Kreitzerova sonata

• Ruské impérium Крейцерова соната (více)

radektejkal

Kreutzerova sonáta (kniha) vyšla v roce 1889; tento první pokus (všechno to byly jen pokusy) o její zfilmování rok po Tolstého smrti má cenu jedině historickou: jak velký vliv musel mít Tolstoj nejen na umění, ale na myšlení obecně. Příběh (to jediné, co bylo možno zachytit - a nejspíš i bude) je banální a nepodstatný, bylo by ho možno nahradit tisíci jinými příběhy. Jak, čím, a na co, zachytit erupci Tolstého myšlenek, které nebyly vždy součástí jeho uvažování (to přiznává i v románu), ale dospěl k nim zkušeností dlouhého života? Tato sociálně kritická studie o vztahu pohlaví typu "je/má být" není svým způsobem dosud překonána. Pozn. 1: O jakých ženách Tolstoj mluví? No přece o těch s obnaženými rameny - doporučuji zkouknout perfektní provedení Kreuzerovy sonáty s Anne-Sophie Mutter (https://www.youtube.com/watch?v=COGcCBJAC6I). Pozn. 2: Ke "Kreuzerovi" se vracím každých 20 let (nyní už jen poslechem knihy v napínavém podání Ladislava Mrkvičky) - a můj názor na "věc" se postupně mění a vyvíjí... směrem afirmativním? Pozn.3: Když už jsme u Kreuzera nezapomínejme na Janáčka! ()