Režisér Marc Rothemund není první, kdo na filmové plátno převedl drama posledních dnů členů ilegální skupiny Bílá růže. Na začátku 80. let vznikly dva filmy inspirované těmito událostmi, jejichž autory byli režiséři Michael Verhoeven a Percy Adlon. Rothemundův snímek předčí tyto poměrně akademické filmy tím, že režisér si za ústřední hrdinku vybral postavu Sophie Schollové, skrze niž se mu daří drama sugestivně přiblížit. Tomuto silnému filmu o osobní statečnosti několika mladých studentů dominuje autentický projev Julie Jentschové v hlavní roli. (oficiální text distributora)

saaaky

Julia Jentsch je pro mne srdeční záležitostí a rozhodla - tedy ještě ve spojení s tím, že je to válečný film, tedy žánr, jenž je mi více než blízký - téměř ihned o tom, zda-li se do snímku pustit či ne. A opět nemohu jinak - nejsem vůbec zklamaný! Surová realita, první zdrženlivé reakce po přistižení a vzájemné pokusy o zproštění sebe sama viny. A nakonec chladné pochopení, o co jde, čím vším je okolí propleteno, doslova až prožráno, a že není jiné šance, než se tomu všemu postavit čelem. Mladická odhodlanost, tak trochu tvrdohlavost, na druhou stranu ale úctyhodná odvaha a schopnost postavit se takovým zrůdám, jaké představuje nejen detektiv Mohr, resp. jeho pomocník. To vše vyjádřené prostřednictvím velmi kvalitních výkonů jak zmíněné Julie Jentsch, tak i právě Geralda Alexandera Helda a dalších. Příjemný, i když mrazivě pravdivý večer strávený nad tímo zcela jistě zajímavým snímkem! ()

Jinoch

Ano. Film není zcela bez chybičky, nepodává komplexní názor na věc a je veskrze jednotvárný, ale nabízí přesně ty filmové ingredience, které mám tak rád - silné dialogy, kvalitní režii, přesvědčivou Julii Jentch, skvěle vybudovanou atmosféru nebo opravdu výtečně vyvedenou závěrečnou scénu (ve které tvůrci místo toho, aby nabídli divákovi krvavá jatka, udrželi i v tomto případě pouze verbální rovinu snímku). Ale hlavně pak opravdu silný příběh opřený o skutečnost nacistického Německa, ve kterém je vidět síla a zaslepenost ideologie zosobňované soudním i policejním aparátem, jež dokáže omluvit prakticky jakýkoliv čin. Krom toho je snímek i jistým symbolickým vyrovnáním se naších západních sousedů se svou temnou minulostí... Sophie Scholl: Poslední dny je filmem, který asi nikdy nebude definovat podobu komerčního úspěchu nebo kasovních trháků, ovšem má svou nespornou kvalitu i hloubku nesoucí v sobě silné poselství minulosti a za to si zaslouží nejvyšší hodnocení... 90% ()

Terman

Film podle mne bravurně ztvárnil příběh mladé Sophie Scholl, která je častokrát srovnávána s postavou Antigony ze Sofoklovy stejnojmenné tragédie. Působivý příběh o odvaze, síle slova a víře ve svobodu. // Při soudním procesu jsou doslova citovány pasáže, které sourozenci Schollovi a Probst pronesli. ()

90125

Ludia, ktori sa v neslobodnych rezimoch rozhodli "nedrzat hubu a krok", to mali vzdy tazke a tazke to mala aj Sophie Scholl a jej podobni v nacistickej diktature. Pravo na slobodne vyjadrenie svojho nazoru je to najdôlezitejsie co v ludskej spolocnosti mame. Mnohi uz na to, 25 rokov po 89tom, zabudli. Staci im, ked im mizerny politik da lacnejsi rohlik a oni budu poslusne "drzat hubu a krok". Sophie Scholl-die letzten Tage je dobry film, lebo je o niecom. O ludskych a moralnych hodnotach, o slobode myslenia a o svedomii. Hoci herci su dobri, gestapo, aj staatspolizei boli v skutocnosti isto drsnejsi chlapici a zo zradcami rezimu by sa takto nemazlili. Myslim, ze sa scenar k tymto udalostiam dal napisat putavejsie. Chcelo to rozvinutejsi dej, viac zapletky, viac napatia. Hlbsi pohlad do duse hlavnej hrdinky. Spravne hodnotove posolstvo samotné, nestaci uplne. Ako sa blizil koniec filmu, stale viac som mal pocit prehnanej patetickosti a ciernobielosti postav. Nemci potrebuju takyto film, aby sa citili lepsie. Lebo vedia, ze v roku 1943 vacsina nemcov entuziatisticky a zaslepene podporovala Adolfa H. 71 % ()

raru

Smutný a sugestívny príbeh mladej nemeckej študentky,jej brata a iných,ktorí sa zapojili do odboja počas 2.sv. vojny. ()

kodwin

Tak dobré, protože tak autentické, dokonalé sžití s hlavní hrdinkou. Přitom příběh je tak jednoduchý a od začátku víme, jak to skončí (i kvůli názvu). K maximálnímu hodnocení chybí jen absence jakékoliv naděje, tedy kromě té duchovní. ()

matous1974

velmi příjemně jsem byl překvapen, výborný film i přes absenci původního znění (viděl jsem na ČT2 s dabingem). pořád aktuální téma - potřeba připomínat všechny zrůdné systémy ubijející svobodu celku i jednotlivce. mat. PS Julia to zahrála perfektně a je moc hezká. PS2 myslím, že jsem tento film před několika týdny zahlédl někde na stánku, zkusím sehnat a pustit v německém znění s titulky ()

Korny12

V krátkém dokumentárním rozhovoru s Traudl Junge v Pádu Třetí říše je zmíněna Sophie Scholl. Junge říká, že zatímco ona nastupovala jako sekretářka k Hitlerovi, v Německu existovali lidé, kteří se vydali cestou odporu. Začala mě zajímat skupina Bílá růže a tento film byl ideálním dramatickým zpracováním tématu. Neustálými výslechy se o odbojářích dozvídáme více a více. Musela to být ohromná statečnost vzdorovat v takovém soukolí teroru, jakým bylo nacistické Německo. Jedná se o komorní snímek a přesto nenudí, naopak vygraduje v očekávaném finále a člověk je po titulcích rád za dobu, ve které žije... ()

drovi

Film nesie jasný odkaz. Pokiaľ bude človek stíhaný za svoj názor nie je slobodný. To platí stále a v akomkoľvek režime. História sa začína opakovať a v Európe sa už zase zatvára a vyhadzuje z práce za názory. Nemci natočili skvelý film, ktorý nám ukázal hrdinstvo a slobodu ducha súrodencov Scholových aj celej skupiny Biela ruža. ()

andy60

O německých filmech mám své mínění, ale tento patří mezi světlé vyjímky. Dodnes jsem vůbec nevěděl o ilegální skupině Bílá růže, ani o statečné Sophie Schollové. Celý film je vlastně jeden dlouhý dialog mezi ní a vyšetřovatelem Robertem Mohrem, potažmo soudcem Freislerem. Film ve mě vyvolal spoustu emocí, ale i otázek ohledně věrohodnosti, především co se týká postavy S. Schollové a toho, jak sebevědomě a bez náznaku strachu dokázala vzdorovat celé té fašistické mašinérii. ()

Ospalek

Pěkný povídací film, který si na nic nehraje a stojí pouze na vynikajícím scénáři. Po několikerém shlédnutí zvedám na pět hvězd. ()

vinson003

Hrůzostrašný snímek o životě v říši svobodných a odvážných lidí. Zkušenost zprostředkovaná nejstarším z trojice vtáhla do jeho karmy i ostatní dva. Mladík, zjevně sehrán, se u soudu zhroutí, ale vedoucí skupiny předvede odvážnou řeč, u které kývá i starší najaté publikum, mladá je jakoby nepřítomna duchem obrácena úplně jinam, vědoma si následků, ale vedena jinými silami, podle závěrečných fotografií krásná žena, velmi duchem svobodná....zaujal mě soudce...neuvěřitelná role pekelné svině, která tě nenechá říct vůbec nic a rozsudek je dán....čekal jsem provaz, ovšem zmýlená neplatí, jako výjev z pekla, které je rozhodně nečekalo..."kdo zemře pro své bližní, toho čeká království"....jeden z nejlepší válečných filmů...čistých osmdesát... ()

lineker

Moje míra empatie mne nedovolí dát jiné než plné hodnocení i kdyby ten film byl natočen nedokonale a Julia Jentsch nebyla zrovna v nejlepší formě. Nic z toho se nestalo a já zrovna tak jak pro mne tihle tři hrdinové doby nemusel svůj boj se svědomím prohrát. Skvěle natočená výpověď o lidech, kteří proti stvůrnému režimu bojovali svými svobodnymi ideály a neváhali za ně položit vlastní život. Třeskuté dialogy mezi ideovou, fanatickou prázdnotou a demokraticky, svobodným vnímáním světa jsou nadčasové a zcela lehce přenesitelné do žhavé současnosti, kde výplachy mozků lehce společensky dezorientovaných jedinců též skvěle fungují. ()