Tajemství Bible (TV seriál)

Bible Mysteries

Dokumentární

Velká Británie, 2004, 9x50 min

Paul Lawler

Opravdu krásné, chtěl jsem někam jít ale vysral jsem se na to a skoukl všech 9 dílů najednou.(26.12.2008)

• MM_Ramone

Niekoľko anglických chytrákov sa snaží v tomto špekulatívnom dokumentárnom seriály odhaliť "Tajomstvá Biblie". Študované hlavy, čo musia mať ku všetkému nejaké vedecké teórie a nezvratné tézy. Všetko podrobne analyzujú, preskúmajú, navzájom porovnajú, pozrú sa na to z každej strany. Chcú mať v rukách konkrétne dôkazy, niečo hmatateľné. Chcú si to všetko poriadne overiť. Len zbytočne plytvajú svojim časom. Snažia sa svojou obmedzenou mysľou pochopiť činy Boha. Úbohí bludári. Vôbec nechápu podstatu tejto svätej knihy. Veriaci človek nepotrebuje ich dôkazy. *(4.2.2014)

• salahadin

Nemohu hodnotit hvězdičkami. K technické stránce - některé výjevy jsou příšerně kýčovité a laciné, jinak vcelku standardně natočené. K nadstavbové stránce - vykládat bibli příliš historicky je omezené. Pochopit Nový zákon s knihou Zjevení ryze vědecky podle mě není cesta, jak se dobrat pravdy a jak rozluštit dávný text. Až na to, že dokument se o historický náhled pouze místy snaží, jinak jsou mnohé "argumenty" tenké jako led na začátku jara. Chybí mi pestřejší a širší záběr. Širší o prvek, který ani sebedůkladnější věda neumí obejít, totiž duchovno. Mám kupř. na mysli Zjevení sv. Jana, kde je jako jeden z důvodů sepsání knihy a použití různých příšer jen odpor ku kultu císaře. Jakkoli to zní historicky přesvědčivě, je to pouze jeden z mnoha a mnoha pokusů pochopit tuto knihu. Její autor Jan ovšem mohl mít úplně jiný důvod, až by se ti chytří pánové z dokumentu divili. Jan mohl mít vidění a metaforicky je přepsat do literární podoby, tomu věřím já.(20.9.2010)