Režisér Marc Rothemund není první, kdo na filmové plátno převedl drama posledních dnů členů ilegální skupiny Bílá růže. Na začátku 80. let vznikly dva filmy inspirované těmito událostmi, jejichž autory byli režiséři Michael Verhoeven a Percy Adlon. Rothemundův snímek předčí tyto poměrně akademické filmy tím, že režisér si za ústřední hrdinku vybral postavu Sophie Schollové, skrze niž se mu daří drama sugestivně přiblížit. Tomuto silnému filmu o osobní statečnosti několika mladých studentů dominuje autentický projev Julie Jentschové v hlavní roli. (oficiální text distributora)

KimmyJ

Typ filmů, které prakticky nemohou zklamat, protože jsou o tak silném tématu, že to prostě nejde. Přesto zde je i filmového umění velké množství - ať už hudba, kamera nebo střih. Jsem rád, že vidím další kvalitní film z německé produkce (i když ty dobré jsou zatím jen rekonstrukce historických událostí, viz Baader-Meinhof Komplex). Už dlouho jsem v závěru filmu neměl slzy v očích... ()

jitrnic

Jako představení pro první stupeň základních škol na téma "Kdo byl v nacistickém Německu hodný a kdo zase ošklivý" bych to bral. Pro průměrně vzdělaného a sečtělého dospělého člověka je však tento film urážkou. ()

mirec88

Silný film, ktorý ma donútil opäť sa zamyslieť nad mašinériou a hrôzou hitlerovskej vlády. Úžasné herecké výkony, komorná atmosféra a nenudiaci výsluch sú zárukou toho, že so súrodencami Schollovcami a ich ak to tak môžem nazvať spolubojovníkmi budete určite súcitiť. ()

V.Silver

Na vyrovnávání se s kontroverzní minulostí jsou Němci odborníci. Prakticky hraný dokument o posledních dnech odbojářky Sophie Schollové, jejího bratra a přátel je krásným příkladem. Krásným v ohledu, jak citlivě se k případu režisér Rothemund postavil - ať už komornějším pojetím filmu, pečlivě stavěným dialogům nebo zobrazením aparátu německé nacistické "justice". Docela dobře, i když v tomto případě možná až moc mírně (což je paradoxně z historického pojetí správné) je zde vyobrazeno Gestapo a jeho postupy, brilantně je ztvárněna role tzv. Volksgerichtshofu (Lidového soudu) s opravdovou zrůdou Frieslerem v čele. Po filmu "Pád Třetí říše" dostala Julia Jentsch konečně roli, kde mohla plně rovinout svoje herecké schopnosti - a předvedla se v tom nejlepším světle. ()

Autogram

Svedomie nemeckého národa si bude vždy potrebovať pripomínať, čo sa stalo pred a počas druhej svetovej. Jednou z vecí je aj statočnosť jednotlivcov, ktorá existovala, aj keď nemohla zmeniť rozbehnutú vojnovú mašinériu, podobne ako existovala aj u nás za socializmu. Podobnosť nie je náhodná, súdne procesy s odporcami režimu sú rovnaké od čias stredoveku, a bohužiaľ, iné nebudú ani v budúcnosti. Na to, že sa polovica filmu odohráva vo väzení, sa film elegantne vyhol násilnostiam, a nahradil to slušnými výmenami názorov s vyšetrovateľom, kde nebolo jasné, kto koho presviedča. Keď Sofia dokázala odmietnuť aj ponuku, ktorá sa neodmieta, aj vyšetrovateľ chcel zaplakať. Sudca bol tiež herec obsadený na správnom mieste, škoda, že záverečné titulky mlčia o jeho povojnovom osude. –––– Zákon sa mení, svedomie nie. – Kam by sme prišli, keby každý rozhodoval, čo je správne a čo nie. –––– Všetky národy budú na nás ukazovať a vravieť, že sme Hitlera bez odporu tolerovali. –––– Čoskoro budete stáť tu, kde stojíme teraz my. –––– ... Už nikdy neprejdeš našimi dverami. ()

Ještěřák

Kdyby byla Sophie Schollová uživatelkou ČSFD, bez váhání bych si ji strknul do svých oblíbených uživatelů - a pod gilotinu místo ní poslal toho cypa Verbala:-) ()

derryl

Tento film vypovídá o zlu nacistického Německa mnohé: krutost, fanatismus, zlovůle, absence Boha, zaslepenost a zločin, který se skrývá za dodržováním zákonů a nařízení, svědomí zadupané do země. Musím s rozhodností dát 100% a smeknout, před tvůrci, kteří snímek velmi bravurně natočili. ()

janesX

Pekný film a nepochybujem, že aj veľmi verný skutočnej udalosti. Ešte dodávam, že Sophia Shollová bola nedávno pri hlasovaní nemeckým ľudom zvolená, teda vyhlasovaná ako štvrtý najväčší nemec všetkých čias. ()

ElizabethB

Po tomto filme som mala obrovku chut “kricat”… nie nad kvalitami snimku o ktorych nepochybujem, ale nad nespravodlivostou a nezmyslom 2 svet. vojny. “Kto nejde s nami, ide proti nam…Za spravnu myslienku…smrt.” Pravdivo-smutny pribeh clenov odbojoveho hnutia Biela Ruza bojujucich proti nacizmu a jeho hlavnej predstavitelke Sophie Scholl,ktora ani na minutu nepochybovala o spravnosti svojho rozhodnutia…Cim asi tak musela prechadzat par minut pred smrtou? Vediac, ze uz nieto cesty spet, ze zvysnych 99 dni nebude tak ako nadej na oslobodenie…Napisat rozluckovy list, objat rodicov, posledny krat sa zahladiet do slnka a potom… uz nic. Obdivuhodni ludia v nezavideniahodnej, strasnej dobe…8/10 ()

Marina111

Veľmi silný životný príbeh, veľmi silný film. Proces Sophie Scholl, tak ako ho vykreslil Marc Rothemund, bol pre mňa ešte hrôzostrašnejší, absurdnejší a mrazivejší ako samotný veľký Proces slávneho Kafku (iste, ťažko porovnávať literárne dielo s reálnym osudom, no i tak). A to ešte musím spomenúť koniec, pri ktorom som tak povediac prežila vlastnú smrť. Tak reálne to všetko bolo nakrútené ... ()

mira007

Jednoduchý , ale přesvědčivý snímek, že i v nacistickém Německu byli mladí Němci, kteří nesouhlasili s Hitlerem i za cenu ohrožení vlastního života. Film dle skutečného procesu s mladičkou Sophie Schollovou, která byla členkou tajné organizace Bílá růže. Její jméno jsem poprvé slyšel v prologu Pád třetí říše, když o ní mluvila skutečná Hitlerova sekretářka a Julie Jentsch ji zahrála skvěle. ()

RomanHyde

Němci již standartně neumí dobře točit a většina jejich produkce vyznívá poněkud "televizně". Né jinak je tomu i v případě tohodle snímku. Každopádně jej musím ohodnotit nadprůměrně, protože ikdyž se oprostím od televizního vyznění, tak jsem se nenudil, naopak jsem byl vtažen do děje výbornými hereckými výkony, rozhovory o svobodě a taky samozřejmě tím že se film odehrává na základě skutečných událostí. Poselství tohoto snímku je nepopiratelné, možná by si však zasloužíl lepší zpracování. ()

arcticsky

U tohoto filmu mi vadily jen občasné náznaky patosu a přehnaná naivita hlavní hrdinky, se kterou se pokouší debatovat o politice s vyšetřovatelem. Herec, který hrál soudce snad studoval chování našeho "slavného" prokurátora Urválka... ()

THE_Joko

Stvárnenie Nemeckého sudcu Rolanda Freislera bolo priam neskutočne dokonale! Ako poznám tohoto "človeka" z dokumentov v ktorých vynášal rozsudky už dávno pred procesom! ()

dawe787

Velice zdařilý film o tom, že i v nacistickém Německu v době 2.světové války byly skupiny lidí, kterým byl tehdejší režim nesympatický a pod hrozbou smrti proti němu bojovaly. Jedna ze skupin se jmenovala Bílá růže a o tom je tento příběh. Bohužel se časem dostanou i tito lidé do drápů nacistů a díky nacistickému soudu, který hraje divadlo jen pro sebe, jsou odsouzeni nemilosrdně k smrti. ()