Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Ačkoliv se celovečerní dokument známého evropského dokumentaristy soustřeďuje na mikrokosmos u pobřeží Viktoriina jezera v Tanzánii, vypovídá velmi naléhavě o globálních problémech současného světa. V šedesátých letech byl do tohoto největšího tropického jezera na světě (odkud vytéká Nil) vysazen nilský okoun. Tento predátor se zde rozmnožil takovým způsobem, že vyhubil všechno živé. Zároveň se ovšem stal zdrojem obživy pro chudý kraj a významným vývozním artiklem. Ruské dopravní letouny denně odvážejí do Evropy a do Japonska 500 tun ryb (a nazpět nezřídka ilegálně dovážejí zbraně). Vznikly tu moderní rybárny, ale také děsivé pracovní kolonie, v nichž domodorodé obyvatele kosí AIDS, alkohol a zločin. Hubert Sauper s kolegou natočili v obtížných podmínkách a pod různým krytím rozhovory s mnoha lidmi: od ruských a ukrajinských pilotů přes nočního strážce a prostitutku až po majitele rybárny a oficiální představitele. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Recenze (38)

1860 

všechny recenze uživatele

Prostě takhle to je a není to správné, na tom se všichni shodneme, ale udělat s tím něco? Přece je to jen Afrika a já s tím nic udělat nemůžu, maximálně někde přispěju na charitu a bude mě to chvíli trápit.. nestyďte se pokud máte stejné myšlenkové pochody, jste průměrným evropanem, který si dá k večeři zdravou rybu.. ()

Crocuta 

všechny recenze uživatele

Na první pohled zjevné nedostatky filmu - přemrštěná stopáž, tématická roztříštěnost, mizerný střih (z mého pohledu tedy určitě - neúměrně dlouhé naprosto banálně působící záběry a dialogy vedle krátkých, ale o to silnějších okamžiků) - naštěstí výrazně převyšuje jeho angažovanost - v dobrém slova smyslu. I poučený divák (východní Afriku jsem před lety navštívil a o tamních poměrech tudíž nemám nejmenší iluze) je zde svědkem scén nad nimiž jen nevěřícně kroutí hlavou ("sušárna" a následná úprava zbytků z rybí továrny, ekologická konference, návštěva komise z EU, děti z ulice atd.) Vzhledem k letopočtu vzniku snímku by mne nesmírně zajímalo, jak vypadá situace na březích Viktoriina jezera dnes. ()

Reklama

dzej dzej 

všechny recenze uživatele

Dle Darwinova zákona přirozeného výběru přežívá pouze ten silnější. Řadu lidí možná nenapadne, že tuto široce přijímanou teorii lze uplatnit i na druh homo sapiens sapiens z počátku třetího tisíciletí. Okoun nilský vyhubil všechny ryby z Viktoriina jezera a stejně tak člověk bohaté (a vládnoucí) euroamerické zóny dovedl řadu obyvatel třetího světa na pokraj zkázy. Moc peněz dováží do Evropy lahodná filátka a nechává v Tanzanii pouze zbytky (ryb, letadel, zbraní... cokoliv chcete), moc médií pak všechy to problémy zatemňuje. Medializace je síla stvoření, co není v médiích, to neexistuje. Nikaragua, Bolívie, Sierra Leone, Západní Sahara, Libérie, Nepál - všech tyto občanské války jsou naprosto marginlaizovány na úkor válek buď bližších (Izrael) a nebo atraktivnějších (Irák, Írán a jejich naleziště ropy). I když Sauperův dokument nedává mnoho prostoru evropské straně, je nesmírně cenný pro svou snahu prolomit bariéru mlčení. Každý divák je konfrontován s tím, co na plátně sleduje a záleží pouze na něm jaký postoj zaujme. ()

ThomasCrown 

všechny recenze uživatele

StarsFan to celé skvele zhrnul. Autor sa snaží zamerať na všetky problémy v danej oblasti Tanzánie, až sa zamotá do spleti síce šokujúcich, ale zle zostrihaných faktov. Verím, že všetko povedané a ukázané je pravda, západný svet je zkurvene chamtivý a kvôli zisku kašle na to čo svojim konaním spôsobuje. ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Darwinova noční můra je typický příklad filmu, kde silné téma přebíjí zjevně nedokonalou formu. Stopáž je neúměrně přetažená, kdyby byl dokument o 20 minut kratší, divák by nebyl o nic z jeho obsahu ochuzen a poselství snímku by bylo mnohem údernější. Bez ohledu na svou délku je film špatně sestříhaný a z použitého materiálu je cítit určitá tvůrčí bezradnost - viz mnohokrát použité zdlouhavé záběry startujících a přistávajících letadel, protahované filmové detaily lidských tváří, záběry rodinných snímků ruských letců apod. Talentovaný tvůrce by dokázal z takového námětu vytěžit víc. Natvrdo řečeno, pokud bych se rozhodoval výhradně podle kvality zpracování, celkové hodnocení by se ustálilo na nějakých 45 %. Naštěstí je tu ale ještě téma - silné, znepokojivé a provokující. Téma chudoby, zaostalosti, všudypřítomné korupce a ekologické devastace střední Afriky. Z některých scén skutečně běhá mráz po zádech. Třeba při zpovědi vysloužilého vládního žoldnéře, který se nyní živí jako noční hlídač a přeje si novou válku, nebo pasáže s úředníkem Evropské unie, který vychvaluje moderní provozy na zpracování rybího masa se špičkovou hygienou, když divák vzápětí uvidí, jak se místní lidé živí rozkládajícími se zbytky z této továrny. Takový obsah si přece jen zaslouží čtyři hvězdičky, takže celkový dojem dělá 70 %. ()

Galerie (10)

Související novinky

Oscary plné překvapení

Oscary plné překvapení

06.03.2006

V noci z neděle na pondělí proběhl v Los Angeles 78. ročník slavnostního udělování cen americké Akademie filmových věd a umění, Oscarů. A věru že šlo o noc plnou překvapení. Největší ovace překvapivě… (více)

Reklama

Reklama