Skupina Edelweiss (festivalový název)

• Německo

Edelweißpiraten

Edelweiss Pirates

Edelweisspiraten

Drama / Historický / Válečný

Německo / Švýcarsko / Nizozemsko / Lucembursko, 2004, 111 min

Ponurý a nijak veselý příběh o skupince mladých lidí, kteří se od psaní provokativních nápisů po zdech a rvačkami s Hitlerjugend dostali až k ozbrojenému odporu a střílení nácků, odehrávající se v prachu, špíně a ruinách vybombardovaných domů a sklepeních gestapáckých kanceláří. Příběh o tom, že i „hridnové“ jsou jen lidmi, dělají chyby a omyly a ne vždy mají čisté svědomí. Ponurosti odpovídá i komornější zpracování v tmavých a nijak zářivých barvách (převažuje hnědá), ani ta krev tu nemá rudou barvu. To vše zabíráno občas hodně roztřesenou kamerou. První a poslední třetina filmu je dost dobrá, prostřední části (hlavně co se týče útoku Edelweiss Piraten na nácky a následné přestřelky) poměrně dost uškodil místy chaotický a nepřehledný střih.(7.4.2009)

• d-fens

ocenenia : Montréal World Film Festival 2004 - nominácia na Grand Prix des Amériques(28.1.2010)

Jedna z mála známých kapitol německého protinacistického odboje, kdy se do opozice proti Hitlerově režimu postavila generace teenagerů, stojící na hraně dospělosti. Věrohodně výkony mladých herců a vynikající ruční kamera dělají z EP autentickou záležiost, která v mých očích o dost převyšuje zmiňovanou Napolu. Znovu Němcům tleskám a znovu jim závidím. 90%(28.5.2012)

Téma dětí ve druhé světové válce (Hitlerjugend, Edelweisspiraten...) je pro mě osobně fascinující a děsivé zároveň a často vyhledávám filmy s tímto tématem. Snímek "Edelweisspiraten" působí dík natáčení na ruční kameru velice autenticky. Stále se nemohu zbavit dojmu, že jsem byla s hrdiny přímo uprostřed rozvalin města. Tomu napomáhá totiž celá vizuální stránka věci (špinavá zákoutí, umazané tváře herců, brutální scény na gestapu). Herecké výkony jsou snad to nejlepší, co může film nabídnout. Mladí herci jsou věrohodní, všechny postavy projdou zpočátku nenápadnou, na konci však silnou proměnou. Děj je vcelku jednoduchý, ale tak jako všechno v životě, co se zdá jednoduché, zase tak jednoduché není. A tak zůstává svědectví o snaze přežít za nenormálních podmínek války (a lidí v ní, kteří válku nechtěli, ale jen se přizpůsobili - lidově řečeno drželi hubu a krok) aktuální. Poslední záchvěv vzpoury proti krutosti Nacistů ale nemohl pro špatně organizovanou tlupu mladíků vedených citově otupělým minařem Hansem skončit jinak, než skončil...(5.7.2005)

• Radiq

Kdo to byli Edelweisští piráti? Z celýho filmu mám takovej pocit, že toho moc nedokázali. Že spíš řešili vztahy mezi sebou, než aby provedli nějakou akci. Film asi byl natočenej jenom kvůli tomu, aby se o nich vůbec vědělo a že byli popraveni. Škoda, že si někdo nedal záležet na lepším příběhu. Ale možná se jen chtěli držet historických faktů a ve skutečnosti to fakt bylo takhle o ničem. Každopádně co mi vadilo mnohem víc, byla kamera. Z ruky točený (připomnělo mi to, jak jsem byl včera na fesťáku, byl jsem celkem najebanej a všechno jsem točil na foťák - všechno bylo úplně stejně roztřesený, zoom in, zoom out a hrozně zmatný). Řekl bych, že kamera ten film poslala do kytek. Nevím, jakej byl na film rozpočet, ale podle toho, jak to vypadalo, tak hodně malej. Řek bych že je to zas jedna velká německá sračka, točená v televizním stylu, která hrozně NUDÍ.(10.5.2008)