Offside

(festivalový název)
  • Írán Offside
všechny plakáty

Co je to za divného mladíka, krčícího se v rohu autobusu plného hlučných fanoušků směřujících na fotbalový zápas? Především to není mladík, ale převlečená dívka. V Íránu totiž ženy nesmějí na sportovní stadiony. Hrdinka sportovní tragikomedie Jafara Panahiho ovšem není jedinou íránskou dívkou, která by ráda viděla, jak dopadne kvalifikační zápas na mistrovství světa mezi Íránem a Bahrajnem. A není ani jedinou íránskou ženou, která se v mužských šatech pokouší proniknout mezi diváky a je kvůli tomu zatčena… I když jde především o vyprávění o jedné mladé ženě, a nikoli o příběh politické aktivistky, dotýká se Panahiho snímek boje za ta nejzákladnější ženská práva v náboženskými předsudky tísněné íránské společnosti. Přestože Panahi si jako hrdinky svých předchozích filmů často volil ženy, nikdy k nim nepřistupoval s takovou uvolněností a spontaneitou jako nyní. Atmosféra fotbalového stadionu ho strhla k bezmála dokumentárnímu pohledu na realitu (v němž hraje důležitou roli ruční digitální kamera i neherečky v hlavních rolích). Příběh, který by v realitě určitě neměl komediální ladění, tak získává svěží, silné vyznění. (MFF Karlovy Vary)

honajz2

Panahi opět o právech žen v Íránu, jenže tentokrát odlehčeně. A ono mu to opět funguje - postavy jsou sympatické, nejsou černobílé (odsud by si nejeden český režisér měl vzít poučení), příběh je banální, ale dobře vystavený a chytře promyšlený, stejně jako dialogy. Navíc má velmi podmanivou atmosféru. A jestli zdejší herečky nejsou ve skutečnosti žádné herečky (kontroloval jsem si to - nejsou), tak fakt obdivuju jejich výkon, jejich role a chování jsem jim věřil tolik, jako málokterému herci. Taky tu je dost úsměvných situací, které zde jsou ale podány tak, aniž by narušovali vážnost sdělení. Je to taková tragikomedie - ale sakra povedená. A s překvapivě optimistickým závěrem, ve kterém všichni zahodí ta stupidní nařízení a SPOILER slaví postup Íránu na mistrovství světa ve fotbale KONEC SPOILERU. Líbilo se mi to, hodně se mi to líbilo a začínám mít pocit, že kdyby Panahi natočil třeba i třicet filmů na stejné téma, každý by byl jiný a každý by měl něco do sebe. On je opravdu nedoceněný klenot světové kinematografie - minimálně pro mě. 5* ()

zette

Dobre natocene drama na pozadi fotbaloveho utkani o postup na MS. Zajimavy nametem i pro evropske publikum, dobre herecke vykony. ()

black.mao

Takové "Hoří, má panenko" po íránsku. Absurdní snaha policistů udržet pořádek během fotbalového zápasu Bahrajn - Írán, tedy nevpustit na stadion žádnou ženu a ty už zadržené udržet odděleně od ostatních fanoušků, je předem odsouzena k zániku (a podobá se tak neméně absurdní snaze vesnických hasičů zorganizovat hasičský bál a nenechat si při tom rozkrást tombolu). Tak jako nejde věrohodně vysvětlit, proč íránské ženy na stadion nemohou, kdežto ty japonské ano, tak stejně není jednoduché umožnit těmto dívkám vykonat potřebu, protože na stadionu, kam nemohou ženy, těžko najdete dámské záchody. Cestou na policejní stanici jsou pak všichni naši snaživí ochránci pořádku vytažení slavícím davem z dodávky a celá jejich urputná snaha přichází vniveč. Panahí natočil výborný film, pro všechny dívky byl tento film jejich prvním a jejich bezprostřednost je úžasná. Všichni si proto zaslouží plný počet *. ()

Miki8888 odpad!

Neskutečně uřvanej film. Já v těch zemích byl a natočit film na 90 minut o tom, jak chtěj holky na fotbal, tak to pro mě fakt není nic převratného. ()

klukluka

Přeju Iráncům, aby se tomuto filmu mohli jednou v budoucnu s chutí zasmát a poklepat si na čelo při vzpomínce na nesmyslnost islámských zákonů a nařízení. ()

MacGuffin

H. - Sima Mobarak Shahi (první dívka); Safar Samandar (voják z Azari); Shayesteh Irani (kouřící dívka); Ida Sadeghi (fotbalová dívka); M. Kheyrabadi (voják z Mashadi); Golnaz Farmani (dívka s Tschadorem); Mahnaz Zabihi (dívka voják); Nazanin Sedighzadeh (mladá dívka); M. Kheymed Kabood (voják z Teheranu); Mohsen Tanabandeh (prodavač vstupenek); Reza Farhadi (starý muž); M.R. Gharadaghi (chlapec s dýmovnicema) ()

Camac

To nejlepší ze současného nezávislého filmu a navíc ze země, kde svoboda není samozřejmostí. Práce s neherci, výborné dialogy na hranici trapnosti, natáčení skrytou kamerou na autentických místech a výborný humor, i když ve vzduchu visí kriminál. Mimochodem režisér od voleb v roce 2009 sedí, protože natáčel povolební nepokoje. ()

GTS_PUNK

Postavenie žien v arabskom svete je pre človeka zo Západu často nepochopiteľné. Zákony a nariadenia, mnohokrát vychádzajúce z náboženských predpisov a tradícií, sa javia ako bizarné či až základné ľudské slobody porušujúce. Na tento fenomén sa skrz futbal a zákaz ženám navštevovať zápasy pozerá aj režisér Jafar Panahi vo svojom komediálne ladenom filme z roku 2006, v ktorom sú hlavnými hrdinkami práve ženy, ktoré sa nedostali na kvalifikačný zápas majstrovstiev sveta medzi Iránom a Bahrajnom. Ako náprotivok proti nim Panahi stavia policajtov, ktorí majú za úlohu ich po chytení na štadióne strážiť. Touto kombináciou vytvára režisér tragikomický mix niekedy až paradoxných situácií. Najmä prostredníctvom dialógov medzi dvoma stranami sa pred divákom otvára pohľad na svet nezmyselných nariadení, ktoré sa policajti snažia rôznymi spôsobmi zdôvodňovať, hoc s nimi niektorí možno nie sú naplno stotožnení. Veľká časť filmu sa odohráva v provizórnom "väzení", kde musia ženy čakať na odvoz na policajnú stanicu. Práve v tomto provizóriu dochádza k najväčším stretom "pre" a "proti" jednotlivých postáv, na ktorých je celá snímka postavená. Dialógy a humor v nich obsiahnutý sú bezpochyby popri hlavnom ženskom obsadení najväčším ťahúňom Panahiho diela. Hoci snaha o humor nie je v každej zo scén účinná, dajú sa vo filme nájsť momenty, ktoré diváka skutočne pobavia. Panahi tak opäť dokazuje známu skutočnosť, že humor je jednou z najsilnejších zbraní. V snímke Offside divák nemá možnosť vidieť veľa futbalu - asi toľko, koľko iránske ženy. A hoci to zrejme nebol autorský zámer, vzniká tak celkom zaujímavá paralela. Kvalitatívne celkom isto nejde o lepší, než priemerný počin, ale dôležité posolstvo o potlačovaní práv žien v arabskom svete dokáže podať adekvátne - a to vďaka obsadeniu, dobrým hereckým výkonom a humoru. ()

Shaman::..

Když sem tam zaslechnete zprávy z Íránu, dobře víte, co je to za zemi. Proto, i když je to z velké části komedie, moc jsem se nesmál. Kvalitní nezávislá jednohubka pro fanoušky jakéhokoliv sportu, které nevyznávají rozdíly v pohlaví, v kultuře, či v barvě pleti. ()

Mates Hradecky

Nemnoho íránských filmů se do našich luhů a hájů zatoulá, ale většinou jsou to extra pecky. Věděli jste, že ženy v této domovině mají přísně zakázáno chodit na fotbal? A víte proč? Aby neslyšeli muže při fandění mluvit sprostě. O této absurditě je tato výborná komedie, která mě stylem vyprávění připomínala Formanovo Hoří, má panenko, kde hasiče nahradili vojáci dbající na pořádek na stadionu. Ač neoblibuji filmy ze sportovního prostředí, tady jsem se dobře bavil. ()

KraLuban

Za mě offside především pro film samotný - mám rád asijskou filmařinu, hlavně tyhle "malé" filmy o každodenních tématech. Ale Offside pro mě moc nefungoval - jednozačně zajímavá sonda do kultury, kde ženské nesmějí ani na fotbal, na druhou stranu na 90 minutový film je to příběhově opravdu málo. Také nijaký konec. Zklamání, 40%. ()