Záviš - kníže pornofolku pod vlivem Griffithovy Intolerance a Tatiho Prázdnin pana Hulota aneb Vznik a zánik Československa (1918–1992)

• angličtina Záviš, the Prince of Pornofolk Under the Influence of Griffith’s Intolerance and Tati’s Mr. Hulot’s Holiday or The Foundation and Doom of Czechoslovakia (1918–1992)

Po stopách třínohého psa a dvounohého režiséra na cestě českým dneškem a československou minulostí: Čtyřletý Edvard Beneš zachraňuje život rodičům, šedesátiletý Václav Klaus hraje i nehraje tenis, socha tluče hlavou do zdi. Lidé bojují v kečupu a pohřbívají své psy. Spadený dům, dům z marihuany i miliardová vila podnikatele. Lední medvědi, sokoli, lišky. Písně Milana Záviše Smrčky. Svět podle Karla Vachka.

"Vari, vari, vari, já jsem kokot starý," zpívá v úvodu i na konci nového Vachkova filmu obscénní písničkář Záviš, který sám sebe tituluje Knížetem pornofolku. Mezi tím se se slavnostním ceremoniálem pohřbívají psi na hřbitově psích celebrit, režisér si nasazuje ochranný kornout, který vyhrál v Jihlavě a který se nasazuje psům, aby se neokousávali, dlouze přednáší na FAMU o tom, jak je třeba dělat filmy, lidé po sobě házejí rajčata a o kus dál vyprávějí zmlácení technaři z Czechteku a socha Kryštofa Kintery tluče hlavou do zdi. A skoro by se chtělo vykřiknout motto letošního jihlavského festivalu: "Nikdy nebylo líp." Ve Vachkově pohledu však skoro zděšeně. Normalizační mim Čejka předvádí slepici v Sazka Areně, kde se připravuje motokrosová exhibice. Pak tam někdo skáče na motorce, vzduch smrdí zbytečně spáleným benzínem, lidé se baví a Země se žene do záhuby. Ekolog Dejmal promlouvá mezi pomalovanými kravami z laminátu a Saddám je pevně svázán a v podobě žraloka naložen v akváriu. (oficiální text distributora)

Lapacka

Vachek je zuřivý filmař a totální režisér, tenhle film možná není nejlepší z jeho "dlouhometrážních dokumentů", ale zas se mi líbila jeho vlastní extempore před kamerou. Bylo to celkem dobré. ()

zabro

Po shlednuti sem si rikal nevim co tim basnik chtel rici.Podle me je tento film pretematovany. Nejake zajimave tema se obevi a tak rychle jak se objevilo tak hned zase zmizelo.Nezapomenutelne je to, ze nam pan reziser nekolikrat behem filmu rekne jaky byl e.benes v detstvi hrdina a pouzivani jednoho slova porad dokolecka (metafyzicke) ()

Mara97 odpad!

Když jsem se podíval před filmem do galerie, začal jsem se toho pomalu bát. A to ne nadarmo. Za dvě a půl hodiny jsem se dočkal jen nesmyslnejch keců ničem, doplňovaným nicneříkajícím obrazem a neuvěřitelně otravným zvukem bubnu! Kamera byla nejametérštější, co jsem kdy viděl. Nedávno jsem napsal u jednoho (také českého) dokumentu, že je to jeden z nejhorších dokumentů, co jsem kdy viděl. Tento je však úplně nejhorší a nic to jen tak nepřekoná! ()

fraktal

Úmyslně nesnadno čitelný "dokument" v mnoha místech napadající sám sebe, pro pochopení mnoha oslích můstků by divák myslím musel znát mnohem více o pozadí/popředí - několikráte mne napadlo, že bych velice ocenil takové ty moderně-americké "tagy", bublinovité popisky přímo v obrazech (šipečka s kometářem, vysvětlivkou souvislostí). Nicméně i tak jsem si odnesl několik zajímavých (tedy "jiných") pohledů na naši historii a její vývoj. Zejména jeho historky o Haškovi a Dubčekovi mne zaujaly. Ovšem mnoho témat je zde dle mne vyprávěno opravdu jen opisem až zbytečně vzdáleným. I tak je to ale pro mne počin odvážný a šířeníhodný ač pravděpodobně málokterým divákem stravitelný či oceněný. ()

Honzeechec odpad!

To je snad jedinej film, kterej hodnotim aniž bych ho dokoukal, ba co víc dal sem sotva tak půl hodinky ale tohle je vážně šílenost. Má to smyslu asi jako ty nejujetější scénky od monty pythonů akorát to neni ani trochu vtipný ba naopak... prostě někdo postaví na beton tančící láhev coca coly, udělá desetiminutovej statickej záběr rybím okem a u toho mele stokrát ba milionkrát řečený kecy o paroubkovi... fuck off ()

Menno odpad!

Zdaleka nejlépe tento film vystihl Tomáš Baldýnský v pořadu Odvážné palce (vysíláno 02.11. 2006). Zde krátký výňatek z jeho komentáře. „ ... Já bych chtěl říct, že minulý film Karla Vachka (Kdo bude hlídat hlídače? Dalibor aneb Klíč k Chaloupce strýčka Toma) vidělo v kinech podle filmové ročenky 42 platících diváků. Ten film má skoro 4 hodiny, tzn. velmi těžce se kinům programoval už v prvopočátku a je k nepřežití vůbec. Čili pokud má divák za sebou předchozí filmy pana Vachka, tak tohle je opravdu rychlý, lehoučký, rychle odbytý. Je to jako kdyby vám místo 7 zubů trhali jen 2. Ale pořád vám trhají zuby. A ten film je opravdu hluboce nezajímavý, ale až takovým zvláštním způsobem, až jako agresivně nezajímavý, že vás to nezajímá, ale úplně strašlivě vás to nezajímá, úplně šíleně vás to nezajímá všechno co se tam děje. A tím, že to natáčí tak tu nezajímavost ještě podtrhuje, protože ono je to nezajímavé už ve své podstatě, a když to natočí tak je to ještě nezajímavější...“ Howgh! Mě nezbývá nic jiného než se pod jeho slova podepsat. Lépe bych to nevystihl. P.S. Pokud je ten údaj o návštěvnosti předchozího Vachkova filmu pravdivý, pak to jasně dokazuje, jaký mají jeho filmy smysl. ()

hero_bk odpad!

To nejhorší, co jsem za 18 let, co jsem na světě, viděl. Záviše mám rád, hrál mi na osmnáctinách, ale to, co se na mě valilo, ani Záviš nezachrání... Milion superdementních nicneříkajících statických záběrů, kecy o ničemu, které jsou ale velice "metafyzické"... Celého to vystihla ta paní, která nechtěla, aby natáčeli u jejího majetku - "Ukažte mi váš text." "My nemáme žádný text." A pak to má nějak vypadat... ()

Lewaso

Nyní nemohu najít slova, která by pojala mnohojakost tohoto snímku, takže hodnotím pouze duší - ne rozumem... ()

Joostas

Brilantní,mnohotvárný humor.A Záviš?On má subkulturu i ten český majnstrým v hrsti stejně jako Vachek.Kdo Vám přijde zajímavější, Hutka nebo Záviš??Vachek nebo Sommerová??Tohle není uhnětená kulička na politickou objednávku, tak to TADY JE! ()