Reklama

Reklama

Dotkni se ohně

  • Francie Au nom de la liberté (více)
Trailer

Obsahy(1)

Příběh o sabotáži, korupci a vraždění v Jižní Africe za dob apartheidu. Držitel Ceny Akademie Tim Robbins (Tajemná řeka, Vykoupení z věznice Shawshank) a Derek Luke (Příběh Antwona Fishera, Glory Road) se představují v hlavních rolích napínavého thrilleru natočeného podle skutečných událostí. Uprostřed země v plamenech, ve které proti sobě stojí dvě znepřátelené kultury, žije osamělý muž, kterého okolnosti dohánějí k tomu, aby povstal a bojoval za sebe, svou rodinu a svůj lid. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (38)

Bluntman 

všechny recenze uživatele

The spark that ignites us, unites us. Někteří režiséři by se neměli pouštět do závažných témat, které jsou v součastnosti v kurzu. Phillipe Noyce je jedním z nich. Oceňuji to, že všechny složky v tom filmu jsou záměrně "low", od vyprávění sloužící kamery po umírněnou režii až k podehrávání herců na všech frontách, takže Dotkni se ohně má daleko k sentimentu, patosu či kýči, ale s tak debilním scénářem, v němž je vše černobílé, to na víc než průměrné hodnocení nevystačí. V podstatě se mi jenom potvrdilo, že Phillipe Noyce je režisér, který nezvládá udržovat diváka v napětí po celou dobu filmu a skutečný drajv je cítit až v samotném závěru (Úplné bezvětří, Vysoká hra patriotů, Někdo se dívá... a teď i Dotkni se ohně). Ve výsledku další z řady ambiciózních filmů o JAR, který obdobně jako Poslední skotský král dojel na tradiční thrillerovou výstavbu, s nefungující dvojkou Luke-Robbins a s předvídatelností od začátku do (nezvládnutého) konce. ()

Radiq 

všechny recenze uživatele

Ale tam přece vůbec nejde o to, jestli to bylo zajímavý a zábavný. Tam jde o to, že to bylo podle pravdy a kdyby to někdo upravil do podoby, aby se to líbilo, byla by to zkreslená pravda. Já se u toho teda nenudil a moc se mi to líbilo. Akorát tam mohlo být míň té africké hudby. Já ji mám celkem rád, ale ne tak moc. ()

Reklama

samuelsson 

všechny recenze uživatele

Catch a Fire je príbeh o utláčaní, segregácií a hrdinstve. Kus africkej kultúry je tu odhalený v podobe piesní, ktoré tvoria aj podstatnú „dejovú“ časť filmu. Napr. keď černosi pochovávajú padlých bojovníkov, paralelne s tým biely dostávajú medaily. Začiatok vyzerá ako idylka (černošská rodina je bohatá, majú prácu, sú šťastní), pritom viete, že niečo sa musí stať, že to takto nemôže ostať, čo vás drží v neustálom napätí. Počas celého filmu sa zobrazujú 2 uhly pohľadu na jeden problém (napr. už spomínaný pohreb). Catch a Fire je dobrý film, pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo viac o segregácií, nie v podobe dokumentu, ale strhujúceho príbehu. ()

tom88 

všechny recenze uživatele

Trocha som sklamaný, pretože som čakal niečo silnejšie aj keď je to pekná dráma podľa skutočnej udalosti. Nie je to zle natočené, no niečo mi tam dosť vadilo. Neplynulo mi to tak ako som si predstavoval. Herecky si to udržuje úroveň, no od Tima Robbinsa som čakal viac. Chvíľami to bolo mierne zmetené. U mňa je to pekný priemer. 60% ()

F.W.Colqhoun 

všechny recenze uživatele

Čekání na dobrý film o Africe pokračuje. Nejprve to dobré. Robbinsovo podání búrského fízla nepostrádá to, co zbytek filmu - tu dávku neurčitosti, autenticity, která uděluje divákovi podnět se nad situací postavy a kontextem příběhu trochu samostatně zamyslet. To samé nelze tvrdit o postavě jeho protivníka, hlavní postavě příběhu, Patricku Chamusso, která trpí neobratným scénáristickým lakováním na růžovo. Úkol vyvážit pro západní diváctvo figuru vykazující všechny atributy teroristy vyžaduje delikátnost, jíž scénáristka Shawn Slovo, dcera Joe Slovo [jihoafrický aktivista, dlouholetý vůdce jihoafrické komunistické strany] naneštěstí nevládne. Kromě celkem nevýrazné režie Phillipa Noyce, jehož laxnost by eventuálně omlouvalo snad jen pozdní zjištění, do jaké šlamastyky se angažmá ve filmu dostal, si výtky zaslouží především autorská zbabělost podat osvobozenecký boj se všemi temnými odstíny odhodlání k teroru - prostě takový, jaký určitě je. Podán takto film vyznívá pitomně a vylhaně i v těch aspektech, kdy možná není. Kdybych se dvě hodiny nepotýkal s pocitem, že mě někdo propagandisticky prcá, asi bych se nudil ještě víc. ()

Galerie (22)

Zajímavosti (4)

  • Pracovným označením filmu bol názov Hotstuff. (MikaelSVK)
  • Natáčení probíhalo v Jižní Africe. (Terva)
  • Postava Nick Vos, kterou hraje Tim Robbins, je založena na několika postavách, které se podílely na událostech zobrazených ve filmu. (Cheeker)

Reklama

Reklama