Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na začátku průmyslové revoluce byla Pařížská komuna založena v roce 1871 proti bohatým a mocným a násilně potlačována armádou, která zůstala věrná umírněné formě republikánství. Jak by mohl pokračovat milostný příběh mezi mladou prodavačkou Luisou a vojákem, který není schopen se rozhodnout, zda je pro nebo proti radikální vlně. K nalezení odpovědi byly zapotřebí dva měsíce – v krvi a slzách a za deště, který smývá všechny minulé vzpomínky. Každý den se otevře obchod New Babylon s věcmi pro buržoazní dívky. (Zetwenka)

(více)

Recenze (21)

corpsy 

všechny recenze uživatele

Z filmového hľadiska, sa celuloidová tvorba v dobe nemej éry vyznačovala kvalitami, aké nemajú ani dnešné snímky ( dokonca ani tie z pred 20-30 rokov ). A NOVÝ BABYLON je príkladom, že to platilo hlavne ( ale nielen ) pre európske snímky. Posolstvo si každý môže vysvetliť po svojom ( dnes je to ťažké ), ale formálnu stránku musí hltať každý, kto s Filmom žije. Myslel som si, že ruský nemý film je Ejzenštejn, Pudovkin, Dovženko. Ale po tejto skúsenosti zisťujem, že týchto umeleckých supertsars bolo viac. ()

Hellboy 

všechny recenze uživatele

Prusko-francouzská válka, Paříž. Lidi se normálně bavěj, dokuď se neukáže, že prušáci vyhrávaj. Pak je Paříž téměř dobyta, ale obyvatelé se složej na nákup děl. Buržoazie se ale zlovolně spolčí s nepřítelem... PS: Příběh má jméno podle obchodního domu a verze, kterou jsem viděl já, měla jen 73 minut. Formálně velmi zajímavý film, což ale dost detailně popisuje Pacco. EDIT: Tak ne no. ()

Reklama

fragre 

všechny recenze uživatele

Legenda o Komuně. No, a každá legenda je též i propaganda. Zde výrazně karikovaná buržoazie, která se zde promenuje v obchodním domě - tedy chrámu konzumu nazvaném Nový Babylon (už ten název!), a v šantánech - takto hnízdech neřesti plných kluzké a pokleslé zábavy, stojí zde proti idealizovaným proletářům, tichým pracujícím, z nichž mnozí by mohli sloužit za modely k obrazům světců. Ani avantgardisté nemohli uniknout křesťanským vzorům, v kterých vyrůstali. A též hlavní hrdinka Louisa mění se z ušlápnuté prodavačky v Pannu Orleánskou Komuny. A hodně se zde hraje se symboly, takže figurína panny načinčané do krajek, která ční nad prodavačkou Luisou, pak hoří jako součást barikády, kterou bojovnice Luisa brání. V tomto schématu je pak traktována i závěrečná scéna poprav komunardů, která vyznívá ve smyslu – můžete zahubit naše těla, ale ne našeho ducha. Celý film nese se tedy v duchu millenarismu (který těm avantgardistickým snílkům už brzy nato zatrhl realistický s. Ždanov). Vlastně jedinou postavou, která se tomuto schématu trochu vymyká je ten váhavý voják, který nakonec bojuje proti svým zájmům. --- Zvykne-li si jeden na ten expresivní styl herectví, je Nový Babylon obrazově strhující dílo, kterému Šostakovičova hudba ještě dodává na naléhavosti. Viděl jsem verzi dlouhou hodinu a třicet tři minuty. ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Raná historická dráma z obdobia dobytia Paríža v 19. storočí socialistickými anarchistami. Príbeh je veľmi jednoduchý: Ťažký život sociálnej triedy a štastný život buržoázie - ktorý vyzerá aj tak, že obchodný dom Nový Babylon je totálne zahltený klientami vyššej triedy, sa mení v násilnú anarchistickú vzburu, ktorá je v krátkom čase francúzskou vládou potlačená späť do pôvodneho stavu. Teatralita je v podobe absolútneho vytŕženia. Ako-tak ustojí iba koniec, dej predtým je dosť preťahovaný a mňa nudil. 120 minút je na takýto film jednoducho príliš. Korunu tomu podčiarkuje marxisticko-proletárska ideológia, ktorá často bortí aj to dobré, čo film ponúka. ()

Galerie (6)

Zajímavosti (1)

  • Několik týdnů před premiérou v březnu 1929 provedli sovětští cenzoři výstřih několika scén. To vedlo k úplnému upuštění od  D. Šostakovičovy hudby, snad proto, že již neodpovídala upravenému filmu, nebo proto, že jeho hudba byla považována za příliš radikální. (Zetwenka)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno