• Rodinný

Blízko (2022)

Opäť sa mi len potvrdilo, že škandinávske krajiny plus napríklad také Belgicko vedia točiť najlepšie drámy. Pred rokmi som zmäkol pri Drømmen (We Shall Overcome), teraz ma rozpitval Close. Ústredná téma, ktorú nebudem vyzrádzať tým, ktorí film ešte nevideli, je náročná v každej dobe, ale viac ma dostali myšlienky, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou behali v hlave aj Léovi - režisér Dhont to konkrétnymi scénami jasne naznačuje. Jeden príklad za všetky - koncoročná "párty" pred prázdninami. Klasika filmov nám priniesla okrídlenú myšlienku "Keep your friends close, but your enemies closer". V tomto filme vidím k tomuto istú antitézu. Nepodliehajte tlaku konvencií. Bez toho, aby ste museli pochodovať ulicami s bannermi a zástavami, keep your friends close, but your best friends even closer. A ak sa jedná o ešte niečo hlbšie, "keep it in your heart and don't push it away". Bravo, salut! *****

1899 (2022) (seriál)

Čo sa na začiatku javí ako mysteriózny, možno až duchársky príbeh na prelome storočí, sa vyvinie do... bez spoilerov, zaujímavý twist. Chytilo ma to po druhej epizóde, keďže mám rád obdobie 19. storočia, lode a záhady. Herecké výkony fajn, hudba minimalistická a možno aj napovedá, ktorým smerom sa príbeh bude odvíjať. Nečakal som to, ale dúfam, že bude 2. séria, keďže je čo vysvetľovať...

Bonnie a Clyde (1967)

Hovorí sa, že klasiky nestarnú, ale v tomto prípade to až tak neplatí. Miestami neostrá kamera, rozkúskovaný naratív aj absencia nosného hudobného motívu znižujú kvality tohto filmu, v ktorom nepochybne žiari Fay Dunaway po boku nevýrazného Warrena Beatyho. Postava Blanche mi vyložene liezla na nervy (tiež si kladiem otázku, za čo dostala herečka, ktorá postavu stvárnila, Oscara), Gene Hackman bol taký štandardne dobrý... Záverečná scéna bola výborná. Celkovo však na mňa film pôsobí nevyvážene a zub času sa na ňom predsa len podpísal.

Vrah mezi námi (1931)

Dokonca aj pri odmyslení si roku vzniku, je tento film geniálny počin a jeho sila spočíva v detailoch, ktoré si všimnete až pri druhom alebo treťom pozretí. Absolútnym právom gigantická klasika svetového filmu, ktorá položila základy pre tisíce ďalších, ktoré nasledovali. Kto nevidel, nech neváha. Naratívne, cez optiku hereckého výkonu P. Lorrea, ide o skúsenosť.

Top Gun (1986)

Z filmu, ktorý je už dnes zrejme klasikou, cítiť na sto míľ 80ky, ale až tak to neprekáža. Najsilnejšou stránkou sú letecké pasáže, najslabšou príbeh a hudba (až na ústrednú pieseň). Herecké výkony sú priemerné, ale neurazia. Maverick (2022) som ešte nevidel, ale tento film nepochybne zostarol a stratil zo svojho lesku. Keby som bol 12ročný Američan v roku 1986, asi by som dnes pridal hviezdu za nostalgiu. Takto očakávaný feel zostáva ďaleko odo mňa za oceánom.

Životní šance (2014)

Solídny film s pomerne klasickým príbehom o problémovom chlapcovi, ktorý dostane druhú šancu. Happy end zaručený, aj keď...možno nie úplne. Bol by to priemerný počin, ktorý však povyšuje o level výborná hudba, dobré herecké výkony a hlavne prítomnosť Dustina Hoffmana.

Archive 81 (2022) (seriál)

Nakoľko sú miestne recenzie k tomuto seriálu väčšinou priaznivo naklonené, dal som tomu šancu aj ja. Po zhliadnutí prvej série možno povedať, že je tento príbeh určený hlavne tým, ktorí sa vyžívajú v pomalom budovaní napätia a mystérie. Musím pochváliť solídne herecké výkony. Nemal som pocit, že by sa to ku koncu nejak “zvrtlo”, naopak posledný diel prináša prísľub zaujímavého pokračovania. Otázky zostali nezodpovedané, ale vzhľadom na kvality seriálu je to dobré znamenie.

Stín samoty (2021)

Začiatok sľubný, zvyšok filmu nepochopený. Niekto tu poznamenal, že mohlo ísť o metaforu vojny. Prečo nie. Ale je to film pre veľmi okrajovú skupinu ľudí.

Podraz (1973)

Je mi ľúto, že sa nezaradím do mainstreamu nadšenia z tohto filmu, ale napriek výbornému obsadeniu ústrednej dvojice som sa po väčšinu filmu nudil. Možno mi prišla téma stávok nedostatočne atraktívna, možno to urobili tie do očí bijúce štúdiové priestory, možno niečo iné. Čakal som rozhodne viac.

Hugo a Josefina (1967)

Taký až typický švédsky poetický film. Dej v podstate žiadny, ale keďže je to film skôr určený deťom, nevidím v tom problém. Dýcha z toho sloboda starých časov.