O dívce, která proskočila časem

(festivalový název)
  • Japonsko Toki o kakeru šódžo (více)

Jednoho všedního dne se dívce Makoto stane ve školní laboratoři fyziky velmi zvláštní příhoda. Po této příhodě Makoto zjišťuje, že umí cestovat zpátky v čase. Schopnost vrátit se v čase s sebou nese velké výhody a radosti, ale jak si Makoto později uvědomuje, bohužel i starosti. Ovlivnění minulosti totiž neovlivní jen její život, ale i životy ostatních lidí a zejména přátel, na kterých jí záleží. (Asgy)

Litsarch

Krásný film... Originální děj, krásná hudba, pěkné zpracování, příjemné postavy... Celkem mě to i dojmulo... To vracení se časem bylo uděláno hezky a ani jsem se moc neztrácel v ději, takže za to plus... Text závěrečné písničky při titulkách je krásný a dokonale podtrhuje tento krásný film... "Vypálila jsem si do srdce naše společné dny, abych si je mohla kdykoliv připomenout. I když budu někdy milovat někoho jiného, zůstaneš pro mě navždy něčím zvláštním, něčím cenným." ()

Terva

CITÁT - Na některý lidi se lepí smůla.......... Dneska to mohl být docela pěkný den, ale to jsem ještě nevěděla, že umřu. Já nechci umřít. Čas se vrátit nedá, ale proskočit časem je možné. Makoto skáče sice časem, ale zatím jen pro svůj prospěch. To se pravděpodobně někde a někdy zvrtne. Mě osobně to někdy připadalo hodně ujeté. To jsou ti Japonci. CITÁT - Můžu vymazat cokoliv a kdykoliv......... Nejdříve je příběh zajímavý, pak působí vesele, ale čím víc se skáče časem, je to dramatičtější. Zašlo to až tak daleko, že je to smutné. CITÁT - Kdybych měl přítelkyni, zůstaneš pak úplně sama........... Já osobně bych řekl, že způsob cestování časem v tomto příběhu je až moc bolestný. Makota tím celkem musí trpět. Je stále otlučená. CITÁT - Něco s tím udělám........ Jenže čas opravdu běží a z 90 klesl na 50 a pak už jen na jeden skok. Blíží se konec. Blíží se celkem šokující konec, který je i lehce psycho. Klasicky kreslený Japonský příběh o cestování časem, o uvědomění a přátelství. Příběh z dobrou hudbou a povedeným námětem. Ke konci si můžete i zazpívat karaoke. Japonsky, Anglicky i Česky. CITÁT - Surechigau hito no naka de kimi wo oikaketa.......... ()

ledzepfan

Možná kapáneček překombinované a malililinko natáhnuté ale ta citlivost s jakou je to odvyprávěné se zatraceně počítá. ()

zdepapepa

Na papíře je tam všechno, co mám rád - coming-of-age, magický realismus i různé druhy komedie. Největší mínusy přičítám tomu, že mě neuchvátil hlavní love interest hlavní hrdinky (podobou i osobností), že film podle mě měl skončit o pár minut dříve než skončil (nemá smysl se tu kvůli spoilerům rozepisovat, jen napíšu, že můj konec by byl o dost smutnější) a zápletce v posledním aktu filmu, kdy se odhalí spousta věcí, mimo jiné i pár děr v příběhu (a nejen těch časocestovatelských). Jestli tento film ale něco umí lépe než konkurence, tak je to fyzická komedie. Což vzhledem k tomu, že se jedná o animaci, je skutečně kumšt. Nedávno jsem viděl videoesej popisující proč staré "kraťasy" Tom a Jerry fungují a ty nové ne. Dost jsem v tom viděl důvody, proč i v tomto filmu to funguje. ()

ABLABLABLA

Když už jsem objevila Mizayakiho, řekla jsem si proč se nepodívat po nějakých jiných tvůrcích japonského anime. No a s tímto snímkem jsem rozhodně nenarazila, ba naopak naprosto mě uchvátil. Rozhodně bych to neoznačila za pohádku a doporučila spíše starším dětem a dospělým, protože ,možná to bylo už tou pozdní večerní hodinou anebo opravdu je tento snímek vcelku komplikovaný a těžký na pochopení, kdy se vše, pro mě ani ne úplně vše, rozuzlí na konci. Bylo tam vše humor, napětí, akce, romantika taky, smutek, krásné barvy a anime, charakterně vykreslené postavy, hudba, napětí ..prostě vše...už jsem se zase přistihla u toho, že dělám výčet, měla bych se to vážně odnaučit:D takže 5* i více, kdyby to šlo. ()

Mikita

Povedené animaci vždy jen prospěje výborná hudba. Tady se obojí dokonale spojilo a tak jsou místa, která jsou opravdu dojemná. Tento romantický příběh krásně oživuje linka s cestováním v čase. Zastavení času po průjezdu vlaku je opravdu působivé a jeho vysvětlení je celkem překvapivé. Tam pro mě milá překvapení ovšem skončila. Romantické shledání mi narušily nevyslovené otázky, na které bych ráda znala odpovědi a ujištění o shledání v budoucnosti mi přišlo zvláštní. Přesto se mi ale moc líbilo vyvážení romantiky, humoru a cestování v čase. ()

mandelbrot

Time waits for no one. Perfektní mix středoškolské romance, dramatu a sci-fi. Hlavní hrdinka Makoto Konno jednoho dne po zvláštní příhodě ve školní laboratoři zjistí, že dokáže cestovat zpátky v čase. Snědla vám sestra pudink, nebo jste neuspěli v testu? Nevadí, není nic snažšího, než skočit si zpátky do minulosti a tuto křivdu napravit. Jenže kdykoliv změníte svou minulost, změníte tím i minulost všech ostatních a ne vždy je to změna k lepšímu a každý další pokus o nápravu s sebou přináší nové komplikace. Pro mě byl tento film obrovským překvapením, jelikož jsem o něm poprvé slyšel jen pár dní před tím, než jsem ho viděl. Kromě zpracování sekvencí samotného cestování časem mu nemám prakticky co vytknout. Animace je znamenitá, působivý příběh je chytře vystavěn a Makoto je nejlepší ženská hrdinka od dob Naušiky, zcela uvěřitelná a každý si ji musí hned oblíbit. Toki wo kakeru šódžo je prostě skvělý film, který myslím si osloví nejen skalní fanoušky japonské animované tvorby. ()

Starletka

"Time waits for no one." Zábavný a zároveň smutný romantický příběh o cestování v čase se sympatickými postavami v čele s hlavní hrdinkou, krásným soundtrackem a pěknou animací, který zdařile dokazuje, že každé sebemenší rozhodnutí, každá nevinná drobná změna v minulosti dokáže vyvolat lavinu. Velmi příjemné překvapení. 10/10 ()

Blackhand47

Tak trochu jako Life is Strange... možná se tímhle filmkem i tvůrci inspirovali, ale těžko říct, s podobným nápadem můžou přijít lidé v různé době a na různých místech. Máme tu dívku, která chodí do školy a jednoho dne zjistí, že může přetáčet čas a začne toho využívat, dokud se to samozřejmě nezvrtne. Konec jako takový pak není smutný ani veselý a celé dílko pracuje s tématikou cestování časem více než dobře. Jo, takové věci obecně Japonci umí. Animace je pěkná, postavy jsou realisticky napsané, ale mému oblíbenému LiS se to prostě nevyrovná. 80% ()

Genryuusai

Ačkoli samotný námět a nakonec i provedení je dobré, při hodnocení musím souhlasit s komentářem Sysla_cz. Je to prostě nevěrohodné. Sice se to s postupem času zlepšovalo a závěr byl povedený, pořád mě to ale nedokázalo přesvědčit, že se hlavní postavy chovají volně podle vlastní vůle a ne podle předepsaného (a sem tam nelogického) scénáře... i když to jsou japonci. Přesto tenhle film určitě stojí za pozornost, osobně jsem možná jen čekal trochu víc. ()

fmash

Moc hezké, romantické i k zamyšlení, výborná hudba. Důvod, proč dávám jen 3 hvězdičky, je ten, že si musím taky trochu rozlišit mezi vším tím anime, které se mi líbí, který že to kousek se mi líbil víc. Novátorská myšlenka, což? Velká část příběhu prostě jen tak plyne, aniž by se něco vyvíjelo. To může být skvělé v nějakém konkrétním diváckém rozpoložení a možná že na druhý pokus, až nebudu zvědavý, jak že se to vyvrbí, to ocením mnohem víc. Teď mi to ale spíš kazilo dojem pocitem nudy. Zvraty naplněná poslední třetina to dost vylepšuje, má ale zase jiné mouchy v podobě „donucovacích“ praktik. Otázka vkusu a nálady. Uvidíme, co to udělá příště. ()

Tyckin

S láskou to není nikdy jednoduché, a pokud se k tomu přidají dva jedinci skákající si časem a jedna porouchaná brzda, máme tu problém :-) Milý film, hezká hudba zejména v závěru a to včetně titulkového songu. ()

honajz2

Nah, tak další anime, který není moc pro mě a nedokážu ho moc ocenit. Už ze začátku mě tam iritovaly ty divné střihy a skoky v čase (a tím nemyslím ty skutečně skoky v čase, ale ty v tom stylu Scéna 1: Den, nějaká postava něco pronese, Scéna 2: Noc, jiná postava pronese něco jiného a absolutně nesouvisejícího s předchozí scénou - a takových scén je tam nemalý počet), nezaujaly mě ani ty přehnaně energické šablonovité postavy (a promyšlené nejsou, fakt že ne) a dokud Makoto nezačala cestovat v čase, docela mě to i otravovalo. Pak už to začne být zajímavější, místy i vtipné a docela se mi líbila i ta pointa, ale ani tak mě to nepohltilo, nezískalo si mě to, má to na mě až moc těch typických anime prvků co moc nemusím a vadilo mi docela i to, že Makoto je poměrně blbá. Teď nemám na mysli to, že všechny možnosti cestovat v čase vyplýtvala na blbosti, ale hlavně to, že si toho odpočtu na ruce všimla až po tak dlouhé době a že až když jí zbyl poslední (přičemž poprvé si toho všimla u 90), tak až teprve pak jí došlo, k čemu to ve skutečnosti je... Takže celkově: Ujde to, ztracený čas to nebyl, ale znova to vidět nepotřebuju a opět jsem se přesvědčil, že tahle typická anime se spousty typickými anime prvky asi prostě nejsou pro mě. A vlastně ani ta animace mě nijak nezaujala. Slabé 3* ()

Hees

V prípade tohoto veľmi krásneho filmu by som vymenil miesta v žánroch dráme a romantike. Dievča ktoré dokáže cestovať v čase vás obíme svojou krásou tak,že budete prežívať príbeh spolu s ňou.Na začiatku ešte nie je jasné,že prečo Makoto dokáže cestovať v čase dovtedy je to veľmi lahodné a človeka to naplní bezstarostnoustou.Ale neskôr sa začínajú vo filme objavovať prvky drámy a vtedy sa začnete spútaný týmto filmom obávať,že čo sa stane ďalej. ()

dezorz

Dobry scenar, jedoduchy ale silny pribeh, ako sa dozvedam, je to velmi znama knizna predloha, ktora ma niekolko TV spracovani, neikolko filmovych spracovani a teraz aj toto anime. Co sa tyka formy, tadicne 2D-3D kilsovite prevedenie. Pribeh to vsak posuva k tomu lepsiemu, co v anime filme za rok 2006 v japonsku vzniklo. ()

Nautila

Milé a bez chyb, zajímavé, ale není to něco, co by nějak převyšovalo ostatní "vyšší" anime filmy. Není to nic, co by mi utkvělo v mysli. ()

Tsukikage

Krásný film, teochu smutný, ale to všechny romantiky. Polovinu jsem si řikal, proč získal tolik cen, ale teď už to vím. Na filmu je nebezpečná jen jedna věc. Díky filmu se mění naše gesta a chování dle obrazu dáné kultůry. Anime je tím obzvláště nebezpečné, protoźe nevychází z reality. Nikdo se nechová jako v anime, ale jeho sledováním se postupně v některých situacích začneme chovat podobně, ne-li stejně. Národ by neměl zapomenout na vlastní gesta a chování, ale postupně se tomu nedá zabránit. ()