Mutant (festivalový název)

괴물

The Host

Horor / Komedie / Thriller / Sci-Fi / Akční

Jižní Korea, 2006, 119 min

OMG WTF Dmnc. A tohle byl horor, komedie, parodie, lynchovina, nebo co tohle bylo zač? Pár dobrých či velmi dobrých momentů a akcí, ale na čem chce horor stavět, když neudrží atmosféru? Když plácá dohromady všechno možné a výsledek je nijaký? Když pitomí jsou nejen hrdinové, ale velmi často i scénář? Podobné zklamání jako Duelist, škoda mluvit. ___ Podruhé, kdy se velká očekávání překlopila v očekávaní nejhoršího, to už tak hrozné nebylo.(12.12.2006)

Uznávám, že to byl dost podivný propletenec žánrů (komediální prvky, do toho drama, akční scény, horor) a že samotné monstrum nebylo nic moc, ale já se neuvěřitelně bavila a 119 minut mi uteklo ani nevím jak. Navíc u Korey je prostě nádherné, že nikdy nevíte, jak to dopadne, kdo zemře a kdo přežije a tohle je přesně ten případ. 4.12.2011 jsem to viděla podruhé na Filmasii a prohlašuju, že obludka je náhodou moc povedená a režisér je sympaťák a mám jeho podpis.(5.1.2007)

Je to dosť dobrá katastroficky ladená dráma. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý počas útoku obrovského vodného mutanta na miestnu oblasť prišiel o dcéru a zároveň všetci skončia v karanténe, ale keď sa jeho dcére podarí dovolať, muž sa spolu s rodinou rozhodne pre útek a urobia všetko preto, aby jeho dcéru našli. Spracovanie je na tom veľmi dobre, ako to pri podobných filmoch býva, Kórejci sa miesto typického priamočiareho jednoduchého príbehu rozhodli pre originálny žánrový mix, takže spočiatku to ešte vyzerá na plnohodnotný film o monštre, ale to sa rýchlo zmení a začne satirická tragikomédia so sci-fi, hororovými a katastrofickými prvkami, ale to vôbec neprekáža, dej je veľmi dobre podaný, pomerne nepredvídateľný a s množstvom skvelých situácií, takže sa je rozhodne na čo pozerať, len mám pocit, že je zbytočne moc dlhý, časom mu už mierne začne dochádzať dych, skrátenie asi tak o dvadsaťminútovku by filmu prospelo. Ako som spomínal, v tomto filme sa dá nájsť viacero žánrov, ale ani jeden v kvalite nezaostáva, humor je zábavný a to aj v situáciách, v ktorých by som nikdy nečakal, že mi budú niekedy smiešne, napríklad rodinné stretnutie pri fotkách zosnulých, rovnako kvalitná je aj dramatická rovina, takže postáv, pri ktorých je to potrebné je ľúto a podobne je na tom aj napätie, niektoré situácie sú až dychberúce. Čo sa týka akcie, tak som veľmi spokojný. O tú tu až tak moc nejde, takže jej moc nie je, ale minimálne úvodný útok je perfektne zvládnutý po všetkých stránkach a navyše aj celkom dlhý, ale všetky scény s mutantom a hlavne tie v diere sú výborné. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, perfektný Song Kang-ho, ktorý tu predstavuje pravý opak bežného hrdiny z podobných filmov a ide mu to skvelo, takže sa postará o niekoľko nezabudnuteľných situácií, ale nikomu tu nemôžem nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, rozpočet je vidieť, efekty sú kvalitné a keď sa v jednom filme podarí zvládnuť všetky prítomné žánre, tak si nemôžem sťažovať. Tu ma jedine mrzí, že v druhej polovici sa už nájde viacero pomerne zbytočných scén, ktoré v ničom nezaujmú, ale inak je to originálny a svojim spôsobom kultový žánrový mix, ktorý určite nie je pre tých, ktorým film o veľkých monštrách vyhovuje len v tej najjednoduchšej a najpriamočiarejšej verzii. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 79%.(27.8.2009)

• obitus

Korejsky Pavel Liska s korejskym Miroslavem Donutilem se v horkosladke komedii/dramatu snazi zachranit malou holcicku ze sparu pocitacoveho monstra. Po skvele reklamni kapani prichazi zklamani snad jeste vetsi nez pixely poskakujici na zadech horiciho netvora. Pokud chcete videt ctyri nejodpornejsi filmove postavy jak se dve hodiny nedokazi rozhodout zda hystericky brecet, nebo hystericky kricet smichy rozhodne The Host doporucuji. Pokud chcete videt monsterfilm, kde je monstrum podstatne jako kondom v klastere doporucuji The Host dvojnasob. Poprve v zivote si myslim, ze asijska sekce pomobaze hodnoti pouze ze setrvacnosti.(5.12.2006)

Zlý američan nařídí nebohému korejci vylít desítky litrů formaldehydu do řeky, protože je skladován v zaprášených lahvích. Pokud někdo už v tomhle hezkém (a okatém) kontru na oblíbené americké klišé zejména ze starších akčních filmů nepocítí notný nadhled a ironii, neměl by dále film sledovat. Gwoemul je film dosti nevyzpytatelný a zdánlivě polohy měnící, nicméně i svou nejvážnější tvář vždy sympaticky shodí menší či větší střeleností. Zatímco v některých momentech je crazy složka zjevná (zejména celá úvodní půlhodina), později se dočkáme spíše parodizace různých žánrových (lukostřelkyně otáčející se v patetickém záběru zády k hořícímu monstru) i společenských a politických klišé (městem pobíhá obrovské monstrum, ale v éteru se nafukuje pouze domněnka o jakési chorobě). Správně švihlé a nekorektní je i obsazení titulní čtveřice zachránců - nepříliš bystrý a nezodpovědný táta pohřešované dívky, zkrachovalý vysokoškolák, zpomalená sportovkyně a otec všech tří zmíněných sourozenců, který je jako jediná normálnější postava podvratně odklizen v banální akční scéně. Gwoemul je velice chytře a zákeřně natočená podívaná, která mi i přes malinko přestřelenou stopáž nepřišla ani trochu nudná. Když si tak pročítám některé místní komentáře - on TENHLE film opravdu někdo považuje za klasický monster movie? On je opravdu někdo schopen považovat scénu před fotografií pohřešované dcery za vážně myšlenou scénu rodinné hádky? Bez urážky, ale tady už to začíná zavánět zaujatostí, ne-li přímo tupostí... "Vystudoval jsi vysokou školu a nedokážeš oblbnout policajta?!"(14.11.2011)