Strach(y) ze tmy

• Francie Peur(s) du noir (více)

Dotek pavoučích nohou na lidské kůži… Nevysvětlitelné zvuky uprostřed noci v cizím domě… Injekční jehla, která se přibližuje blíž a blíž… Bílé tesáky rozzuřeného psa… Deset světoznámých komiksových tvůrců oživilo odvěký strach ze tmy a vytvořilo jedinečný animovaný film. Film otvírá příběh chlapce, který se stane obětí atraktivní dívky. Volně navazuje noční můra malé japonské holčičky Sumako, která se ne a ne probudit. V dalším zlém snu mizí lidé, neznámo proč, v hlubinách bažiny. Ticho přeruší děsivý štěkot smečky psů, se kterými se po svém panství prochází španělský šlechtic. Pán s knírkem zase přijde na to, že v domě, kde hledal úkryt, není všechno zcela v pořádku. Celým filmem se cyklicky prolíná úvaha nad stavem lidstva, kterou doplňují uhrančivé abstraktní obrazy. (Febiofest)

naranja

Snímek tvořený několika krátkými animovanými „nočními můrami“. Že animovaný film nemůže být děsivý? Tak to se mýlíte. Strachy ze tmy sice nejsou skutečným hororem, na nervy vám ale možná trochu zadrnkají. Jde o prosté černobílé ztvárnění archetypálních lidských strachů a ten svůj si tu najde snad každý. Každý příběh je v odlišném vizuálním stylu, jejich společným jmenovatelem je ale jednoduchost, hraničící u posledního s úchvatným minimalismem. Strachy ze tmy tak dokazují, že dobrý animák nepotřebuje zářivé barvy ani speciální vychytávky, v jednoduchosti je síla a dobře odvedená práce někdy zmůže víc, než třpytivé ohňostroje. Forma přitom výborně doplňuje obsah, apelující na naše základní instinkty, odvrácenou stranu naší mysli. Je to film o lidech a jejich strachu. ()

psynoxious

Veľa ľudí asi nepostrehlo, že tento film nie je horor ale mysteriózny animák. Mysterióznosť, to neodhalené a neprebádané tajomno najlepšie pochopí človek, ktorý nehľadá príbeh s pointou predkladanou na zlatom podnose (tuctový divák), ale vie pracovať s nedopovedaným. Charakter filmu najlepšie dokresľuje úvahový (mierne depresívny) monológ ženy - strach zo zaradenia do spoločnosti, strach z nevedomia či sú vykonané činy správne, strach z cesty skazy pre ľudstvo,.. Práve v tomto monológu sa vynárajú tajomné strachy z neistoty, pred ktorými veľa ľudí uteká a snaží sa ich neuvedomovať. Veľmi sa mi páčila animovaná symbolika so 4-mi psami - kto má rozum, ten to skryté pochopí. Tento film je v prvomrade na zamyslenie sa, nie na "jednorázové uspokojenie nudného človeka v nudný večer". ()

Sticks

Tak nakoniec predsa len za štyri, lebo práve 3. a 4. príbeh bodujú(odporúčam pozrieť len tie). Tretí je viac než adekvátny a štvrtý? Tam je to čistých päť. Ostatné časti majú svetlé aj slabé stránky, avšak s peknou animáciou a skvelou zvukovou stránkou, takže suma je slabšie štyri. ()

Kosan

Skvělá animace a hodně zvláštní příběhy, zvlášť ten o zamilovaném studentovi. Ale jako celek to moc nepůsobí, chybí tomu nějaký závěr. Vlastně až po zhlédnutí filmu jsem si přečetl, že jsou to příběhy od různých režisérů, ale i tak si myslím, že by film měl mít nějakou celkovou myšlenku a poselství, a to mi zde chybělo. ()

linger

Nemozem dat menej ako plne hodnotenie. Isteze niektore poviedky su podarenejsie nez druhe, ale ako celok ide o vynimocny, konzistentny pocin s atmosferou, aku som nezazila pri inom filme. Praca s animaciou a zvukom bola pre mna ako hororoveho fanusika cista guilty pleasure. ()

Ondra111

Musím teda říct, že to na mě udělalo opravdu silný dojem, možná že to bylo jen mým duševním rozpoložením, které nebylo uplně nohama na zemi, to ale nic nemění na tom, že film nepřímo zhmotnil a vyslovil strach každého z nás. Tím, že celý projekt je fragmentován do více kratších filmečků a občasných monologických pasáží se daří dosáhnout toho, že poznáte neurčitost strachu, a zástupnost v které se často schovává, nejsou to ani pavouci, ani psi, ani velké domy ani formaldehydová monstra, kterých se tak bojíme. Na ně svůj strach jen převádíme, protože se ho snažíme pojmenovat a tím ho z naše života odstranit. Je to takový nevědomý akt sebeobrany, který nám zajišťuje, aby sme se nezbláznili. Skutečná podstata strachu je pak Velice Kafkovská, z filmu je to velmi cítit. Strach z Odcizení se, z toho, že nepatříme do vlastních životů, že jsme nekonečně samotní, že naše lásky a přesvědčení jsou veskrze falešné, že naše volby jsou špatné a náš klid je jen zdánlivý, máme strach z toho že to jednou nesneseme a nebudeme se schopni na sebe podívat do zrcadla aniž by nám nebylo líto nás samotných..a že s tím nebudeme schopni udělat vůbec nic...Je jasné, že tato témata nejsou ničím průkopnickým, ale myslím, že film je velice dobře zpracovává. Hudba je perfektní, Komixová i Abstraktní animace jsou velice příjemné, a konkrétní scénáře jednotlivých epizodek jsou povedené....... ()

Názorožec

Očekávání bylo větší... a myslím, že se z celkem zajímavého nápadu dalo dostat víc... především to moc nefungovalo jako celek. Charles Burns(který tu mimochodem není uveden v titulkách??) bohužel trochu vykrad svůj skvělý komiks černá díra. Nejvíc se mi líbil (poslední) příběh (a zpracování) od Richarda mcGuira. dobrý komentář: Hellboy. ()

kendynka

Zajímavá francouzská věc, velice originální pojetí, ale přiznávám, že mi občas trochu unikalo, co bylo jednotlivými scénami naznačováno. ()

momii

Příběhy moc pěkný, takový pohádkový hnilůbky, hezký zpracování.Co se týče monologů, který tu koukám snášej nejvíc kritiky - ty myšlenky jsou naprosto jednoduchý a maj působit jak působěj - volnomyšlenkářsky,naštvaně a zmateně.Ovšem člověk, kterej není schopnej odporu, nebo ho nedokáže vyjádřit, nemůže tenhle film pochopit jinak než jakožto PSEUDO-INTELEKTUÁLNÍ SRAČKU. ()