Jednotka URO

Akční / Krimi / Thriller

Norsko, 2006, 104 min

Ginge Anvik

Asle Vatn

Ľúbostný príbeh v objatí bieleho prášku. O boji s veternými mlynmi, o prekonávaní drsného detstva. Viac sa rozpráva ako strieľa a tak je to dobre. O rodičoch a hľadaní adekvátnych náhrad rodičov. Vyznenie je optimistické, hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá. Pointa totiž súvisí s otázkou: Nakoľko je zamilovaný človek schopný obetovať sa v prospech partnera? Filmy s utajenými polišmi medzi zločincami mám rád od detstva. Tento bol netypický sústredením sa na riešenie osobného života agenta v utajení a jeho frajerky. Poznámka: Drsných filmov narkotizujúcich divákov predstavou, že drogový biznis a všetko, čo je ním spojené je nabrutálnejšie z brutálneho má len medzi širokými vrstvami diváctva navodzovať predstavu absolútnej neprijateľnosti čohokoľvek spojeného s jedením, šňupaním, popíjaním, fajčením alebo pichaním si nejakej látky do tela. Pritom ide len o realizáciu práva na opojenie. Toto právo je prirodzené, vyviera priamo z darov prírody (alebo evolučne farmako priemyslu) a je vlastné takmer všetkým cicavcom (stačí len sledovať škorce, opíjajúce sa skvasenými morušami na strome). Napriek miliardám dolárov, eur a iných peňažných mien prúdiacich do vybavenia protidrogových jednotiek na celom svete, závislých nejako dramaticky neubúda. Pritom riešenie je až prízemne banálne: zlegalizovať úplne všetko a poveriť štát úlohou dealera. Odpadol by preťažený a finačne neúnosný policajno-väzenský moloch, znížila by sa paranoja užívateľov, zvýšili zisky štátu, zlepšil zdravotnícky servis (keď viem čo predávam, viem aj lepšie ako to liečiť) a podstatne by sa redukoval počet oligarchov ťažiacich z tohto biznisu: dnes si totiž štátne orgány podávajú ruku s ctihodnými hlavami mafií. Po legalizácii by sa prevažne nabaľovali len štátni správcovia obchodu s drogami spolu s ich výrobcami (pestovateľmi).(19.8.2014)

Na Norský film to bylo celkem překvapivé. Dobrá hudba, povedený scénář a i kameraman sem tam něco předvedl. Rozhodně se podívám znovu. Scénář - Harald Rosenlow-Eeg. Kamera - John Andreas Andersen. Hudba - Ginge Anvik(5.4.2013)

• Sonnery

Podle plakátu jsem čekal drsnou norskou jízdu ve stylu Miami vice. V průběhu filmu mě napadlo, jestli plakát s filmem vůbec souvisí...Nebo mi někdo v půjčovně vyměnil DVD? A pak mi to došlo. Byla to léčba šokem, abych si už podle plakátu nebo obalu nevybíral. Léčba byla úspěšná, jenom se občas budim hrůzou ze spaní(12.8.2008)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2006 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(20.6.2014)

• Rodriguez

Rozhodně by tomu neuškodila kratší stopáž. 15%(5.9.2013)