Pomsta kameramana

(neoficiální název)
  • Ruské impérium Mesť kiněmatografičeskogo operatora (více)
všechny plakáty
Krátkometrážní / Animovaný
Ruské impérium, 1912, 12 min

Pan a paní Broukovi mají klidný domov a manželství. Pan Brouk často jezdí za prací do města a obvykle skončí v nočním klubu. Dnes večer tam vystupuje překrásná tanečnice – vážka. Pan Brouk soupeří o její přízeň s lučním koníkem, kterého nevybíravě inzultuje. Netuší, že koník je filmový kameraman, odvádí si tanečnici do romantického hotýlku, ale tam již číhá zhrzený nápadník s kamerou... Další unikátní „stop-motion“ snímek z hmyzí říše od Wladyslava Starewicze. (J.Connor)

Marek1991

O toto dielo sa určite svojim spôsobom Poliaci a Rusi niekedy preťahovali alebo možno len budú, lebo je to skvost o rodinnom živote kreatívne zahraný cez hmyz a animáciu. Je tiež dobré, že to nie je až príliš dlhé, lebo to by som veľmi nemusel, no je to akurát. Autor mal zjavne fantáziu a to pomohlo stvoriť neobyčajné dielo. ()

Philippa

Pokud si skutečně, ale skutečně uvědomíte a ne jen konstatujete, že jde o dílko z roku 1912 (tehdy se narodila moje prababička), musíte být tímto nadčasovým krátkým filmečkem okouzleni. Navíc i obsahem je rozkošný.O vztahu pana Brouka a paní Broukové, o nevěře,žárlivost a pomstě :-). Klobouk dolu a hluboká poklona. ()

sta

téměř sto let od vzniku a pořád avantgarda jak sviňa.. Pixar se může jít klouzat a Andy Warhol se svými CHelsea Girls se asi taky někde inspiroval ;-) ()

contrastic

Vzhledem k datu vzniku nelze hodnotit jinak, než plným počtem * . Wladyslaw Starewicz vytvořil na svou dobu naprosto jedinečný a revoluční snímek, který nemá konkurenci. Kam se hrabe Steven Spielberg s Jurským parkem :) ! ()

01Zuzana10

ja umrem! tak toto dokazali niektori ludia este v roku 1912! bola som v uzase od zaciatku do konca. netusila som, o com je to ani ,,kto" tam vystupuje, preto ma milo prekvapili:)). uchvatne! miestami som sa pristihla, ze som ani tak nesledovala dianie hlavnych ,,hrdinov" :D , ale len som obdivovala ich stvarnenie, dekoracie, hl. maliarov klobuk :D, jak preboha dosiahli, ze babka (?) malovala obraz? uchvatne uchvatne! dokonca sa mi zdalo, ze ich pouzita architektura ma styl - secesny /vid.vchod do hotela/. a na konci - scena ,,v kine" :D totalne perfektne! to si musim pozriet este niekolko raz :D:D snad najdem i dalsie Starewiczove filmy! dakujem mu za neopakovatelny filmovy zazitok. dokonalost vo vsetkych smeroch :D ()

easaque

opravdu nejde nevyzdvihnout originalitu a styl tohoto animáku, který si určitě i po století zaslouží pozornost, i když příběh není nijak zvlášť vydařený. Přesto dám slabé 4 hvězdy a odkazy na něj tu taky najdete - po těch letech už autorská práva vypršela. [ PŘÍBĚH: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 2 /// ART: 1 /// STYL: 3 /// CASTING: X (3*MAX) ] ()

Trainspotter

Další mezník ve vývoji filmu, tentokrát základ techniky stop-motion. Mrtví brouci se zdají být ideální "loukou" pro tuto techniku, kterou mnohem později Jiří Trnka a také Tim Burton přivedli k dokonalosti. Pohyb sice není nejplynulejší a nejpřirozenější, ale vzhledem k roku vzniku musíme tato měřítka opustit. Námět je nadčasový, vždyť láska, nevěra, odpuštění, pomsta hybou světem od nepaměti až doposud a jen tak se těchto aspektů života nezbavíme. Mesť kiněmatografičeskogo operatora dokonce perfektně funguje jako němý film, protože vše je dobře chápatelné prostřednictvím obrazu i bez mezititulků, skvělý nápad je i tónování obrazu podle toho, kde se děj odehrává (interiér= teplé barvy, exteriér= studené barvy,...) a korunu nasazuje i "film ve filmu" při promítání v letním kině. Škoda jen, že na youtube.com je ta kvalita obrazu tak příšerná. ()

Kwaichi

Pekná show stará už celé storočie, aj keď miestami mohol mať príbeh prudší spád, však to nie sú slimáky. ()

Courtemanche

Ne jen nápad je dobrý s brouky, ale taky je to i šikovně provedený. Super originální filmeček a ne jen profi práce, Starewicz ,,je,, výjimečný filmař. 5/5 ()

Estrellita

Možná kdyby to bylo v lepší kvalitě, tak bych konečně zjistila, co se to tam vlastně s tím hmyzem dělo. A taky by to chtělo nějakou (jakoukoli) hudbu, aby to nebylo tak suché... Každopádně hmyzí souboj "Starewicz versus Známá firma Ferda" jednoznačně vyhrávají mravenci... 45% ()

Kmotr76

Více než 100 let starý krátký film, který po století ani trochu nezestárl a ani není třeba kvůli stáří nějakou tu hvězdu přidat. Výborné, animací počínaje, námětem a hudbou konče. ()

TerezD

Nevěřila bych, že toto dílko je roku 1912. Opravdu nadčasová, zajímavě provedená a především vtipná záležitost. ()

wovsi

Jedna zajímavost: v Dějinách filmu se můžete dočíst, že si někdo dokonce myslel, že brouci nejsou animovaní, ale vycvičení k takovému herectví :) ()

GeorgeHans

Animácia je fakt úžasná, vzhľadom k roku vzniku až neuveriteľná. Po takmer 100 rokoch od vzniku (2008) má film stále čo ponúknuť. ()

BluT

Jedna z nejzvláštnějších věcí co jsem měl tu možnost vidět. Tohle natočil v roce 1912? Téměř před sto lety?? Neuvěřitelný. 5* ()