Finsko-švédské drama v režii Klause Häröa vypráví o osudu malého chlapce, zmítaného válečnými událostmi. Když je Finsko vtaženo do 2. světové války, otec devítiletého Eera narukuje. Slíbí mu sice, že se brzy vrátí, ale netrvá dlouho a z fronty přichází smutná zpráva. Otec padl, chlapcova matka se zhroutí a posílá ho do neutrálního Švédska, kde nehrozí takové nebezpečí. Chlapec to nechápe a přestože ve Švédsku nachází náhradní rodinu, zoufale se mu stýská po domově. Dlouho očekávaný dopis není určen jemu, ale jednoho dne se mu dostane do rukou. Je to však psaní, které nikdy neměl číst. V průběhu rusko-finské války bylo více než 70 000 dětí z Finska evakuováno do Švédska. Film byl natočen podle stejnojmenného románu Heikki Hietamiese, hrají Topi Majeniemi, Marjaana Maijalaová, Maria Lundquistová, Michael Nyquist a Esko Salminen. (oficiální text distributora)

Boulderman

Mám pocit, že jsem to probrečel snad od začátku do konce. A to jsem hrozný cynik. Tak jako tak je to filmový skvost, který mě úplně dostal. Určitě nejlepší film za posledních pár měsíců... ()

xpaja

Devitiletý Eero je, stejně jako tisíce dalších dětí, po po vpádu rusů do Finska poslán do bezpečí neutrálního Švédska. Jeho nová matka se cítí vina smrtí své dcery a tak se vnitřně brání vytvořit si vztah k jinému dítěti. Přijetí Eera z její strany tak není nejvřelejší. Postupem času k sobě nachází cestu a Eero si ke své náhradní matce vytvoří silnější pouto než k té skutečné. Film provází skvělá hudba a především úžasná zelená severská krajina. ---== 95% ==--- ()

solisoli

Príbeh matky a syna, ktorým sa zrúti svet smrťou otca v Rusko Fínskej vojne. Nezištnú priam bezvýchodiskovú situáciu rieši matka deväť ročného Eeraa exilom pre opatrovnícku rodinu vo Švédsku. Herecky skvelý Eera nezapadá do opatrovníckej rodiny, kde náhradná matka Stige mu strpčuje život až do dramatických situácií, kedy sa všetko zlomí a vzťah náhradnej matky voči Eeraovi nadobúda iný rozmer. Úžasný záver, kedy konfrontuje už dospelý Eera vzťah z pohľadu dospelého človeka svoje detstvo medzi Stige a vlastnou matkou. Pravá severská dráma ponúka veľmi pôsobivý dej v plne autentickom ponímaní. ()

terezahol

čekala jsem onu avizovanou rozvleklost, ale pro mne se nedostavila, naopak, myslím, že řada změn, pocitů byla jen naťuknutá, naznačená a zanechaná, aniž by je autoři rozvíjeli... takže i když například dopodrobna neukazují, do jaké roviny se posunul vztah malého chlapce a jeho náhradní matky, divák to v plné hloubce pochopí. Pro mne civilní věc, která několikrát během sledování vehnala slzy do očí, aniž by se film vyžíval v hysterii a dral se až na kost. Postavy mi přijdou uvěřitelné. V několika situacích mne napadlo, co by bylo "moudré" říct, jak něco vysvětlit, popsat, ale oni si to dělají po svém, často neohrabaně, ale přesto. Nikdo není černobílý ani černočerný, dokonce ani devítiletý klouček, občas navzdory situaci, do níž se dostal, nepůsobí jako roztomilý klouček, ale prostě zpupné dítě. Stejně tak jsou komplikované city obou matek, z nichž se každá vyrovnává s láskou k Eerovi po svém, až ho nakonec pořádně nemá ani jedna z nich. Úřednice, které s dětmi finské války šachují, pak už jen působí jako deus ex machina, který v sobě ztratil pochopení. Jediné, co mne rušilo, bylo dumání nad jazykovou ?bariérou. Na počátku byla naznačená hezky, bylo jasné, že Eero a jeho náhradní matka si nerozumějí, že kluk je cizinec se vším všudy, později to nebylo tolik jasné. Naučil se švédsky? Nebo nová rodina finsky? Uměla švédsky chlapcova původní matka? Aby všichni rozuměli těm dopisům, že jo... :) ()

Africanus1

Severskou kinematografii nemusím a na dojáky si nepotrpím, ale tohle bylo zpracovaný dobře. Příběh malého kluka, který kvůli válce přichází o jednu z nejdůležitějších životních jistot. Nezáviděníhodné, neradostné. ()

L_Into

Äideistä parhain je film, který si dokázal poradit s jímavým a dramatickým příběhem neklišovitým, důstojným způsobem. Nikdo by asi od Finů nečekal vyloženou citovou ždímačku hollywoodského typu, výsledek ale v mnohém předčil mé očekávání. Děj filmu nabývá plnosti minutu po minutě, k černobílým konturám načrtnutým na začátku se pozvolna přidávají další a další barvy, takže divák až na konci zcela pochopí postavy a jejich jednání. Klobouk dolů před tvůrci, kteří dokázali charaktery podat tak, že ani na chvíli nejednaly nepochopitelně - a samozřejmě před herci, kteří si po severském způsobu vystačili s menším množstvím slov, o to silněji však dokázali vyjadřovat emoce svých postav. Nemohu souhlasit s níže přidaným komentářem Aidan, že hudba působí rušivě. Podle mne vkusně a vhodně doplňovala pečlivě vystavěný film. Ode mě jednoznačně 5 *****. ()

Eviian

Skandinávská filmová produkce je mi velmi sympatická a jinak tomu není ani s filmem Äideistä parhain. Velmi citlivě natočený film s opravdu krásnou kamerou a skvělými hereckými výkony. ()

Takaru

Dechberoucí dojetí se u mě sice nekonalo, přesto mě film oslovil, zvláště některé pasáže a dialogy mi připomínaly jisté události v mém životě, ne zrovna veselé. Jak jsem v první polovině filmu soustředěně sledoval jeho dění, vše plynulo jakoby zvolna, dramatické scény spíše konejšily - není míněno jako negativum - a zároveň dávaly tušit velkému finále, které se dostavilo. Při něm jsem už ale nějak ztratil koncentraci a v myšlenkách se věnoval nejen filmovému příběhu, ale také své minulosti. Spojením obou myšlenkových rovin, té filmové a té z mého života, vznikl zajímavý zážitek, ne nepříjemný. Sám za sebe bych nedokázal rozhodnout, která z obou matek by měla větší právo na výchovu malého Eera. 75%. ()

Cyklus severských filmů

Cyklus severských filmů

20.09.2008

V Bio Oko už od srpna probíhají každoroční projekce skandinávských filmů, pořádané sdružením Skandinávský dům. Už zahájená „thrillerová sekce“ (Skandinávci tímto žánrem prosluli – zeptejte se třeba… (více)