Reklama

Reklama

Epizody(27)

Obsahy(1)

V budoucnosti je lidstvo nuceno žít v podzemí, jelikož je utiskováno armádou zvířecích mutantů. Simon, mladý sirotek, žije v podzemní vesnici, kde je jeho jedinou starostí kopání tunelů, dokud však nevykope mocného bojového robota. Spolu s odhodlaným Kaminou, krásnou odstřelovačkou Yoko a dalšími spolubojovníky použijí sílu robotů proti svým utlačovatelům, aby znovu získali povrch a jasný výhled na nebe. (Jigvell)

(více)

Recenze (40)

Hees 

všechny recenze uživatele

Príbeh má všetko čo sa vôbec dalo nahromadiť v 27 dieloch. To všetko by som vymenovával dlho, ale predsa len niečo spomeniem. Kvalitne vykreslené správanie ľudí ako stáda, ktoré nikdy nie je spokojné a veľmi ľahko sa prispôsobí lepším podmienkam a zabúda ako bolo predtým. Trochu som si všimol načrtnutie aj toho, že človeka ovplyvňuje prostredie, s ktorého pochádza. Ďalšia vec je rozhodovanie sa v zlomku sekundy a v podstate všade prítomná smrť hrdinov. Jednej postavy mi bolo veľmi ľúto a to Yoko, ale aj taký vie byť život. Bol som prekvapený rôznymi zmenami v anime a dejovými zvratmi. Tieto zmeny, dejové zvraty a prípadne posun o pár rokov dopredu priniesli želaný efekt a to zaujatosť príbehom až do samého konca (tiež zmeny prostredia). Pred postavy boli položené obvyklé otázky kým si, čo chceš dosiahnuť a či to dokážeš. Postavy teda prechádzajú kozmetickým vývojom a ide hlavne o ich sebavedomie (hlavne Simon). Súboje sa mi páčili, ale neboli v tomto prípade pre mňa najdôležitejšie. Niekedy na mňa tie súboje pôsobili chaoticky. Ako som aj očakával vysvetlenie celého počinu a objasnenie vlastne prečo sa bojuje bude ku koncu anime. Vysvetlenie pôsobí vierohodne a príbeh je nakoniec dostatočne kvalitný. Trochu sa tvorcovia hrali aj s fyzikálnymi zákonmi a určitými téoriami čo bolo pre mňa spestrením, ale niekedy to bolo zbytočné a nie každého to zaujme (skôr malú menšinu). Obnažené ženy boli prítomné, ale anime sa nesústredilo na ukazovanie ich pŕs skôr išlo o to, aby hlavný hrdina použil čo najväčší vrták (nehľadať dvojzmysel prosím vás). Čiže sa toto ani nedá považovať za ecchi (anime s jemným erotickým podtónom). Takže Tengen toppa Gurren Lagann mixoval všetko čo sa dalo. Mixoval súboje, lásku, vzťahy, sklamanie, epických hrdinov, veľkých mechov, veľkú pušku, veľké prsia, veľký gigantický vrták, sexi ženy (sexi učiteľku), vesmír, politiku a ach jaj už hádam stačilo neviem kedy by som skončil. Tento mix všetkého možného sa podaril a som veľmi spokojný s výsledkom (na začiatku som písal, že nevymenujem všetko hehe). Hudba sa mi veľmi páčila a dobre dokresľovala prostredie v anime (Row! Row! Fight the power!). Koniec je radostný aj smutný a záleží len od vás z akej strany sa na neho pozriete. Zakončenie teda veľmi sedelo a priblížilo sa aj reálnemu životu kde človek je na vrchole len určitú dobu. ()

TheDarKnig 

všechny recenze uživatele

ROW ROW FIGHT THE POWER!!! Neuvěřitelný nářez, překvapivě na mě fungující ještě lépe v druhé polovině, kdy příběh věrný svému motivu nezdolného bojovného ducha člověka, který může překonat nepřekonatelné, skočí za konečnou hranici příběhu tradičního šónenu a prostě pokračuje dál. Jen to je náhle jak kvůli tomuhle faktoru, tak kvůli osvěžující překvapivosti a parádnímu prohloubení postav i situace, v které se nacházejí strašně, ba přímo giganticky skvělé. Ale nechci si samozřejmě nalhávat, to co tady stále hraje jasný prim, je ta výborně již od začátku rozvíjená šílenost bez jakýchkoliv brzd nebo limitů. Počínaje epizodou 25 jsem přestal dýchat a nadechl se až někde v polovině poslední části. A srdce mi několikrát málem vyskočilo z hrudi, závěr je opravdu ztělesněním čirého adrenalinu, legendární jízda... až za hranice nemožného (ano, tento motiv se opakuje v mém komentáři stejně jako v anime) a ještě dál. Emoční katarze za tou tělesnou navíc nezaostala ani trochu, opravdu neuvěřitelné. Smysly i city byly přehlceny v druhé polovině tak mocně, že jsem úplně zapomněl a zřejmě podvědomě odpustil tu cca první třetinu série, která mě až do jednoho momentu tak úplně nebrala. ()

Reklama

mandelbrot 

všechny recenze uživatele

Gurren-Lagann je něco jako anime verze Vesmírné odysey. Navenek tahle zběsilá pestrobarevná ulítlost plná robotů, obřích robotů, superobřích robotů, atd. vypadá jako kříženec FLCL a NGE, ale uvnitř vypráví příběh o neomezených možnostech vývoje lidstva. Jen místo monolitu tu máme vrtačky. Protože zde jsou to vrtačky, co posouvá lidstvo kupředu. Zprvu banální zápletka se v nečekaně dramatickém druhém dějství rozvine do neuvěřitelných rozměrů. Stejně tak velikost robotů a celková míra šílenosti rostou s blížícím se závěrem exponenciálně. Prostě absolutní nářez nabitý pozitivní energií, který vám od začátku do konce nedá vydechnout. ()

Hromino 

všechny recenze uživatele

Mecha nejsou zrovna tím žánrem, kterému bych u anime holdoval, leč musím uznat, že když dělá mecha Gainax, tak to za zhlédnutí stojí. No, je sice fakt, že právě stěžejní gainaxovský Neon Genesis Evangelion jsem ještě neviděl, ale když si vzpomenu třeba na skvěle ujetý Furi Kuri, musím zkrátka Gainaxu složit jistý hold, protože mi mecha nikdy předtím nepřipadala tak zajímavá jako právě od nich. Jako ano, Code Geass je sice taky mecha a není od Gainaxu, ale ten bych považoval spíš jako takový víceméně ojedinělý zjev na mecha políčku Sunrise. No dobře, teď už směrem k seriálu. Prve mě zaujal samozřejmě vychytaný vizuál, za který Gurren-Lagann schytává rozhodně plusové body. Co mě ale docela překvapilo (kromě toho, že to bylo více než snesitelný mecha), tak byly povedené vtipné momenty. Nečekal bych, že mi můžou komediální momenty v mecha anime připadat opravdu vtipné, ale tady byly trefné a hodily se do většiny situací. Dokonce i ona trochu (více) ečči epizoda, kdy se nazí Šimon a Kamina s velmi originálními zakrývkami přirození (chudák Búta!) snaží očumovat v lázních ženy, mi přišla vskutku úsměvná a hodící se do seriálu. Ano, onen kapánek (no, někdy spíš pořádný stříkanec) ečči je tak nějak ve velké části mecha přítomen, ale tady mi to nikterak nevadilo a koukat se na takovou vyspělou Joko mi dělalo často radost. Né, opravdu jen a pouhou radost. ;) Co se námětu týče, ten u mě při rozhodování, zda Gurren-Lagann vidět/nevidět, zahrál rozhodující roli. Tématika lidí žijících v podzemí mi byla už několikrát jak v literatuře, tak i ve filmu příjemná, tak jsem byl zvědav na to, zda budu rovněž spokojen i s tímto seriálem. Výsledek? No, už jsem ho snad dostatečným počtem vět naznačil – líbil se mi. Vlastně hodně a vlastně by si už jen kvůli tomu, že jinak mecha moc nemusím, zasloužil tu pátou hvězdu. Jenže do ní mi prostě ještě něco chybí – možná za to může nějaká ta víceméně zbytečná epizoda, absence pořádného záporáka nebo místy příběhová prázdnota, což by u seriálu o sedmadvaceti dílech nemuselo zrovna být. Ale dobře, seriál bez sebemenšího zaváhání od začátku až do konce asi jen tak nenajdu, toť fakt. Dávám tedy silné 4*, začínám shánět NGE a ještě jednou děkuji Gainaxu za opravu mého názoru na mecha. Od teď už mecha můžu – ovšem jen ty od nich. ;) ()

Genryuusai 

všechny recenze uživatele

Tak tohle je dost mimo... Ostatně Mandelbrot to ve svém komentáři vystihl docela přesně. Za chování Rossiua a někdy i Šimona jsem sice původně chtěl dát 4*, ale konec to vytáhl na pohodových 5*. Sice to ode mě nemusí moc znamenat, protože jsem zvyklý anime hodnotit dost mírně - mecha anime je ale žánr, který nemusím a většinou jsem kritičtější. Proto by tady moje plné hodnocení mělo dokazovat, že Gurren-Lagann je právem jedním z nejoceňovanějších anime roku 2007. Doporučuju se na to dívat po částech, určitě ne v dlouhém zátahu, on děj i tak ubíhá docela rychle. ()

Galerie (1 164)

Zajímavosti (3)

  • Ve scénách, kde leží Joko na oranžové sedačce, je možné si všimnout, že jeden z plakátů visící kolem sedačky poutá na dolním okraji k návštěvě oficiálních stránek filmu www.gurren-lagann-movie.net. (Hromino)
  • Poslední stupeň robota Gurrena Laganna s názvem Super Tengen Toppa Gurren Lagann je největší robot anime i filmové historie. Na výšku měří 150 miliard světelných let. Je větší než pozorovatelný vesmír. (Harroc)
  • Názvy jednotlivých dílů jsou pojmenovány podle významných vět, které řekli hlavní hrdinové. Názvy prvního až osmého dílu jsou pojmenovány podle výroků Kaminy, devátého až patnáctého dílu podle Nii, sedmnáctého až dvaadvacátého dílu podle Rossia a třiadvacátého až sedmadvacátého podle Šimona. Rekapitulační šestnáctý díl nese prostý název "Rekapitulace", ale upoutávku na něj mluví Viral. (Hromino)

Reklama

Reklama