Harvie Krumpet

(festivalový název)
  • Austrálie Harvie Krumpet
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama
Austrálie, 2003, 23 min

"Plastelínový“ životný príbeh retardovaného Harvieho Krumpeta od jeho narodenia až po smrť. Pretože ho deti v škole týrali, rozhodla sa jeho rovnako retardovaná mama zobrať synovo vzdelanie do vlastných rúk. Vtĺkala mu do hlavy rôzne nezmysly, ktoré si písal do zošita s názvom "Fakty“. Po svojom ťažkom detstve v Poľsku emigroval, kvôli 2. svetovej vojne, do Austrálie. Avšak ani tam sa jeho útrapy neskončili. Nielenže mu diagnostikovali astmu, ale ho aj v sérií jeho životných nešťastí zasiahol blesk, ktorý zmagnetizoval kovovú doštičku po operácii lebky a stane sa z neho živý magnet. Aj napriek tomu, že ho nestále sužujú zdravotné problémy, nestráca chuť žiť...

Režisérovi Adamovi Elliotovi tento tragikomický príbeh priniesol Oscara v kategórii Krátky animovaný film. (riske)

Chlupis

Harvie Krumpet aneb člověk, který se nikdy nestal nikým důležitým či slavným. A právě o to je jeho životní příběh dojemnější. ()

HAL

Plastelínový animák plný kouzelně ironického humoru a velkých pravd o životě. Forrest Gump pro cyniky. 9/10 ()

misterz

Smutný a depresívnejší kraťásek, ktorý ale končí optimisticky a pozitívne. Široká paleta rôznych pocitov odvíjajúca sa od jednotlivých etáp Harvieho života robí z neho emotívne bohatú záležitosť. 85/100 ()

Adam Bernau

Na rozdíl od Mary a Maxe mě tento film ne a ne chytnout, přestože Harvie by měl být můj dokonalý hrdina a úvod jeho příběhu je velmi slibný. Možná se zde příliš věrně ukazuje bezsmyslná obsesivní setrvačnost života. Anebo Elliot pochopil Cimrmanovu frustrační kompozici a geniálně ji aplikoval na filmovou tvorbu: od začátku jsem se těšil, co se z toho vyvine a fór je v tom, že se nic nevyvine. ()

dzej dzej

Zatímco Formanův Amadues tematizuje lidskou průměrnost, je Harvie Krumpet ódou na podprůměrnost a vyšinutost. K smrti smutný životopis jednoho prokletého mužíčka a řada nových FAKT k zapamatování. ()

Vodnářka

Film navazuje na Elliotovy zhruba pětiminutové snímky o členech rodiny - strýčkovi, bratranci a bratrovi, jen je zajámavější a působivější. Nese se ve stejném duchu vyprávění životního příběhu zdánlivě prostého a obyčejného člověka. Ve skutečnosti je jejich život vnitřně nesmírně bohatý, na místě je přirovnání k Forestu Gumpovi. Příběh přináší nejen příjemnou, trochu melancholickou atmosféru, ale i mnoho pousmání a zamyšlení nad vlastím životem. ()

swamp

Harvek Milos Krumpetzki - polský chlapec, jehož životní eskapády od narození až do pozdního věku svým typicky cynickým způsobem načrtl režisér Adam Elliot - tentokráte mu byl odměnou i Oscar. :) Něco tak příjemně neveselého (ale vtipného) jsem už dlouho neviděl.. doporučuji. ;) "Fakt 1034: Life is like a cigarette. Smoke it to the butt." ()

Slartibarkfast

Příběh Harvie Krumpeta, retardovaného smolaře, s nímž se osud příliš nemazlí. Již od útlého věku procházel útrapami a se svým Tourettovým syndromem byl všem pro smích. Postupně s ním prožíváme celý jeho těžký život, který je plný hořko sladkých momentů, tragikomických chvilek a faktů. V podání vypravěče Geoffrey Rushe nezapomenutelný zážitek. Samotnému je mi líto, že jsem tento roztomilý kraťas objevil až po zhlédnutí Mary a Max, pro něž mám jen slova chvály. Je vidět, že předlohou byl právě Harvie a tak už na mne tento neměl takový efekt. Jinak ovšem skvělá práce a oživení starých technik, pro něž, jak se zdá, v moderní kinematografii není místo. 80% ()

korbitch22

Taková šílená zajímavost,ve které chybí srdce,protože místy to má vtipné pasáže (které mají smysl) ,pak už to je jen nuda( s mizernou šestákovou pointou) a tahle animace mě děsila už od malinka : / ()

heyda

Hezky odvyprávěný né zrovna šťastný životní příběh o Harvie Krumpetovi. Bohužel mě si tento shortfilm nezískal i přesto, že animace je zde rozhodně zajímavá a originální. 65% ()

jojinecko

Posledná myšlienka bola pekná, inak na Harviem nevidím nič, čím by som ho mal radiť k nadpriemeru. Dávam prednosť minisérii Uncle,Brother,Cousin, ktorú má tiež na svedomí Adam Elliot a je jasné, že práve odtiaľto čerpal inšpiráciu pre tento filmík a mal som niekedy pocit, akoby vykrádal sám seba... ()

Stanislaus

Celkem nenápadný, ale o to více poutavý oscarový kraťas o jednom plastelínovém chlápkovi, který v životě zakusil perné i šťastné chvíle. Narážka na cigaretu v závěru nebyla rozhodně od věci. A Geoffrey Rush jako vypravěč opravdu potěšil - má fakt sympatický hlas a to vždy dělá dost. Zkrátka dvacetiminutový náhled do (ne)obyčejného života jednoho chlápka s osudem, který může potkat každého z nás, okořeněný spoustou vtipných a ironických faktů. ()

evulienka3

Jednohubka, ktorú sa oplatí vidieť. V podstate sa dá povedať, že ide o animovanú sociálnu drámu alebo životný príbeh jedného "obyčajného človeka z plastelíny". Za týmto príbehom sa však skrýva veľmi veľa krásneho a aj smutného o nás ľuďoch ale FAKT 1034 je pravdivý a mali by sme sa ho držať! Videné v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov ()

HellFire

Sice většinu času smutné, ale rozhodně je to jeden z nejlepších krátkometrážních filmečků, co sem kdy viděl. ()

Othello

Černočerný humor, suchý hlas vypravěče (celkem zklamání) a odporná plastelínová animace (nemám ji rád). Nic moc pro mě.. některé úseky, co jsem viděl z Mary a Max mi přišly ale podstatně vtipnější, tak Elliota ještě nezavrhnu ()

Richie666

Zas tak slavný mi to ale nepřijde, spíš taková dvacetiminutová lehce počerněná taškařice s velmi pěknou animací a konečným happy-endem... ()