Harvie Krumpet

Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Drama

Austrálie, 2003, 23 min

Adam Elliot

Geoffrey Rush

Scénář: Adam Benjamin Elliot .. Retardovaný chlapec a jeho život ve dvaceti minutách aneb jak se Harvie velikánem nestal. Extra cynické, posmutnělé, přesto s humorným nábojem a krásnou ruční animací (zdálo se mi to nebo byl jeho kamarád Bogusz předobrazem Matera z Cars - ty zuby, nos..?) zpracované dobrodružství ala (anti) Forrest Gump. Neuvěřitelně dlouhé shánění filmu se oplatilo a jsem zvědavý co dalšího skrývá práce Adam Elliota, kterou si co nevidět také seženu. Život je jako cigareta .. nebo bonboniéra ?(29.1.2007)

Smutný a depresívnejší kraťásek, ktorý ale končí optimisticky a pozitívne. Široká paleta rôznych pocitov odvíjajúca sa od jednotlivých etáp Harvieho života robí z neho emotívne bohatú záležitosť. 85/100(30.4.2016)

Parádní animovaný kraťas po kterém se na Mary a Max těším ještě víc.(28.8.2009)

S Wallace a Gromitom to má spoločné len tu plastelínu a stopáž, a tým to končí. Dadel to v podstate celé vystihol (aj titulky dobré spravil). Spôsob akým tu Elliot prepiera tabu spoločnosti (nudismus, retardácia, smrť) je naozaj dosť liberálny, naturalistický až krásne krutý. Ako aj sám život. Asi začnem fajčiť.(5.6.2005)

Další zakopaný klenot, který se určitě pokuste sehnat! Tenhle australský dvacetiminutový plastelínový (něco jako Wallace a Gromit) filmeček popisuje životní osudy jednoho retardovaného polského emigranta, který (narozdíl třeba od kolegy Forresta) v životě nedokázal vůbec NIC, naopak ho pronásleduje jedna pohroma a nemoc za druhou. Film je nabitý naprosto neodolatelným černým, neřkuli cynickým humorem, ale pod vším tím cynismem je to vlastně film velmi smutný, lidský, dojemný a povznášející. Celý film skvěle odvyprávěl Geoffrey Rush a získal letos Oscara za nejlepší krátký animák. ________PS:Udělal sem titulky, tak stahujte:-) _________PPS: VĚDĚLI JSTE, ŽE některé žáby mohou přijít zpět k životu, když rozmrznou, a lidé nikoli?(23.9.2004)

• - Loď Dunera, ktorou sa Harvek plavil do Austrálie, skutočne existovala. V prevádzke bola v rokoch 1937-1967. (aesalus1976)