Mutant (festivalový název)

괴물

The Host

Horor / Komedie / Thriller / Sci-Fi / Akční

Jižní Korea, 2006, 119 min

27 / 10 Sto hviezdičiek! Nie, tisíc!! Juchú Bong je jednoducho génius. Skrz ľudskú malichernosť a neúctu k prírode vyleje do rieky Han zaprášený formaldehyd... a to sme len v druhej minúte! Autorova originalita nemá konca kraja, stúpa turborýchlosťou do nedosažných výšok a búra stropy a zabehané konvencie. Príšera (spoiler) je vlastne mutant! Neuveriteľné. Kto však čaká súboj s armádou a guľometmi, odíde sklamaný. Bong na to ide rafinovanejšie a pálčivý eko-problém kopí na plecia bežnej kórejskej rodiny: Gang-duo má nedostatok proteínov. Ospalý a zabrzdený sa potĺka životom a symbolicky kradne nohy chobotniciam (pre nechápavých: noha = krok = chôdza = chodník = cesta = dospievanie). A vlak plný nápadov sa rúti ďalej. Na scénu prichádza príšera, pomyselný to bič na konzumnú kapitalistickú spoločnosť. Vo svojej podstate nám nastavuje zrkladlo - mi žereme, ona žere. Bong nás nešetrí ani minútu, je aktuálny a svieži. Vtáčia chrípka, vírus, vládne sprisahanie, človek normálne nestíha; politická a žánrová nekorektnosť dosahuje priam biblických rozmerov. Zdrvujúce finále je potom niečo medzi Godzillou a Karate Kidom. Znepokojivý snímok (ticho) :-D Nie, vážne, je to strašná chujovina.(6.7.2009)

Zlý američan nařídí nebohému korejci vylít desítky litrů formaldehydu do řeky, protože je skladován v zaprášených lahvích. Pokud někdo už v tomhle hezkém (a okatém) kontru na oblíbené americké klišé zejména ze starších akčních filmů nepocítí notný nadhled a ironii, neměl by dále film sledovat. Gwoemul je film dosti nevyzpytatelný a zdánlivě polohy měnící, nicméně i svou nejvážnější tvář vždy sympaticky shodí menší či větší střeleností. Zatímco v některých momentech je crazy složka zjevná (zejména celá úvodní půlhodina), později se dočkáme spíše parodizace různých žánrových (lukostřelkyně otáčející se v patetickém záběru zády k hořícímu monstru) i společenských a politických klišé (městem pobíhá obrovské monstrum, ale v éteru se nafukuje pouze domněnka o jakési chorobě). Správně švihlé a nekorektní je i obsazení titulní čtveřice zachránců - nepříliš bystrý a nezodpovědný táta pohřešované dívky, zkrachovalý vysokoškolák, zpomalená sportovkyně a otec všech tří zmíněných sourozenců, který je jako jediná normálnější postava podvratně odklizen v banální akční scéně. Gwoemul je velice chytře a zákeřně natočená podívaná, která mi i přes malinko přestřelenou stopáž nepřišla ani trochu nudná. Když si tak pročítám některé místní komentáře - on TENHLE film opravdu někdo považuje za klasický monster movie? On je opravdu někdo schopen považovat scénu před fotografií pohřešované dcery za vážně myšlenou scénu rodinné hádky? Bez urážky, ale tady už to začíná zavánět zaujatostí, ne-li přímo tupostí... "Vystudoval jsi vysokou školu a nedokážeš oblbnout policajta?!"(14.11.2011)

Komplet celé prestrihať (najlepšie tak na 90 minút), zmeniť tempo, prechody medzi žánrami nechať. Neťahať sa dokola prostrednú hodinu filmu, mohli zostať obecenstvu vážne šoky. Gwoemul JE pecka, vynikajúca satira, len nevie čo so sebou. Až do konca, ktorý bol pravdepodobne napísaný ako prvý(6.1.2015)

Váhám s plným počtem... a jsem docela naštvaný na místní ohrnovače nosu nad vysokorozpočtovými spektákly s monstry... Kvůli povýšeným odsouzením jsem si film nechával snad rok uležet ve sbírce, než jsem se na něj podíval. Tak teda dík, příště zas na vás dám :-(. Tenhle film navazuje na nejlepší staré japonské i americké kousky z žánru. Bavil jsem se jako u nej- Godzil ze zlaté éry TOHO i jako u lepších korejských komedií či romancí. Co se týče zmíněného mixu témat... to není neumětelství, ale záměr, stejně jako důsledné vysmívání se pravidlům žánrů, postupů a logice situací. Navíc se sešlo hodně solidní obsazení. Takže mírné až střední nesourodosti prostě uhráli, k mé spokojenosti. Nejlepší pochopitelně byla satira na milované úřady a americké okupanty. Vždy vědí, jak vám naslouchat :) A příšera? Sežere vás a vyplivne. Žeby...?(21.4.2012)

Rozpočet $11miliónovTržby USA $2,201,923Tržby Celosvetovo $89,430,344(30.10.2008)

• - Režisér filmu a tvorca príšery nazvali monštrum Steve Buscemi, kvôli jeho hereckému prejavu vo filme Fargo. (Abiosis)

• - K marcu 2009 je Goemul filmom s najvyšším príjmom v Južnej Kórei - predalo sa 13 019 740 lístkov do kina. Znamená to, že viac ako 20% obyvateľov krajiny už film videlo (i keď určite boli aj takí, ktorí si ho pozreli viackrát). (Abiosis)

• - Snímek označil jako jeden ze svých velmi oblíbených Quentin Tarantino. (Tarantinoid)