Římské jaro paní Stoneové

• Velká Británie The Roman Spring of Mrs. Stone (více)

Vdova Karen Stone je bohatá a hezká. Její herecké úspěchy se staly pouhou vzpomínkou, žije sama v luxusním apartmá s výhledem na římské schody a romantické schůzky, které k nim neodmyslitelně patří. A čeká. Oscarová Vivien Leigh a Warren Beatty - dáma a její milenec v něžné adaptaci novely Tennesseeho Williamse, režírované broadwayským veteránem Jose Quinterem. Leighová záískala druhého Oscara za Williamsovu Tramvaj do stanice Touha; společně dokáží vytvořit podobné okamžité kouzlo romance, zloby a výbušnosti. Oběma hlavním představitelům skvěle sekunduje Lotte v roli kontessy, která romance "zprostředkovává" za peníze a Coral Browne jako Karenina chytrá přítelkyně. (oficiální text distributora)

patrikus

Je nutno říci, že k tomuto slabému filmu složil hudbu slavný Richard Addinsell, autor např. slavného "Varšavského koncertu". Jeden z nejvýraznějších britských skladatelů 20. století, který se proslavil v Hollywoodu. Dlouho tu neměl filmografii. Každopádně film je tak mdlý a strohý, že musím dát pouze jednu hvězdu a to právě za hudbu a za předlohu T. Williamse. Film na mě působil, jako špatné, prkenné ochotnické divadlo !!! ()

majo25

Romanca z talianskeho veľkomestského prostredia, kde nedávajú dobrú noc líšky, ale gigolovia. Ani som netušil, že gigolovia existovali už pred vyše polstoročím. Kedysi pôvabná Vivien Leighová, tu už však jasne za zenitom (vedel by som si na jej mieste prestaviť určite niečo atraktívnejšie) a mladík Warren Beauty v nesladko-sladkej romantickej hre, v ktorej nikto nevyhráva. Úvod je menej zaujímavý, to podstatné sa deje až v poslednej tretine. A potom ešte ten nešťastný záver - ako keby tvorcovia nevedeli, ako to ukončiť, tak to nechali na diváka a jeho domýšľavosti. Tak si domýšľam, že jej dal tajomný bezďák pusu na čelo a svorne išli do postielky. ()

Hedka

Napadla mi iba jedna myšlienka: Aká naivná a hlúpa (ale predsa) chudera! Tak veľmi túžiaca po láske, až úplne stratila hlavu a súdnosť. Vo svojej naivite si snáď myslela, že láska, úcta, uznanie sa dajú kúpiť?! Ani bohatstvo, ani sláva nechránia človeka od morálneho bahna - skôr naopak. A keď sa doňho raz dostane, ťahá ho to viac a viac ku dnu. Výchovný efekt tu nie je zlý, ale celkový dojem - veľmi slabý. A tá hrozná kamera! Aspoň zábery z Ríma mohli ako - tak obohatiť, ale kdeže! Nechápem, ako to mohli tak dobabrať! ()

Rob Roy

Adaptace novely Tennessee Williamse. Zámožná osamělá a postarší Američanka si vydržuje mladého Itala. -- Dočetl jsem se, že José Quintero je především divadelní režisér. Měl u toho zůstat. Warren Beatty ani Vivien Leigh nehrají dobře, nebo jsou spíše špatně režírováni. Exteriéry Říma nejsou využity vůbec, bohužel i interiérové scény jsou nezvládnuté, což je u divadelního režiséra na pováženou. Všechny postavy mi byly lhostejné, dokonce až odpuzující, včetně paní Stoneové, která mi připadala stejně emocionálně prázdná jako její milenec. Za zmínku stojí snad jen závěr. ()

dopitak

Warren Beatty v roli, které mu prostě v jeho filmových začátcích seděly, hraje takového "pologigola". který se nechává vydržovat bohatými unuděnými paničkami a o zisk se dělí se svou dohazovačkou. Warren možná nepůsobí stoprocentně a dostal dost málo prostoru, ale jeho italská angličtina (jakkoliv leze na nervy) je slušným hereckým resp. dabingovým počinem. Kolegou již vzpomínaná Mrs. Stone je opravdu hodně vyžilá babka, které by jejích filmových pětačtyřicet netipoval ani největší lichotník. Celkově bohužel trochu nuda, mezi Warrenovými ranými filmy jsou i lepší, třeba Třpyt v trávě nebo Lilith. ()