Mustang

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Slovensko, 2001, 28 min

Mustang, dlho utajované kráľovstvo na území Nepálu v bájnej zemi Lo je ako vklinené do Tibetu. V stredovekej pevnosti dobre ukrytej za hradbami nedobytných Himalájí sa akoby zastavil čas... Pred kráľovským palácom mnísi bez prestania odriekavajú starú budhistickú modlitbu a pooobednajší vietor deň čo deň neúnavne zahladzuje stopy po karavánach... Pevnosť Lo Monthang naďalej stráži tajomstvo poznaní o zmysle života. (oficiální text distributora)

Pawlisman

Tak tento Barabášův film mě oslovil skoro nejvíc. Především kvůli neuvěřitelné malebnosti a kráse, kterou zachycuje. Příroda a život v něm plynoucí je jednoduše kouzelný a díky tomuto dokumentu se vám podaří se zasnít a přenést se do této přežívající nezkažené civilizace. Lahůdka...........9/10 ()

pierre9

Možno je to aj stopážou, ktorá neumožňuje oveľa viac ako strohý cestopis. A práve preto to bolo po zhliadnutí Amazonie Vertical pre mňa trochu sklamaním. I keď nepopieram, že o existencii kráľovstva Mustang a o tom, že sa tam vôbec nesmie kamerovať som nemal ani potuchy. ()

Deganawidah

Opět působivá, silná, skvělá barabášovinka s nádhernými záběry a ducha se dotýkajícími komentáři. Hluboce smekám před takovými dokumenty. Měli bychom se všichni asi poučit od společnosti, která je na rozdíl od nás schopná harmonicky fungovat po dlouhé věky a nežije sebedestruktivním způsobem. Tím nemyslím, že je k tomu nutné zanechat našich vědeckých znalostí a technologických dovedností. Mluvím spíš o přístupu. Například jak se ve filmu zmiňuje o rovnováze počtu obyvatelstva. To je také dost podstatná věc stále neexpandovat. Jeho filmy mají zvláštní schopnost na chvíli člověka vytáhnout ze steteoptypního života kamsi výš... :-) Obzvláště u toho snímku se však určitě Pavol Barabáš musel potýkat se silným morálním dilematem, zda to pustit do éteru, protože unikátnost takovéto krajiny a kultůry je opravdu nedozírná a jakékoli její zviditelnění může všechno zničit. Krátkost dokumentu tedy vítám a myslím, že udělal dobře, že to může inspirovat mnoho lidí k pozitivním myšlenkám, změnám, činům. Jen do toho Barabáši ! :-) ()

Weo

Pavol Barabáš síce natočil krásny dokument o neobjavenom kráľovstve Mustang, ale zároveň mu tým urobil aj "medvediu" službu. Po zhliadnutí som sa nevedel zbaviť trpkého pocitu, že aj toto dielo svojou (hoci i maličkou) čiastkou prispieva k zániku a budúcej komercializácii čarovného Mustang-u. Ak však odhliadnem od morálneho rozmeru, dokumentárna hodnota tohoto diela je určite vysoká. ()

Trepak

Naozaj nádherné zábery. Ale v bonusových materiáloch sa Barabáš priznáva, že natáčal v Mustang-u bez povolenia. Kráľ to nechal na jeho morálnom rozhodnutí. A on sa rozhodol - uverejnil to. Prečo asi? ()