Půl čtvrté

Tomáš Hodan

Tomáš Hodan

Ondřej Beránek

Anna Ryndová

Já nevím, čím to, ale když slyším Zakarpatská Ukrajina, srdce mi plesá. Nikdy jsem tam nebyla, ale ten kraj mě fascinuje. Snímek Půl čtvrté ovšem fascinující není. Nepřináší žádný zásadní objev ani nejde moc do hloubky zakarpatskoukrajinských sociálních problémů (i když při pohledu na ty šibalské babičky a spokojené chlapíky těžko mluvit o nějakých problémech). Zpočátku jsem měla trochu obavy, jestli tvůrci nehodlají dělat z těch lidí blbce. Ukážou nám babku, co léčí bolavé nohy kořalkou, drsňáka Kolju, prahnoucího po sexu a diskotékách, a tři odbarvený rašple, co sedí přede mnou v kině, padají smíchy ze sedadel. Ale to holt záleží na přístupu. Jak už jsem řekla, jako dokument je to nic moc. Ale je to film o pohodářích, který mě vážně potěšil.(26.10.2006)

Vynikající ukázka toho, že dnešní dokument nemusí stavět jen na konfliktu a slzách. Půl čtvrté ukazuje obyčejné lidi, kteří si možná nežijí tak dobře jako my, ale přitom jsou spokojení a šťastní. Jednou začas působí podobný snímek na duši jako balzám. Vidět tři obdobá díla za sebou, asi by byl divák docela překrmený, ale takhle je to akorát...(6.11.2006)

• hygienik

ked som bol malý myslel som si, ze dokument je filmový žáner, ktory sa snazi ukazat vec o ktorej hovory v pozitivnom svetle. Tak Pul ctvrte sa snazi o presny opak. Na Zakarpati som bol a viem, ze okrem chudobnych starcekov a zufalcov ma aj inu tvar. Nie je sice prosperujuca ako zapadna Europa, ale rozhodne sa rozvyja a modernizuje rychlo. Ludia tam rozhodne neuvazuju len v intenciach sex alkohol a svaty pokoj. Pan Hodan umyselne zobrazil len jednu stranu mince. Pokial by slo o nejaky etnologicko sociologicky dokument tak by som mu to nevycital. Dufal som, ze sa pokusi zobrazit realitu se vsim vsudy. Kazdemu, kto chce vydiet vyvazeny a dobry dokument odporucam Ine svety rezisera Marka Skopa.(15.9.2007)

Na Zakarpatí sa najčastejšie hovorí zmesou ruštiny, ukrajinčiny, maďarčiny, češtiny a poľštiny - podľa toho, ako tadiaľ prechádzali dejiny. Svojráznosť tejto reči i kraja pohodársky dokument vystihol. Žijú tam prevažne lepší ľudia - cítiť to v bežnom kontakte a rozdiel po návrate domov je veľmi silný. Najmä čo sa týka atmosféry vyžarujúcej z reakcií okolia. A tým babkám sa vôbec nečudujem, že si dajú do nosa. Lepšiu horilku (vodku), percovku (horilka s medom a feferónkou) ani samohonku, ako na Ukrajine som v živote nepil! Dodatok (14.1.2009): Už som pil lepšiu vodku ako ukrajinskú! V Rusku.(14.11.2008)

Dokument s řadou pěkných momentů. Akorát jsem si během projekce říkal, že pan režisér buď neměl dostatek dobrého materiálu a přesto se snažil docílit celovečerní stopáže, nebo je chyba v celkové vyváženosti filmu někde jinde. Po projekci nám pan režisér osvětlil, že film byl původně půlhodinový a po (tuším) dvou dotáčkách dostal celovečerní stopáž - čili něco přes hodinu. A hle, hned je vše jasné. Ta půlhodina by se mi líbila víc.(18.12.2006)