Idealistický mladý muž podporuje nastupující komunistický režim a podílí se na budování socialismu v malé srbské vesnici bezprostředně po skončení druhé světové války. Jeho naivní představy se ovšem střetávají s drsnou realitou. Film nekompromisně ukazuje postup vítězných partyzánů, kteří plení a zabíjejí, a na jejich stranu se přidávají zfanatizovaní obyvatelé. (NFA)

dzira

V šedesátých letech bylo natočeno i u nás spousta v podstatě protirežimních snímků, ale asi žádný z jejich tvůrců nezašel tak daleko, jako Živojin Pavlović ve filmu Zaseda (snad lépe překládat jako Léčka?). Budování socialismu v malé vsi bezprostředně po vítězství partyzánského odboje kdesi ve východním Srbsku ukazuje bez příkras. Vítězové zde plení a zabíjejí bez soudů a na jejich stranu se přidávají zfanatizované masy - mnohdy se jedná o naivní a nezkušené mladé lidi, ale často také o vypočítavé patolízaly, kteří jsou velmi citliví na změnu směru větru..... Partyzáni jsou ve snímku postaveni takřka na stejnou úroveń jako Četnici, což je věc v jugoslávském filmu nevídaná. Zaseda je tak možná jediný jugoslávský film (všechny jsem ještě zdaleka neviděl takže to netvrdím s jistotou), který poukazuje zcela nepokrytě na rozpolcenost Srbů po 2. světové válce pramenící z faktu, že zde existovaly dva paralelní, ideologicky však naprosto odlišné protifašistické odboje. Zajímalo by mne, kdy a kde měl film ve skutečnosti premiéru. Na IMDB je uvedeno, že až v roce 2011 na bělehradském filmovém festivalu, ale tomu se mi nechce věřit. Podle jiných zdrojů byl snad uveden již na festivalu v Benátkách v roce 1969, kde byl i oceněn. Každopádně i zde (na ČSFD) u profilu filmu můžete vidět český plakát z roku 1970 (existuje i slovenská varianta viz.: http://www.terryhoponozky.cz/plakat/14433-v-pasti). Předpokládám, že jeho česká disribuce byla v plánu, ale příchod okupantů a normalizace ji tehdy zhatil... Nebo je to jinak? Ví to někdo z pamětníků či znalců? ()