Jednotka URO

Norsko, 2006, 104 min

Ginge Anvik

Asle Vatn
  • d-fens

ocenenia : MFF Cannes 2006 - uvedené v sekcii "Un certain regard"(20.6.2014)

Ľúbostný príbeh v objatí bieleho prášku. O boji s veternými mlynmi, o prekonávaní drsného detstva. Viac sa rozpráva ako strieľa a tak je to dobre. O rodičoch a hľadaní adekvátnych náhrad rodičov. Vyznenie je optimistické, hoci sa to na prvý pohľad možno nezdá. Pointa totiž súvisí s otázkou: Nakoľko je zamilovaný človek schopný obetovať sa v prospech partnera? Filmy s utajenými polišmi medzi zločincami mám rád od detstva. Tento bol netypický sústredením sa na riešenie osobného života agenta v utajení a jeho frajerky. Poznámka: Drsných filmov narkotizujúcich divákov predstavou, že drogový biznis a všetko, čo je ním spojené je nabrutálnejšie z brutálneho má len medzi širokými vrstvami diváctva navodzovať predstavu absolútnej neprijateľnosti čohokoľvek spojeného s jedením, šňupaním, popíjaním, fajčením alebo pichaním si nejakej látky do tela. Pritom ide len o realizáciu práva na opojenie. Toto právo je prirodzené, vyviera priamo z darov prírody (alebo evolučne farmako priemyslu) a je vlastné takmer všetkým cicavcom (stačí len sledovať škorce, opíjajúce sa skvasenými morušami na strome). Napriek miliardám dolárov, eur a iných peňažných mien prúdiacich do vybavenia protidrogových jednotiek na celom svete, závislých nejako dramaticky neubúda. Pritom riešenie je až prízemne banálne: zlegalizovať úplne všetko a poveriť štát úlohou dealera. Odpadol by preťažený a finačne neúnosný policajno-väzenský moloch, znížila by sa paranoja užívateľov, zvýšili zisky štátu, zlepšil zdravotnícky servis (keď viem čo predávam, viem aj lepšie ako to liečiť) a podstatne by sa redukoval počet oligarchov ťažiacich z tohto biznisu: dnes si totiž štátne orgány podávajú ruku s ctihodnými hlavami mafií. Po legalizácii by sa prevažne nabaľovali len štátni správcovia obchodu s drogami spolu s ich výrobcami (pestovateľmi).(19.8.2014)

• Sonnery

Podle plakátu jsem čekal drsnou norskou jízdu ve stylu Miami vice. V průběhu filmu mě napadlo, jestli plakát s filmem vůbec souvisí...Nebo mi někdo v půjčovně vyměnil DVD? A pak mi to došlo. Byla to léčba šokem, abych si už podle plakátu nebo obalu nevybíral. Léčba byla úspěšná, jenom se občas budim hrůzou ze spaní(12.8.2008)

Zase jednou taková klasika o drogách, prodejcích a vyšetřovatelích. Tentokrát na Norský způsob. Je to taková nijak nevybočujicí krimoška v pohodě si plynoucí od začátku do konce. Sice vyloženě nepobaví, nic zapamatovatelného nepředá, ale není to ani úplná nuda. Většina postav se mi i líbila, herecky slušné. Jen opět hlavní postava mě velice štvala po celou dobu. Jako beru že mohou být někteří lidé svéhlaví idioti, ale dát takový charakter hlavní postavě v takovémto filmu? Vůbec mi to tam nepasovalo. Jeho jednání bylo extra nevypočítatelné a v mnoha chvílích se zachoval jako totální maňas, ale beru že v něm asi bouřily emoce i když zahrané to tak nebylo a patrně byl i totálně zamilovaný, což taky nebylo příliš vidět, to jsou jen mé dohady k tomu jak se hlavní postava projevovala. Těžko říct co tím tvůrci mysleli. Závěr filmu navíc úplně postavený na hlavu, ale to už nemohlo příliš překvapit. Jen to více shodilo film samotný. A jako akční film bych to taky moc neviděl. 5/10(24.4.2013)

• vorenus

Prvních pár minut se na to dalo dívat,ale co se z toho vyklubalo za slátaninu a nesmyslné jednání hlavního hrdiny na konci filmu,tak to jsem opravdu nepochopil.A kde byla ta brutalita zmíněná ve sloganu filmu?Tu tam dal distributor,asi jen tak ze srandy.Celkový dojem nic moc.(24.3.2008)

• - Natáčanie prebiehalo v nórskej metropole Oslo. (Jello Biafra)

• - Herecké trio Nicolai Cleve Broch, Bjørn Floberg a Ahmed Zeyan si spolu zahralo už vo filme Uno (2004). (MikaelSVK)