D-Day Revisited

všechny plakáty

DaViD´82

D-Day Revised je tak trochu suchý dokument od producenta Darryla F. Zanucka. Nápad samotný není úplně marný. Zavítat po pětadvaceti letech na místa, která hrála stěžejní roli při vylodění spojenců v Normandii. Problém je, že se to scvrklo na schéma "dvě minuty povídání, pár záběrů na okolí z nadhledu a následné puštění scény z Nejdelšího dne vážící se k danému místu". Ve výsledku je to vlastně takový padesátiminutový sestřih tohoto snímku. Toť vše. Navíc děsně strojeně. Žádné proměny těch míst (krom kusých informací typu, že se vyloďovací pláže přeměnily na oblíbená rekreační místa), natož vzpomínání pamětníků či zajímavostí z natáčení. Jako bonus na 2 DVD edici výše zmíněného filmu je to však snesitelné. ()

kinderman

70.výročí spojenecké invaze do okupované Evropy mě znovu přimělo k projekci Nejdelšího dne. Dokument, uložený na druhém disku, je úsměvný v okamžicích aranžovaných setkání Zanucka s Francouzi (vede hned to první, kdy producent začne dědečkovsky poučovat dvaadvacetiletou servírku o strategické důležitosti bitvy o jeden z mostů, ale krátký dialog se starým železničním dělníkem taky není k zahození, protože co Francouz, to odbojář). Poučný je pak tam, kde jsou nastřiženy sekvence ze samotného filmu ve formátu 4:3- při srovnání s originálním cinemascopem naplno vynikne hrůznost praxe jakýchkoli obrazových ořezů. ()