Bibliotheque Pascal

Bibliothéque Pascal

Německo / Maďarsko / Velká Británie / Rumunsko, 2010, 105 min

Szabolcs Hajdu

András Nagy

Rozprávkové kvílenie magického realizmu...(2.4.2011)

Možná je to mojí omezeností, ale velmi mě překvapilo, že takhle dobrý, silný a ,,cool" snímek vznikl v Maďarsku. Mám takový pocit, že kdyby vznikl v Čechách, byl by tu v černých či modrých barvách a uživatelé by psali o dalším nepovedeném experimentu, ovšem je to jen spekulace... Je pravda, že je to film podivný, nejde divákovi zrovna dvakrát naproti, ale mně vzal dech. Něco tak bizarního jako bordel Pascalova knihovna jsem už dlouho neviděl a přiznám se bez mučení, že mě to rozsekalo.(10.8.2011)

Typicky balkánská jízda, ne nepodobná jiným maďarským filmům z nedávné doby, přičemž je o něco podivnější, než Revizoři, ale zase ne tak úchylná, jako Taxidermia. Zdaleka nejvíce se nápadně podobá Kusturicově filmu Dům k pověšení, který byl v některých ohledech méně bizarní, ale rozhodně drsnější. Maďarský režisér Szabolcs Hajdu se v Bibliotheque Pascal dle svých vlastních slov inspiroval nejrůznějšími skutečnými příběhy, které vyslechl, přičemž v tomto ohledu je Kusturica realitě trochu blíž (k natáčení ho přivedl článek v novinách), ale na tom vlastně vůbec nesejde.(25.9.2010)

Toto nie je normálny príbeh o holke, ktorá bola proti svojej vôly predaná na západ. Toto je neuveriteľný a mimoriadne zaujmavo spracovaný film o žene, ktorá chce späť svoje dieťa. [MFF Cinematik 2010, Piešťany](12.9.2010)

Modlila si sa dnes večer Desdemona? Vyvážený balans medzi art surreálnou hračkou a európskou drámou. Exotickú Maďarku facká život na všeliaké spôsoby a pre diváka je zaujímavé sledovať kde ju odhodí. Ak k tomu pridáme osvojenie si nových sado-maso praktík na literárnu tému, nevidím dôvod, aby si film neužila nič netušiaca rodinka. :x(28.1.2011)