Otevři oči

• Španělsko Abre los ojos (více)

Vyhlášený frajírek a holkař César (Eduardo Noriega) se na jednom večírku seznámí s dívkou Sofií (Penelope Cruz) a zamiluje se do ní. Césarova žárlivá přítelkyně Nuria se rozhodne mu pomstit a narazí schválně do betonové zdi. César nehodu přežije, ovšem následky jsou tragické: má znetvořený obličej. Lékaři mu sdělí, že by nepomohl ani chirurgický zákrok. César však stále miluje Sofii, ale jednoho dne se všechno změní, protože doktoři objevili nový způsob... (oficiální text distributora)

Hennes

Je to určitě lepší než Vanilkové nebe. Je to původní námět a nápad a ne kopie. Noriega je tu skvělý. Mimochodem španělé mají výborné herce ( Bardem, Noriega ). ()

Aljak

Tak sen či skutočnosť? Priznám sa, že som sa počas toho filmu v tom dosť stratil a bol som z toho zmätený podobne ako César. Aj keď na konci sa to rúško tajomstva sčasti odokrylo, ale napokon to celé zase zahmlila posledná replika pred koncom. Sám neviem už čo si o tom celkom myslieť... Napriek tomu, že mystery filmy mám rád - v tomto som sa bohužiaľ stratil a nejako po skvelej prvej polovici to začalo pomaly upadať, za čo mohla sčasti aj samotná prehnaná dramatizácia a príliš prekrútený dej. Ale nevadí, určite to nebola strata času - bolo to zaujímavé a možno sa k tomu ešte v budúcnosti vrátim, možno keď si tú snovú realitu "prežijem" znovu, tak mi to celé dá zmysel... Inak, tá scénka keď oproti sebe v daždi stál on so znetvorenou tvárou a ona ako mímka - to ma normálne dojalo. Normálne mi je ľúto, že sa ten film nevyvíjal v rovine reálu, ale potom tam vošiel ten dej "vysnenej" nočnej mory. ()

Martin741

Reziser z juhoamerickeho Chile je vyborny a talentovany rejza, co dokazuje filmom Abre Los Ojos. Scenar je vyborny, je to splet flashbackov, prerastania snov so svetom reality, prehliadka masiek, psychologov...... a cele je to natocene v halucinogennom duchu a la David Lynch. A to ja moc rad, taketo filmecky. 86 % ()

deepend

Tak tohle je originál podle kterého vzniklo Vanilkové nebe. No po zkušenosti s remakem se mi do toho moc nechtělo, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Otevři oči má lepší obsazení (hlavně Eduardo Noriega a Fele Martinéz), dobrou kameru, výborný soundtrack (Massive Attack, Sneakers Pimps...). Jestli jste ještě neviděli Vanilkové nebe, tak zvolte radši originál, čeká vás daleko lepší zážitek. ()

Nach

Skutečně inteligentní, našlapaný, promyšlený film, který má neuvěřitelně inteligentní scénář. Hlavní i vedlejší postavy hrají na výbornou a vy do posledních minut nevíte, co si o všem máte myslet. Po shlédnutí tohoto snímku jsem byl na jedné straně nadšený. Nenašel jsem na něm žádné viditelné vady, které by výrazně srážely můj dojem z něj. Na straně druhé zůstal ve mně pocit, že to celé mohlo být o krapítek lépe zpracované a ta pomyslná pátá hvězdička autorům utekla jen vyloženě o jedno procento. Proto dávám 84% s tím, že po čase své hodnocení možná změním na 85%. ()

4daPeace

Verdikt: Tohle NENÍ lepší film, než Vanilkové nebe. Bohužel mi nedá nesrovnávat, protože scény a děj jsou prakticky totožné. Jednoznačně horší herci v čele s Najwou Nimri, nulová atmosféra, špatný hudební doprovod a o charismatu Eduarda Noriegy, které mělo být určitou součástí jeho role se dá také polemizovat. ()

starbrejkr

Huh, to byl zážitek. Kdo by čekal, že se ze zdánlivě jasného (a už v tu tobu skvělého) příběhu o bohatém hezounovi, který dostane každou chce a pak ho potká obrovská osobní tragédie, kdy přijde o to, co měl na sobě nejradši, vyvine tak komplikovaný příběh, u kterého si i po úplném konci můžete jeho vyznění vykládat každý jinak. Rozhodně se jedná o mazaný příběh skvěle zahraný všemi přítomnými. Film je také o moci snů, kdy si určitě nejeden z nás vzpomene na sny, kdy nedokázal rozlišit realitu od fikce a dlouho pak ještě žil pod dojmem toho, co se stalo ve snu...... Penelope Cruz je tu ještě hodně mladá, ale přímo čarokrásná, až člověk zapomíná sledovat titulky:-)) Film můžu jen doporučit, kdo u TV rádi přemýšlí a rádi si sami sobě objasňují příběh. ()

Kwaichi

Celé mi to pripadalo ako keby to nemalo hlavu a pätu. V podstate to boli 2 hodiny chaotických myšlienok a predstáv s pár preexponovanými scénami. Chýbala mi tam aspoň trochu hlbšia myšlienka. A čo sa konca týka, neviem si predstaviť ako by v budúcnosti dokázali oživovať mŕtvoly... ()

tomtomtoma

Pozoruhodný psychologický film svojí celkovou atmosférou s prolínáním reálna se sny a představou a mystifikačním stavem věcí. Nádherné klamání diváka, kterého uvrhuje do zmatků a otázek, aby postupně a překvapivě odkrýval další a další část celkové a konečné odpovědi. Střetává se realita se snem, střetává se realita s představou, střetává se sen s představou, střetává se sen se snem, střetává se představa s představou, střetává se vnější svět s vnitřním světem hlavní postavy, střetává se zapomnění se skutkem, střetává se přítomnost s minulostí, střetává se vzpomínání s nevěděním, střetává se předtucha se strachem, střetává se touha s obavou, střetává se krása s ošklivostí, střetává se okázalost s askezí, střetává se život s beznadějí, střetává se rozum s pochybností, střetává se povrchnost s citem, střetává se žádostivost s odmítáním, střetává se láska s ponížením, střetává se lehkomyslnost s pomstychtivostí, střetává se realita s šílenstvím. Příběh vtahuje úchvatným a nezapomenutelným způsobem do víru těchto soubojů, otázek a postupného skládání celkového obrázku. Povrchní bohatý floutek César (dobrý Eduardo Noriega) dostává ironií osudu krutou ránu zrovna ve chvíli, kdy našel to, co nehledal a ani netoužil najít, ale přesto potřeboval. V jednom okamžiku se mu zhroutil svět, přišel o všechny své pochybné hodnoty i o zrovna nalezené naplnění. Rána osudu nahlodává jeho sebevědomí, jeho úsudek i chování, aby zapadal stále hlouběji do svého nitra a temna chaosu beznaděje a nepochopení, nechává se vláčet, aby se nakonec vzepřel svému rozumu. Z dalších rolí: Césarova nová láska Sofía (zajímavá Penélope Cruz), jejímuž kouzlu bezohledný mladík zcela propadne, psychiatr Antonio (dobrý Chete Lera), snažící se odhalit všechna zákoutí hrůzného činu, Césarův jediný přítel Pelayo (Fele Martínez), také toužící po Sofíi, odkopnutá Césarova milenka Nuria (zajímavá Najwa Nimri), která se nechce smířit s nepříznivým stavem věcí v tom jednostranném vztahu, a Duvernois (Gérard Barray), průvodce virtuální realitou. Strhující psychologická podívaná s pikantním vysvětlením. ()

C0r0ner

Originál Vanilkového nebe (proč vůbec vzniklo?) je dost zajímavý sci-fi thriller, který si hraje s mozkem diváka a snaží se ho přesvědčit, že většinu času nedával pozor a tak mu něco uniklo, protože nic nechápe. Nakonec to naštěstí smysl dá, takže je z toho hodně nevšední zážitek, který rozhodně stojí za zhlédnutí. 85% ()

Wormboy

Velmi vydareny Amenabarov snimok, ktory sa stal znamy predovsetkym vdaka Croweovmu remaku. Otvor oci je vsak menej komplikovany, je viac priamociarejsi a pozitivom pre mna ostava, ze ta romanticka linia nie je az taka roztiahnuta ako vo Vanilkovom nebi. ()

Juto

Film je plný ohromujúcich zvratov, že vás neustále núti sedieť a premýšľať, čo vám prinesie ďalší záber. Zároveň stále premýšľate, či film s toľkými zvratmi dokáže na konci všetko spojiť, ale režisérovi Amenábarovi to dokázal primerane (ak nie úplne). Herectvo Eduarda Noriegu je také dobré, až neuveriteľné, a rovnako tak aj „znetvorujúci“ mejkap. 8/10 ()

zette

V deji jsem se mnohdy ztracel jako hlavni hrdina. Ani to me ale neodradilo od zabavne podivane, de facto od zacatku do konce! Velmi dobry thriller, kteremu pridava na lesku jako vzdy kouzelna Penelope Cruz. Rad se na film jeste nekdy podivam. ()

majo25

Milé prekvapenie zo Španielska. Aj keď Amenábar je už celkom ostrieľaný a svetaznalý režisér. Jemne romantické, napriek tomu sci-fi a plné tajomna. Postavy sú síce trochu viac (tak južansky) temperamentné a správajú sa málo logicky, ako by bolo pre Stredoeurópana žiadúce, ale dá sa na to postupom času zvyknúť. ()

Splasher

SPOILER !!! O možnosti výběru snění v kryokomoře (po smrti) jsem už dříve debatoval s Karlem Pilkingtonem a posluchači londýnské XFM. Takže jsem si až příliš brzo dokázal správně tipnout, že zrovna tuto pointu mi tento snímek předloží. To ovšem vůbec nesnižuje kvalitu a myšlenku snímku. ()

danliofer

Mysteriózní zážitek, točící se v pomalých kruzích, kdy člověk celou dobu neví, za kterým rohem se skrývá skutečná pravda... P. S. Z komentářů níže se dozvídám o předloze k americkému remaku s názvem Vanilkové nebe -- a je zajímavé, že mě ta podoba i samovolně napadla. ()

StanislachKo

"My sme Ti poskytli prostriedky, ale svoje peklo si si zvolil sám." Riadny mind-fuck, ale tak brilantne vymyslený, že sa obávam, že mi nedá dnes zaspať. ()

LeoH

Tyhle snové hrátky mi na rozdíl třeba od těch Nolanových nepřipadají jako předstíračský naschvál, vtahují mě a lákají střídavě k rozplétání a k upadání do transu; snad že mi podobný druh ztrácení se v sobě není neznámý (nestalo se vám nikdy, že vám sen v hlavě zmutoval v „reálnou“ vzpomínku?) a že ve mně rezonuje i myšlenka, že člověk může zažít (jedno jestli ve snu nebo doopravdy) jen tolik štěstí, kolik mu jeho vlastní já dovolí – dokud nenastoupí pochyby, morbidní představy a pocity viny za ně. Jakoby přímočaře vysvětlující sci-finále za sebou nechává ještě pořád dostatek nejednoznačnosti na to, aby s ním pro mě celý film nezbanálněl. ()

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi