Volšebnyj kovjor

• Sovětský svaz Волшебный ковёр (více)
všechny plakáty
Dobrodružný / Animovaný / Krátkometrážní
Sovětský svaz, 1948, 37 min

Mladík vypráví své milé dávný příběh o pánovi hor, zlém kouzelníkovi, co před dávnými lety vzal všechnu vodu z údolí a z dříve kvetoucí zahrady se stala poušť. Stromy a květiny uhynuly, koryta řek vyschla, lidé odešli a na dříve živých bazarech se nyní prohání jenom vítr. Podle pověsti může čaroděje přemoci jen člověk, který by dokázal najít kouzelnou věž, vytáhnout meč z kamene, osvobodit kouzelného koně, který zná sídlo kouzelníka a získat létající koberec, bez kterého se ke kouzelníkovi nelze dostat. Krásná Nazeli vysloví přání utkat kouzelný koberec a vrátit tak do údolí život. Její slova slyší kouzelník a dívku unese. Její milý se vydává na dobrodružnou výpravu, jejímž cílem není jen záchrana jeho lásky, ale i osvobození vody, která by údolí hor vrátila životu. (Jezinka.Jezinka)

Jezinka.Jezinka

Vždycky mě pobaví, když EU přijde s nějakou úplně novou geniální myšlenkou. Třeba ta o ochraně vodních zdrojů a vodě jako nedostatkovém artefaktu. Pohádky jako Kouzelný koberec a Brzy bude déšť dávají tušit, že o daném problému se vědělo dávno před tím, než to doteklo i těm v Bruselu. Stále čekám na to, kdy objevím pohádku o pomazánkovém másle. ()