." (Arsenal83)
  • Švédske noviny Aftonbladet napísali, že scenárista Peter Birro mal náročnú úlohu do filmu "stlačiť veľa vlákien naraz spolu s komplikovaným príbehom, ktorý tak vyznieva trochu trápne". (Arsenal83)