Vše o Friedmanových

(festivalový název)
  • USA Capturing the Friedmans (více)

V roce 1987 byl v Great Necku na Long Islandu zatčen Arnold Friedman, šestapadesátiletý učitel na penzi, který doma vedl počítačové kurzy, a jeho tehdy osmnáctiletý syn Jesse. Oba byli obžalováni ze sexuálního zneužívání žáků těchto kurzů. Do té doby byli Friedmanovi typická středostavovská židovská rodina: otec, matka a tři synové. Od tohoto momentu se však jejich život radikálně změnil. Great Neck a později i celou zemi zachvátila hysterie a rodina Friedmanových byla vystavena mediálnímu lynči. Režisér Jarecki od nich získal staré rodinné filmy a materiál natočený na domácí video a pojal svůj dokumentární film jako pátrání po pravdě. Snímek udržuje diváky neustále v napětí a je důkazem toho, jak těžké je nalézt skutečnou pravdu. Když už si myslíme, že ji známe, zjistíme, že všechno je jinak. Je to svědectví o jedné rodině, ale také o celé komunitě, americkém právním systému, a především o naší (medializované) době. Navzdory choulostivému tématu je tento dokument natočen beze snahy o senzaci. (oficiální text distributora)

*CARNIFEX*

Môže divák súcitiť s rodinou, ktorá si úprimne povedané, sama zapríčinila svoj rozpad? Môže vôbec človek ako taký, súcitiť s rodinou, v ktorej si hlava rodiny, spoločne so synom, "údajne" užívali sodomiu s maloletými chlapcami? Tento dokument má ale hlbší uhol pohľadu. Nie je to len o takmer "detailnom" pohľade na „Friedman´s family“, ktorá vďaka linčovaniu cez médiá či samotným okolím, upadla do záhuby. NEZASTÁVAM SA!!! No z môjho pohľadu, vzhľadom k môjmu zamestnaniu, nemôžem inak, iba opätovne vyjadriť svoj názor, na nezmyselný právny systém, ktorý samotnú Ameriku prezentuje, ako krajinu s maximálnou spravodlivosťou. Je totiž minimálne pritiahnuté za vlasy, že je za konkrétny skutok odsúdený niekto, voči komu neexistuje JEDINÝ biologický dôkaz. Samotná obžaloba postavená iba na detských výpovediach, ktorým boli predložené "kapciózne" otázky, tak to je tiež "trošičku NEprávne". Bez ohľadu nato, že otec rodiny bol chorým pedofilom, mám zato, že ho pri tomto skutku kladenom za vinu, dobehla akurát minulosť. Nuž, tak či onak, "trtkať" malých chlapcov sa NEPATRÍ!!! ()

sidzej

Pozoruhodny dokument o tom, ako moze jedno krive obvinenie znicit zivot celej rodiny. Staci ak ste pedofil, najde sa u vas detske porno a vediete pocitacove kurzy pre deti. Nasledny tlak medii, policajnych vysluchov a rodicov poskodenych sa zarucene postara o zvysok viny nezavisle od toho kde je skutocna pravda. Aj ked sa priznam ze o uplnej nevine oboch Friedmanovych nie som celkom presvedceny. V celom pripade bolo viacero nezrovnalosti. ()

Jordan

veľmi drsný dokument o hľadaní pravdy plný zvratov, plný emócií . . . dramaturgicky dobre vystavaná sonda do rozpadajúcej sa rodiny . . . navyše pekná štúdia zaslepenosti a ignoranskosti američanov, tuposti malomestskej community a chybných postupov pri vyšetrovaní - človek si to neuvedomí, koľko drobností a chýb pre niekoho bezvýznamných môže inému človeku (či ľuďom) zničiť životy . . . najlepšie je (a to je pre dokument dôležité), že režisér sa snažil pozrieť sa na to zo všetkých strán, nikoho neuprednostniť, ukázal, že pán Friedman nebol predsa len celkom v poriadku, aj keď miestami sa mi stalo, že predsa len stojí na strane mužov rodiny friedmanových . . . rozhodne veľmi silný dokument ()

Hrabovo

Myslela jsem, že tu zmatenou a pokryteckou Ameriku mám nerada dost, nebylo tomu tak. Světový moralista mě prostřednictvím některých dokumentů (tento, The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst, Making a Murderer) přesvědčuje, že by bylo namístě vyjmout trám z vlastního oka. A co má za význam udělovat tresty, které nelze realizovat, protože několikanásobně překračují délku lidského života? Mít 41 análních styků se dvěma dospělými muži? Co říkal doktor? Je obvyklé, že děti o zneužívání nemluví, ale mění se: jsou zamlklejší nebo agresivní, začnou se znovu pomočovat, zhorší se jejich soustředění a je to vidět na školních výsledcích, nikdo si ničeho nevšiml, dokud nezačala policie vyslýchat? A dále: pedofílii člověk dostane nadělenou od osudu stejně jako homo či heterosexualitu. Být pedofil ale nerovná se člověk děti pohlavně zneužívající a už vůbec ne dětem ubližující! Dětská pornografie je na jedné straně odsouzeníhodná, protože k její výrobě někdo musel zneužít děti. Na druhé straně ale si mnoho pedofilů udělá své nad obrázky a nemusí obtěžovat živé děti. A taky mi došlo, jak jsou detektivky idealizované pohádky o zlu. Jak nás uklidní, že byla nalezena pravda, jak se vše vysvětlilo a zlo bylo potrestáno! O co složitější a nejednoznačnější je realita. A všechno je jen její interpretace. Nakonec bude platit ona věta z Trpaslíka: "My právníci interpretujeme pravdu!" ()

Redlum

Jakasi rodinna verze Zahady Blair Witch. Dokument o zidovske rodine, jejiz dva clenove (otec a syn) jsou obvineni ze sexualniho zneuzivani malych deti. Dokument je pozoruhodny zejmena tim, ze se nesnazi najit pravdu a vcelku konstatne balancuje na obou stranach a snazi se vyslechnout obe verze pribehu. Navic ma film nekolik opravdu silnych momentu, nebot je prokladan skutecnymi zabery, ktere porizovali jednotlivi clenove rodiny behem celeho soudniho procesu. Jeste jednu dobrou vec jsem si odnesl - radost, ze nase rodina takove problemy nema. Diky, Friedmanovi. ()