Mutant (festivalový název)

Goimool

The Host

Horor / Komedie / Thriller / Sci-Fi / Akční

Jižní Korea, 2006, 119 min

Rodinné drama infikované eko-monster-horrorem a ďábelsky černou komedií. Důležitější než likvidace monstra je stabilizování rozviklané rodiny a (doslova) vytažení dětí z „generační“ propasti. Což je podloženo silně antimilitantním a antiamerickým podtextem. Toxické svinstvo mizí v kanalizaci na povel arogantního Američana a vrahem dějrozhíbavající postavy mohlo být v závěru monstrum, ale stejně tak armáda. Nepřekvapí, když vše navrací do poklidného stavu vystřelení mírotvorného „olympijského“ ohně. Svou žánrovou nezařaditelností jde o rozkošně zákeřný film (vypnutí televize s informacemi, které CHCEME slyšet), jehož tvůrci odvedli v každém ohledu stoprocentně profesionální práci, takže si přijde na své i divák lačný „pouze“ kvalitní zábavy prakticky libovolného žánru. 85% Zajímavé komentáře: Adrian, Melies, Lateef, tombac, Le_Chuck, Jordan, Kenshin(18.7.2009)

Asijské monster filmy jsem nikdy nemusel, nemusím a pravděpodobně nikdy nebudu. The Host je ovšem výjimka. Je vynikající, jak pan režisér dokázal skvěle vykreslit depresivní atmosféru monster filmů a při tom do toho zasazovat desítky vtipných scének. Co bych měl vyzdvihnout je také vynikající herecký výkon Kang - Ho Songa, který mi svou postavou připomínal Rodneyho McKeye ze seriálu Stargate Atlantis. Proč? Nevím. Každopádně jako film veliké překvapení. 82%(11.9.2011)

Váhám s plným počtem... a jsem docela naštvaný na místní ohrnovače nosu nad vysokorozpočtovými spektákly s monstry... Kvůli povýšeným odsouzením jsem si film nechával snad rok uležet ve sbírce, než jsem se na něj podíval. Tak teda dík, příště zas na vás dám :-(. Tenhle film navazuje na nejlepší staré japonské i americké kousky z žánru. Bavil jsem se jako u nej- Godzil ze zlaté éry TOHO i jako u lepších korejských komedií či romancí. Co se týče zmíněného mixu témat... to není neumětelství, ale záměr, stejně jako důsledné vysmívání se pravidlům žánrů, postupů a logice situací. Navíc se sešlo hodně solidní obsazení. Takže mírné až střední nesourodosti prostě uhráli, k mé spokojenosti. Nejlepší pochopitelně byla satira na milované úřady a americké okupanty. Vždy vědí, jak vám naslouchat :) A příšera? Sežere vás a vyplivne. Žeby...?(21.4.2012)

Rodinná komedie (až groteska), melodrama, horor, monster movie, anti-imperialistické podobenství, které má spadeno na Ameriku a její "mutagenní" korejské dědictví. Brilantní střídání nálad, tempa a atmosféry, precizní paralelní vypravěčství, úmyslné pošklebování hollywoodským klišé a přelétání mezi doslovným filmem o monstru a monstru-symbolu / nositeli tajemného viru, který slouží k rozpoutávání strachu a kontrole občanů podivuhodnými mutanty v hazmat oblecích. Jediná šance, jak z toho nezešílet, je nechat se tím unášet. Bong Joon-ho je v podobném freestylu silný - přitom ten film není ani moment chaotický či nevěrohodný. Manýristický ano, ale otázka je, do jaké míry brát ten závěr smrtelně vážně.(9.7.2013)

Ani se nedivím rozporuplným reakcím pro tenhle film. Gwoemul (The Host) si tropí z diváka blázny. Na první pohled vypadá jako schématický monster movie, ale divákovi, který má v dané kategorii nakoukáno, přináší mnoho milých překvapení. Tak především bych se vyhnul zaškatulkování mezi horory a hrdě bych přiznal sci-fi / drama / komedie. Dále se Gwoemul vysmívá všem klasickým klišé, tropí se srandu z amíků (respektive z jejich tupých monster filmů) a vůbec se jedná o velice pěkně natočený a nápaditý film. V podstatě bych měl říci, že v daném žánru se jedná téměř o geniální počin.(14.6.2007)

• - K marcu 2009 je Goemul filmom s najvyšším príjmom v Južnej Kórei - predalo sa 13 019 740 lístkov do kina. Znamená to, že viac ako 20% obyvateľov krajiny už film videlo (i keď určite boli aj takí, ktorí si ho pozreli viackrát). (Abiosis)

• - V roce 2011 byl film uveden do korejských kin znovu, tentokrát převedený do 3D. (Raztubyl)

• - Režisér filmu a tvorca príšery nazvali monštrum Steve Buscemi, kvôli jeho hereckému prejavu vo filme Fargo. (Abiosis)