Taxidermia

• Maďarsko Taxidermia (více)
Maďarsko / Rakousko / Francie, 2006, 91 min

Režie:

György Pálfi

Csaba Czene, Gergely Trócsányi, Adél Stanczel, Marc Bischoff, Erwin Leder, Maria Bodor, István Znamenák, Piroska Molnár, Réka Lemhényi, Gyula Kiss (více)

Tři příběhy – tři historická období. Tři muži – děd, otec a syn. Jeden touží po lásce, druhý po úspěchu, třetí po nesmrtelnosti. Děd žije svými fantaziemi a za zimních večerů se v promrzlém chlévě zahřívá vzrušujícími sny. Nic ho nemůže zastavit v jeho plodné představivosti. Otec je proslulý šampion v soutěžích jedlíků v časovém limitu, jenž se snaží dostihnout svůj vzor, evropského mistra jedlíků. Syn vycpává zvířata. Zabývá se něčím, co si nikdo nedokáže ani v nejbujnější fantazii představit. Příběhy děda, otce a syna, jež se odehrávají ve třech dějinných obdobích, nastavují zrcadlo zvrácené době i společnosti. Režisér o svém filmu říká: „Nemám potřebu vyprávět o sobě, ale o věcech, které jsou pro mne důležité. Objevil jsem svět povídek Lajose Partiho Nagye, které by klidně mohly být moje. Dvě jeho povídky tvoří základ tohoto příběhu o rodině. Ve scénáři jsem k nim přidal tři generace a pro sebe místo vypravěče.“ (oficiální text distributora)

arcticsky

Vskutku nevšední film. Tři části z různých časových úseků, přičemž ta prostřední - z časů bolševismu byla fakt hodně odporná. Závěrečná sebepitva a sebepreparace v poslední části byla vtipná a hororově lahůdková. ()

Martyr

Toto sa neda ohodnotit. Perverzne? Zvratene? Chore? Pokrokove? Neviem...Kto ma rad uchylne filmy, ktore sa mozno snazia podat nejaku myslienku zabalenu do perverzneho a pre normalneho cloveka nepochopitelneho balenia, smelo do toho. Kamera bola dobra, herci ako vytrhnuty z najvacsich zapadakovov a vracanie asi realne. Najvacsia vyhra hlavneho hrdinu - ''Po mne pomenovali techniku vracania'' :) ()

KKain

bizarní, šokující, divné... není zas tolik přívlastků, které by jste mohli taxidermii dát. jen málo by jich ale bylo v superlativech nebo pozitvních. snaha šokovat, obrazová surovost, bezdějovost, amorálnost a hlavně absolutní zbytečnost a prázdnost jsou hlavními aspekty tohoto filmu. mohlo to být horší, ale kdyby to nebylo, o nic bychom nepřišli... ()

wollo

Já v tomhle filmu teda žádnou geniální filosofii nespatřuju, ale každopádně je to hodně originální kousek. Shlédnutí filmu je opravdu velký kulturní a nevšední zážitek. Zasmál jsem se, poblil jsem se (skoro) a vlastně i trochu zamyslel, takže ta filosofie tam přeci jenom asi bude:-). ()

Viperine

Hutný, vtipný, dekadentní a navýsost ujetý tvůrčí hodokvas prosáklý perverzí a rozhodně netradičním estetickým cítěním. Velice zábavná pastva pro hladové a otrlé oči a nebojácnou a přinejmenším cynickou mysl. (Soundtrack parádně vystřihl Amon Tobin) ()

goniss

NAPROSTO ÚŽASNÝ FILM !!!!!! boží psychózní, a mega FUNNY !!!!!! :D první minuta a valela jsem se smichy jak snad u filu nidky, je to úchylárna, na kterou jsem si tam hodně přišla !!! neá to pořádně příběh, ale je to úplně jinačí a prostě úžasný film !!!!!!!!! ()

sandinista

Nevím, jak tento povídkový film hodnotit. Jistá dávka originality se mu upřít nedá, ale že by se jednalo o nějak promyšlené dílo, to mi nějak nepřišlo. O nechutnosti není nouze, ovšem bez hlubšího významu. ()

Lukin413

Nejoriginálnější film, který jsem měl možnost za posledních několik měsíců vidět. První válečný příběh mě ještě příliš nenadchl, ale především druhá část o profi jedlících je vynikající, stejně jako závěr třetí části. Celkově velmi, ne však prvoplánově, úchylná záležitost. ()

tragos

Hláška "Jdi se vycpat!" získala s Taxidermií docela nový rozměr. Nechutný, doslova mnohokrát zvrácený, živočišný, úchylný, černohumorný, rozum zastavující a hranice vkusu nabourávající film, který lze slovy popsat jen velmi nejasně. V paměti mi utkvěje zajímavá scéna s vanou, ohnivý výstřik, zvracomlýnek a samozřejmě finální vycpávka. ||| Možná budete zvracet, možná se budete chechtat na celý sál, možná budete sáhodlouze debatovat o smyslu dekadence -- ale jedno je jisté: nezapomenete. ()

sandis

Naturalistické, bizarní, úchylné, hnusné, krásné... Co více k tomu říci. V porovnání s jinými filmy, snažícími se v poslední době zobrazit hnus a "člověčinu" v celé své nahotě myslím nadprůměrný počin se slušnou dávkou inteligence i humoru, oproti jiným.... Zvláštní kombinace... člověk neví, jestli se má smát, zvracet nebo se nad sebou zamyslet. Ale souhlasil bych s tím, že je tu hlavní myšlenka až moc servírovaná na stříbrném podnose (alespoň pro mne), proto **** ()

clump

taxidermia je super! na to, kolik v podstate nechutnych veci v ni je ukazano, na me pusobila velmi esteticky a paradoxne vizualne krasne. zvlast prostredni cast, odehravajici se v prostredi sportovniho prejidani, je genialni. nekoho treba potesi, ze hudbu delal muj oblibenec amon tobin a i kdyz ji je celkem jen kolem 10 minut, je taxidermia presne typ filmu, kam se hodi. ()

gombarix

Technicky dokonalý a místy i humorný film, který se vyjadřuje prostřednictvím rozličných prasáren a humusáren, někdy poněkud samoúčelných. Pro prudéry a slabé žaludky to rozhodně není. ()

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

Rozhovor: Gergely Trócsányi (Taxidermia)

19.01.2007

Ano, i ve skutečnosti je Gergely Trócsányi mohutný, jako ve filmu. Když jsem přišla na rozhovor, seděl za stolem potaženým dekorativní kožešinou z nějakého bobra, pohodlně zabořený do sedačky vedle… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007