Vrabčák

(festivalový název)
  • Hongkong Wen que (více)
všechny plakáty

Hrdinami príbehu sú štyria vreckoví zlodeji, ktorí spoločne okrádajú ľudí v uliciach veľkomesta. Ich rutinná práca sa zmení, keď do ich života vstúpi krásna tajomná žena, ktorá im popletie hlavy. V jeden deň dostanú všetci poriadnu nakladačku a zistia, že za všetkým stojí bohatý pán Fu, ktorému záhadná žena patrí. Ona ich však požiada o pomoc, aby jej pomohli od neho ujsť a nájsť pravú lásku. Pán Fu, ako bývalý vreckový zlodej, zadá na prvý pohľad jednoduchú úlohu – stačí odísť z jeho domu so ženiným pasom... (badygorila)

Renton

Scénář: Kin Chung Chan, Chi Keung Fung .. Košile, moucha, vrabčák, deštník, ... a hlídejte si své kapsy. Prostoduchá, byť na nic si nehrající, první polovina o partě kamarádů z cechu kapsářského celkem zaručeně utahá. Johnny To vyměnil mafoše za kapsáře, vypustil akční složku a do dosti vyprázdněného, k uzoufání pomalého, vyprávění (místy jde spíše o polodokumentární toulání se městem) přidal mimózní hudbu. V druhé polovině nám pak jde skupinka do křížku s dobrosrdečným pantátou, který pod svým křídlem omezuje jednu dívku.. Nudná peripetie. Snímek spíše o náladách, který mi dobrou náladu nezařídil. Lámu hůl, Johnny To není nic pro mě. ()

Adrian

Film natoceny pre radost. Lahkostou spracovania (od humoru az po povznesenu naladu aj v naoko dramatickych chvilach) nie nadarmo upomina na samotny nazov - Vrabciaka a jeho slobodu letu (i ked vo filme je mu postavami prisudzovana hlavne uloha indikatora stasteny). Obohrane dejove schema dvoch "frakcii" vreckovych zlodejickov so sebou prinasa pre rezisera typicke prvky jeho filmov - hra osudu / nahody, zhustovanie informacii na malom priestore, pricom ich citanie je vdaka velmi dobrej kompozici mizansceny velmi lahko dekodovatelne. Vsetko je to podavane v odlahcenom baleni nezavaznej hry s postavami a motivmi bez snahy budovat silny dramaticky obluk. Taketo nezavazne "blbnutie" ma vsak dve strany mince. Jednak nam Johnny To serviruje pre neho charakteristicke sekvencie dokazujuce, ze na malom priestore hlavne prostrednictvom obrazu dokaze vykuzlit usmevne momenty stretu postav (scena vo vytahu), na druhej strane, miestami to prechadza az do maniery. Index zabavnosti tak pocas filmu kolise, ovsem toto hranie ma bavilo sledovat cely cas. 7/10 ()

tombac

The Sparrow mi krásně připomněl, v čem Johnny To nemá minimálně v rámci Asie konkurenci a s faktem, že na nás hongkongský génius vybalil jen prvoplánovou krimi hříčku bez jakýchkoli vyšších ambicí, jsem neměl absolutně žádnou potíž. Ba naopak, u několika odlehčených scének jsem se tetelil blahem a vzhledem ke střídmé stopáži Johnnymu těch pár pasáží, kdy postavy více mluví a film "zobyčejní", milerád prominu. 7/10 ()

Shit

Tady jde jen o stylový kapsářský kradení, jinak je to naprosto o hovně a příběhově to fakt nemá prakticky co říct a jediný, co tady opravdu stojí za řeč je závěrečnej kapsářskej duel, kterej ale zase na druhou stranu je fakt geniálně natočenej a celej dojem z filmu pozvedává, navíc Simon Yam je tady výbornej ()

ScarPoul

Hravý film ktorý ukazuje Johnnieho To v ďalšej lightovej polohe ktorú mu ide rovnako dobre ako ta akčná. Poznáme svet hlavných hrdinov a sú nám aj sympatický. Len tá zápletka pokulhava. Pribehovo teraz značne priemerné. Veľa veci pre mňa zchraňuje hlavne finálna scéna s dáždnikmi a v dažďi. To je poetika pár excellance. Inak celkom priemer od ktorého som čakal viac. ()

• Film se natáčel tři roky, přesněji od roku 2005 až do roku 2008. Režisér Johnnie To a jeho filmový štáb točili mezi jinými projekty. (Jigvell)
  • Man jeuk (název filmu) znamená v kantonštině vrabčák. V hongkongském slangu je to však také označení pro kapsáře. (Jigvell)