Propeler - subkultúry mládeže (TV film)

Dokumentární

Slovensko, 2002, 91 min

Paľo Korec

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Patnáctiminutové sondy ze života Bratislavských subkulturních uskupení. Dokument představující 6 těchto skupin, které ovlivňují mladé generace, jak smýšlením, tak i hudbou nebo životním stylem.(1.12.2013)

Dokumentárna sonda do myslenia predstaviteľov rôznych prúdov bratislavskej mládeže z počiatku 21. storočia (grafiťáci+hiphoperi, skíni, anarchisti, straight-edge, katolíci, techno). Roztrasené zábery ručnej kamery, rozostrený obraz a nie príliš kvalitná zvuková stopa. Možno zámer prispôsobiť formu obsahu, v každom prípade úprimne pôsobiace výpovede teenagerov sú cenným zdrojom poznania o myslení tých, čo sa radi skrývajú za silnými gestami a všeobecnými frázami. Dokument nehodnotí, obrázok si môže spraviť každý sám. Bratislavským Chodcom sa odkrývajú známe, aj dosiaľ nepoznané priestory (legendárny sklad č. 7, čajovňa v podzemí, účko, záhorácke osamotené chalúpky), z ktorých mnohé zanikajú vo vlne výstavby novej Bratislavy pod taktovkou medzinárodných developerov, či miestnych podnikateľov. (Tak napr. teraz, na jeseň 2005 skončil i podnik Propeler, podľa ktorého bol film pomenovaný - cenovo prijateľné miesto stretávania mladých a koncertné pódium v jednom, bolo tŕňom v oku podnikateľským aktivitám Ľuba Romana a jeho mafiánskym reštauráciám na nábreží a tak dosiahol jeho likvidáciu.). Dobová výpoveď o tom, čím žila mládež v r. 2002 skončila polozabudnutá v archívoch. Dôvod ? STV, podieľajúca sa na jeho výrobe dokument nikdy neodvysielala - kvôli alibistickému postoju Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie, ktorá konštatovala, že film propaguje užívanie drôg a podporuje hnutia vyznávajúce rasovú a národnostnú neznášanlivosť.(20.12.2005)

Zaujímavý pohľad na to aké to bolo pred pár rokmi v Bratislave. Spracovanie síce nie je najlepšie, ale je to pozerateľné, aj keď sa pri niektorých veciach, ktoré dokumentu ukazuje, zastavuje rozum.(20.3.2012)

Dokument o mladých ľudoch, zaujala ma časť graffiti.(3.1.2016)

Myslím že dokument výborne ukazuje práve na to, aké to vtedy bolo. I keď pri väčšine týchto "hnutí" dnes už naše poznanie siaha ďalej, a tak vieme že nie je skinhead ako skinhead ,a taktiež anarchia neznamená bordel a fet. Dokument výborne zachytil práve pohľady vo svojej dobe a v tých časoch. Čiže z pohľadu dnešného tam vidím dosť chýb, ale z pohľadu tej doby, je to veľmi trefné. Keď teda hodnotím obsahovú stránku. Pripomína mi to staré časy keď sme počúvali konflikt, farbili si vlasy a boli tŕňom v oku takmer každému. 4 hviezdy :) Výborný komentár : Radko.(11.8.2013)

Dokument k zhliadnutiu online https://www.youtube.com/watch?v=qIwgi-By2mI + pokračovanie, ktoré malo premiéru 6.8.2013 tiež.(11.8.2013)

V samotnej podstate som chcel napísať toľko čo užívateľ Radko, len ho opravím v jednom bode a to že STV dokument odvysielala.(26.1.2015)