Qivitoq – duch hor (festivalový název)

• Dánsko

Qivitoq

Drama / Rodinný / Romantický

Dánsko, 1956, 119 min

Erik Balling
  • Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film . . . . . . . . Zlatá Palma - výběr(22.11.2005)

• d-fens

ocenenia : Oscar 1957 - Nominácia na najlepší zahraničný film ◘◘◘◘ Cannes 1957 - Zvláštna cena poroty(31.1.2012)

Krásný film s krásnou krajinou. Moc rád jsem do těchto končin zaplul...(26.7.2012)

V podstatě je to klasický příběh lásky, ovšem z prostředí Grónska. Nebýt na tomto filmu v kině, tak bych asi doma u televizóru usnul kvůli pomalému začátku, kdy až po cirka půl hodince jsem si začal osvojovat tamní atmosféru. Co se mě nelíbilo bylo jak si Dánové tento ostrov přivlastňují. Omračující ledová krajina, dobrosrdeční lidé bojující s přírodou o přežití v nehostinném prostředí, všechny krásy kolem jsou v podstatě jen kulisou pro románek. Proto je můj celkový dojem rozporuplný.(19.2.2015)

Decentní romantika - hlavní hrdinka Eva vyrazí z Dánska překvapit svého snoubence do kolonie v Grónsku, ten však nemile překvapí ji:( Ona chce z tama logicky co nejrychleji vypadnout, ale možná to nepůjde tak lehce... a konec konců, pořádnejch chlapů je tam celkem dost:) Krom hlavní dějové linie nakoukneme pod pokličku nelehkého života grónských domorodců, pocítíme střet jejich původní kultury a zvyků s pokrokem importovaným z Dánska a v neposlední řadě se pokocháme krásou zeleno-modro-bílého chladného severu. Pekelný hukot tajícího ledovce, masy ledu odlamující a hroutící se do moře kontrastují s neslyšným pádlováním lovce v kajaku, rychlým jako šíp letící po hladině. Současnému divákovi asi neunikne již mírná "dřevnatost" filmu (afektovanější způsob hraní, hudba, ...), na druhou stranu vidět např. reálný plovoucí škuner, odřenej, špinavej a opotřebovanej častým používáním v těžkejch podmínkách, bez vylepšení počítačem - to bylo pro mě dost osvěžující. Tři a půl. Můžu jet s Tebou... mám rok a půl dovolené, kterou jsem si zatím nevybral.:) (Severská filmová zima, kino Art, 19. 2. 2015.)(20.2.2015)