Mutant (festivalový název)

The Host

The Host

Horor / Komedie / Thriller / Sci-Fi / Akční

Jižní Korea, 2006, 119 min

Je to dosť dobrá katastroficky ladená dráma. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý počas útoku obrovského vodného mutanta na miestnu oblasť prišiel o dcéru a zároveň všetci skončia v karanténe, ale keď sa jeho dcére podarí dovolať, muž sa spolu s rodinou rozhodne pre útek a urobia všetko preto, aby jeho dcéru našli. Spracovanie je na tom veľmi dobre, ako to pri podobných filmoch býva, Kórejci sa miesto typického priamočiareho jednoduchého príbehu rozhodli pre originálny žánrový mix, takže spočiatku to ešte vyzerá na plnohodnotný film o monštre, ale to sa rýchlo zmení a začne satirická tragikomédia so sci-fi, hororovými a katastrofickými prvkami, ale to vôbec neprekáža, dej je veľmi dobre podaný, pomerne nepredvídateľný a s množstvom skvelých situácií, takže sa je rozhodne na čo pozerať, len mám pocit, že je zbytočne moc dlhý, časom mu už mierne začne dochádzať dych, skrátenie asi tak o dvadsaťminútovku by filmu prospelo. Ako som spomínal, v tomto filme sa dá nájsť viacero žánrov, ale ani jeden v kvalite nezaostáva, humor je zábavný a to aj v situáciách, v ktorých by som nikdy nečakal, že mi budú niekedy smiešne, napríklad rodinné stretnutie pri fotkách zosnulých, rovnako kvalitná je aj dramatická rovina, takže postáv, pri ktorých je to potrebné je ľúto a podobne je na tom aj napätie, niektoré situácie sú až dychberúce. Čo sa týka akcie, tak som veľmi spokojný. O tú tu až tak moc nejde, takže jej moc nie je, ale minimálne úvodný útok je perfektne zvládnutý po všetkých stránkach a navyše aj celkom dlhý, ale všetky scény s mutantom a hlavne tie v diere sú výborné. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, perfektný Song Kang-ho, ktorý tu predstavuje pravý opak bežného hrdiny z podobných filmov a ide mu to skvelo, takže sa postará o niekoľko nezabudnuteľných situácií, ale nikomu tu nemôžem nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, rozpočet je vidieť, efekty sú kvalitné a keď sa v jednom filme podarí zvládnuť všetky prítomné žánre, tak si nemôžem sťažovať. Tu ma jedine mrzí, že v druhej polovici sa už nájde viacero pomerne zbytočných scén, ktoré v ničom nezaujmú, ale inak je to originálny a svojim spôsobom kultový žánrový mix, ktorý určite nie je pre tých, ktorým film o veľkých monštrách vyhovuje len v tej najjednoduchšej a najpriamočiarejšej verzii. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 79%.(27.8.2009)

Sebeironizující Godzilla naruby. Nevěděl jsem, jestli se smát nebo brát Mutanta smrtelně vážně, nějak mi ta žárovka nad hlavou ne a ne se rozsvítit a já tak netušil na čem jsem, i když jsem na to měl skoro dvě filmové hoďky (plus spoustu dalšího času poté na něco kloudného přijít). Přerostlá ryba se slušným apetitem mě udivovala svými gymnastickým kousky, ale zároveň mě iritovala uměním skrývat se všem na očích. Neuvidíme zde žádné excelentní triky, nedočkáme se žádných pořádných akčních scén, všechno podstatné se odehraje v úvodu a zbytek už se jen hraje na pikanou ..(9.5.2014)

Těžce nevyužitý potenciál. To že zdánlivě žánrový snímek od Bonga nebude monster-snímkem ani na vteřinu, to jsem i čekal. Rádoby satiru a nastavování zrcadel na státní aparát a bezpečnostní složky také, ale že to bude tentokrát tak šíleně nemastné neslané, tak to jsem nečekal ani náhodou.(6.12.2006)

• POMO

Takto to dopadne, keď menštruujúci kórejský fanúšik sci-fi dostane veľa peňazí na splnenie si chlapčenského snu...(6.3.2007)

Filmarsky rozhodne vyborne zvladnute. Par hluchych momentu, ale uzasne prolinani satyry s akcni strankou. Parodicky prvek je opravdu k nezaplaceni, zvlaste pro to jak se film vyporadava s popularnimy zanry soucasne korejske kinematografie. Du-na Bae a Kang-ho Song (oba take v Sympathy for Mr. Vengeance) jsou skveli i jako komici. Je to blbost, ale fakt jsem se bavil.(10.7.2007)

• - V roce 2011 byl film uveden do korejských kin znovu, tentokrát převedený do 3D. (Raztubyl)

• - K marcu 2009 je Goemul filmom s najvyšším príjmom v Južnej Kórei - predalo sa 13 019 740 lístkov do kina. Znamená to, že viac ako 20% obyvateľov krajiny už film videlo (i keď určite boli aj takí, ktorí si ho pozreli viackrát). (Abiosis)

• - Režisér filmu a tvorca príšery nazvali monštrum Steve Buscemi, kvôli jeho hereckému prejavu vo filme Fargo. (Abiosis)