O chytré kmotře lišce

Animovaný / Rodinný
Československo, 1983, 1 h 40 min (Minutáž: 7–8 min)

Režie:

Emil Strakoň

Hudba:

Miloš Vacek

Epizody(13)

Josef Lada napsal pohádku o chytré lišce, která svůj důvtip dokázala využít vůči nepoctivcům a nabubřelcům. Ve své snaze podobat se lidem sem tam něco zamotala. A jak to dopadlo? (Česká televize)

dr.fish

Moc hezky udělaná pohádka. Je to zřejmě pro hodně malé děti, možná právě proto to oslovilo i mne. Příběh není nijak komplikovaný, liška se neustále vzdělává a stoupá na společenském žebříčku až na prestižní post hajného. Koneckonců, vrcholem kariéry kozla je zahradník, lišky musí tedy být hajný. 85% ()

otík

Příjemný večerníček, kterému by ale místo ženského hlasu slušel spíše mužský hlas (Höger, Filipovský či jiní herečtí staří bardi). Má to hlavu a patu, nádhernou animaci, výborný námět. To vám tehdy byly Večerníčci. ()

Lachtaan

Jeden z těch večerníčků, kde formát, v tomto případě konkrétně úchvatná, leč jednoduchá animace Josefa Lady, vítězil nad obsahem. V rámci tohoto hodnocení to také bude rozhodně tím, že se na vizuál vzpomíná mnohem snáze než na samotný děj. ()

Zdeňka

Dívám se, že nejsem sama, kdo by chtěl mít ve svém okolí řezníka Špejlíka. Avšak mě by možná stačilo to houpací křeslo;-) ()

Zagros

Jeden z mých nejoblíbenějších Večerníčků z dětských let. Ladova animace mi přišla moc krásná a hlas Jiřiny Bohdalové tentokrát k lišce naprosto sedl (na rozdíl od Rákosníčka). Liščiny příběhy pak byly výborně postaveny na její snaze podobat se lidem, její chytrosti a lstivosti. Sice to občas nedopadlo, ale byla to sranda. Obrazy lišky v houpacím křesle s fajkou nebo se šunkou přes rameno mám v mysli dodnes. A když jsem podobnou šunku v obchodě uviděl, hned jsem si vzpomenul na lišku. Za takové hluboké vzpomínky si liška po právu zaslouží vysoké hodnocení. ()

Paity

Dodnes ani pořádně nevím, proč jsem chytrou lišku měl docela rád. Asi proto, že nebyla chamtivá a chtěla, aby dobro vítězilo nad zlem a to se jí vcelku dařilo. ()

Matematicka

Krásná Ladova pohádka o "emancipované lišce", která nejprve uteče z lidského zajetí, aby se zařídila po svém. Umí už ale číst a psát a samozřejmě také mluvit a chodit po dvou, tak proč těchto dovedností s trochou liščí chytrosti nevyužít k získání pár šunek od řezníka Špejlíka? No, a tak se liška vlastně vrátí mezi lidi, ale zůstává svá :-) Zajímavé také je, jak se liška vyrovnává s různými "moderními" vynálezy: gramofonem, telefonem apod. Příjemným úkazem je kníže, který se umí od plic zasmát sám sobě :-) To vše sráží zvláštní animace, která Ladovy obrázky opravdu rozpohybovala zvláštně, ale pro mě to na hodnocení neubírá. Na to, jak to s těmi šunkami a liškou dopadne, jsme s napětím čekali celá rodina :-) Zajímavé komentáře: Jezinka.Jezinka, duklak2, Karlos80. ()

MR007

Přidávám se do fronty na šunku. Tenhle večerníček by měla použít jako reklamu nějaká masna, lepší propagaci šunky si nedovedu představit... ()

Kirman

Oblíbený večerníček a nejoblíbenější byl díl "Stolečku, prostři se!" (jako dítě jsem šunku a jitrnice konzumoval jedině po ubezpečení, že jsou od řezníka Špejlíka). ()

P. J. D.

Josef Lada byl nejen schopný malíř futurismu (tam jeho díla řadíme), ale také dobrý básník a spisovatel (dodnes pamatuji na knížku o ptácích, na jejímž obalu sedí papoušek vyobrazený jako učitel). Právě jemu je tenhle pořad zasvěcen a nebýt jeho tak je taky o ničem. Mohl bych kritizovat tvůrce, že toho moc neudělali, ale to se mi nechce. Tohle se totiž musí líbit nejenom dítěti, ale i dospělému. Za mě plný počet. ()

Stejšn

Moje nejoblíbenější postava je rozhodně Antonín Špejlík, řezník a uzenář. Lepší už je jen Krkovička z Jáji a Páji. Moc příjemný večerníček, jeden z mála kde mi nevadí hlas Jiřiny Bohdalové, ()

ostravak30

Ladovy malebné kresby, skutečně pohádkové příběhy a dokonalý hlas Jiřiny Bohdalové. Na tento večerníčkový seriál si moc dobře pamatuji a přestože úplně nepatřil k mým nejoblíbenějším, je to učebnicová ukázka toho, jak by měla vypadat pohádka na dobrou noc pro děti. A dospělé to vrací do dětství strašně milým způsobem. ()

tsatsiki

KOUZELNÝ VEČERNÍČEK S OBRÁZKY JOSEFA LADY A SKVĚLÝM KOMENTÁŘEM JIŘINY BOHDALOVÉ. ŠKODA, ŽE JEJ V TELEVIZI MOC NEVYSÍLAJÍ. ()

Felliniclub

"Haló, tady je Liška od křivého dubu! Cožeee, pan Liška s křivou hubou?" Jaj, to je fešanda, ta rezavá kmotra, jen nerozumím, proč ji daboval Rákosníček? No co, půjdu si vzít kus šunky, u Lišky vyhládne. ()