Réfractaire

všechny plakáty

Je květen 1944. François se po odchodu z německé univerzity vrací do rodného Lucemburska. Aby se vyhnul povolávacímu rozkazu a nemusel bojovat za nacistické Německo, skrývá se spolu s ostatními dezertéry ve starém opuštěném dole. (MFF Cinema Mundi)

Bluntman

(CINEMA MUNDI 2010) ZBĚH byl lucemburským vyslancem na Oscara, což ale nutně nemusí znamenat "nejlepší film dané kinematografie za rok 2009", ale spíš "film, na kterém jsou patrné určité produkční hodnoty a svým tématem by mohl oslovit i zámořského diváka/akademika". Téma dezertérství a partyzánského boje je v rámci válečného žánru spíše přehlížené. Pokud ale budou vznikat podobné filmy jako právě komentovaný, tak je nutné dodat, že právem. Na poli 97 minut (které se subjektivně zdají být minimálně dvounásobné) jsme sice svědky zdařilého řemesla, jenže realizační dovednost nezastře inscenační bezradnost a odškrtávání si NAPROSTO VŠECH klišé válečného (sub)žánru je zábavné pouze ve chvílích, kdy něco vypovídají o lucemburské mentalitě (pouze ve dvou scénách, kdy v obou figuruje pistole - v jedné je kuchyň, v druhé les). Na výsledném zážitku pravděpodobně nepřipadala ani technicky podřadná verze, která byla zvukově přebujelá a obrazově nekvalitní. Obávám se ale, že nešlo o záměr, a tak nemůžu na dvě hvězdičky ocenit ani to, že film s viditelný produkčním zázemím (v exteriérových scénách) není reklamně vypulírovaný. ()