Česká RAPublika

Česká RAPublika bude první dokument o české hiphopové scéně. Jako hlavní protagonisty zde uvidíme kapely Indy a Wich, PSH a Supercroo. Producent Martin Pošta prozrazuje, že "filmaři se snaží dostat na dřeň lidem co hiphop dělají". (salazar)

kapsomut

Hra na český gangsty působí opravdu směšně. A nechápu, kdo to ještě mohl zfilmovat. Nafoukaní a namyšlení hopíci chodí po ulici s bandou cikánů hulí trávu k tomu jeden cikán beatboxuje a pan rapper James Cole rapuje "FREESTYLUJE" (i když to znělo jako kdyby blil... hlavně ten text... to bylo teda něco! Jsem James Cole... stojim na ulici na chodníků... 1,2,3... čtyři pět... zmrdu.. poseru, pochčiju, vymrdam, zajebu, rozmrdám.. a znova 1,2,3,4,5,6,7 zmrde James Cole..! skvěle!!! joo! hAhAHAHAH!) Musíme boys... Prostě český niggové a maxi kingové! Nebo takový ten Orion, jak rapoval v té třídě.. To byly teda rýmy! Váu.. pravej freestyle v podání českejch nej hopíků. To kdyby slyšel Eminem tak by se šel radši zastřelit nebo by začal poslouchat metal a rock! No co to je za trotli? Hrajou si na velký rapery a přitom to umí texty jak já když jsem chtěl bejt nejlepší hopík světa. Bylo mi tak 11 - 12 let. Už jsem to jednom psal... pánové James Cole a Hugo Toxx mi přišli totálně nafoukaní a namyšlení kokoti, kteří nikdy nemuseli pracovat a vydělávají si debilními texty a debilní muzikou, která se k nám dostala přes naše černé bratry. Nechápu proč se do toho serem. Vím že tento komentář je hodný totálního vymaštěnce zaujatýmu proti hip hop a hopíkům, ale já takovej nejsem :) A proč jsem teda dal jednu hvězdičku?!? Sám nevím, asi proto že jsem se na tento film docela těšil, dřív jsem byl sám hopík a něco málo do sebe to mělo. Ale ani jednou jsem se nezasmál! ()

honajz

V současnosti díky reklamě hojně diskutovaný dokument, nebo spíše pseudodokument, vyznívá celkově poněkud rozpačitě. O rapu se v něm např. mnoho nedozvíte.   Netuším, jestli tvůrci tenhle celovečerní dokument mysleli vážně, nebo si dělají legraci. Neexistují vodítka, podle nichž by to šlo poznat. A pokud jej mysleli vážně, totálně selhává jako dokument, protože nejen o rapu se v něm nic nedozvíme, ale vůbec o celé oblasti hip-hopu, podhoubí, vzniku, vlivech... Jen neurčité výkřiky, náznaky, ale jinak jde jen o setkání tří čtyř maníků s tuším šesti lidmi a situacemi (Romové v Karviné, úřednice na magistrátu, která nemá pro blbý nápad nechat se blbě přejmenovat pochopení, Hana Hegerová, která snad ani netuší, která bije... a další).   Jestliže měl být dokument parodií, legrací, pak operuje s minimem parodických možností a situací - třebas ty výše zmíněné prostě nefungují, když člověk nemá o rapu nějaké větší tušení, a nefungují, ani když nějaké povědomí má, protože rap není hudební styl a nemá jasně dané kategorie (na rozdíl od skutečného hip-hopu, nikoliv české parodie na něj).   Jsme tak svědky několika rádoby veselých scének jako kdyby z nějaké televizní reality show, z nichž některých čiší chtěnost na kilometry daleko, s čím dál více otravnějšími "písníčkami" s naprosto neskutečně hloupými texty (ani zde netuším, zda jde o záměr, nebo nadsázku, hranice jsou příliš tenké).   Navíc mi přijde, že to otírání se o ne-rapisty už sem tam překračuje meze jakéhokoliv vkusu, že některé nápady by nepoužili ani Jackass, jako jsou stupidní a dětinské. Vzpomněl jsem si na jeden čínský film, jenž jsem recenzoval nedávno, a kde hip-hopují na začátku mandarínsky, a na jiný snímek, kde se člověk může válet smíchy z maďarského rapování. Oboje - byť nechtěně - mi přišlo daleko vtipnější. A tak v podstatě jediné, čím film může zaujmout targetovanou většinu, je struktura celého filmu, pojatá jako hudební tracky.   DVD: Disk začne tím divným protipirátem, co je hodně uřvaný a snaží se lidem vnutit myšlenku, že digitální kopie jsou zrnité, následují dvě reklamy a teprve pak se objeví nikoliv Rákosníček, ale menu. Celé to má nevyváženou hlasitost se zbytkem - zatímco protipirát a reklamy řvou, film samotný je v hlasitosti o hodně stupínků níž. Bonusy nabízejí nezařazenou sekvenci EFGH (12:00), skladbu Mánie z koncertu (05:09), videoklip (3:42) - vše bez jakýchkoliv titulků, a fotogalerii (14 fotek z natáčení). ()

Litsarch

Kdybych napsal, že to bylo hrozný, tak bych lhal. Kdybych napsal, že to bylo super, tak bych taky lhal. Bylo to něco mezitím... Nejvíc se mi líbila vážná hudba versus elektronika a jelikož vážnou hudbu mám rád, tak mě upřímně naštvalo, jak se, Hugo Toxxx tuším, začal smát tomu, když pianista řekl, že lidé odcházející z koncertů vážně hudby si říkají, že to byl hezký zážitek atd. Celkově mě film neurazil, ani nenadchnul... Byli tam i pro mě zajímavé momenty (rozhovory se staršími generacemi apod.) a vtipné momenty u kterých jsem se zasmál a naopak momenty, které pro mě film podělali (např. odpovědi na dotazy posluchačů rádia). ()

reqiuem

Česká RAPublika jako první dokument o české hiphopové scéně?jako scéně, kterou tvoří jenom Hugo Toxxx, James Cole, Orion, Wladimir 518, Indy, Wich? Někteří lidi zapomínaj na to, že tohle se týkalo fakt jenom zmíněnejch lidí a vůbec tady nejde o celou českou scénu, i když tady zaznívaj názory, kterých se asi zastává většina hoperů a protagonisté reprezentují typy, do kterých lze zařadit většinu hoperů, ať už jsou víc či miň ulítlí..každopádně i tak je to dobrej počin a nápady klukům vůbec nechybí, což je dobře..ale pravej průnik do českýho "rapu" bych si představoval trochu jinak..je to vlastně jenom o subjektivním pohledu lidí, co se v tý scéně pohybujou, ale moc o ní nemluví, určitě se podílej významným způsobem na jejím formování, ale je blbost je nazývat českou scénou..nazval bych to nejkomerčnější scénou..ale to by jim asi nevadilo, což je na druhou stranu sympatický, protože o tom evidentně přemejšlel a kritizujou to..ale jako s každym dokumentem i tady může bejt realita trochuc někde jinde.. ()

Spooner

Českej hiphop opravdu nemám moc rád a o to víc jsem byl překvapen výsledkem. Většinu času jsem se totiž příjemně bavil a u některých scén (ptaní se lidí na ulici,matrika apod.) jsem se fakt nahlas smál. Navíc je to i solidně natočený, celý to hodně příjemně uteče a ta práce s obrazem taky stojí za zmínku. Navíc je dobrý, že se česká dokumentární scéna nebojí těchto moderních témat. Na druhou stranu to ale můj názor k český hiphopový scéně vůbec nezměnilo, i když uznávám že někteří z nich nejsou možná takoví blbci, jak na první pohled vypadaj. Nějaký hlubší pohled pod pokličku tohoto žánru mi ale chybí. Navíc se mi zdálo, že v některých scénách to vyznívá spíše proti samotnejm protagonistům a nejsem si jistý, zda to byl záměr. I tak je to ale velice svěží dokument, na který se můžete v klidu kouknout i když český rap dvakrát nemusíte. Tenhle film vás totiž rozhodně neurazí. 70% ()

• Natáčelo se mimo jiné na nádraží v Karviné. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Jedná seo první celovečerní film o českém hip hopu. (chelseaman22)
  • Filmový koncert se odehrává v pražském klubu Roxy. (chelseaman22)

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Vítejte v KLDR! Zdarma!