Přestřelka v Palermu

• Německo Palermo Shooting (více)

Finn Gilbert (Campino), úspěšný německý fotograf, který žije život na plné obrátky. Změna však nastane, když jen zázrakem unikne smrti při autonehodě. Od té chvíle ho pronásleduje záhadný muž (Dennis Hopper). Finn ve snaze změnit prostředí odjede do Palerma, ale i tam ho tajemná postava dostihne. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

italka63

Jakožto žena musím uznat, že Campino dokáže hrát očima a má na chlapa pěkný, dlouhý nohy.Vlastně to byl zajímavý film s krásnou kamerou, překrásnou Sicilií, kde se čas jakoby zastavil, ale přitom stále plyne a vy si najednou uvědomíte svoji smrtelnost, ale možná je to vysvobození. Pro fotografa Finna určitě byla vykoupením z jeho povrchního života.Slyšíte ten ptačí zpěv, co se line s rozbřeskem otevřeným oknem do starého domu po babičče...rozvláčný, snový film o depresi života, ovšem s nadějí na vykoupení. ()

honajz2

Měl jsem obavy, že Wenders v novém miléniu nic pořádného nenatočí (Nechoď klepat na dveře bylo fajn, ale na mě moc hollywoodské), ale Palermo Shooting (budu používat originální název, jelikož ten český je poněkud mimo) mě těchto obav naštěstí zbavilo. Není to sice tak poetické, jak jsem u Wenderse zvyklý, ale tady mi to vůbec nevadí - atmosféra i tak funguje bezchybně a nemůžu říct, že bych se nudil (a i když jsou zde mraky - pro Wenderse důležitý prvek - využity jen párkrát, opět perfektně). Wenders tady filozofuje nad životem a smrtí, poskytne hodně zajímavých myšlenek a i když ta celková, finální je klasické carpe diem, je podaná tak, že mi vůbec nepřišla ohraná. Bylo i vidět, jak má Wenders celý film dost dobře promyšlený, jak po příběhové, tak i po té myšlenkové stránce. Celkově to dost připomene Lisabonský příběh, akorát Palermo se věnuje něčemu úplně jinému. Filmařská stránka je zde samozřejmě opět perfektní, od kamery po soundtrack (který se mi mimochodem strašně líbil) a celkově se mi Palermo Shooting hodně líbilo. Na starší Wendersovi snímky to nemá a objektivně bych dal asi jen hodně silné 4*, ale jelikož mám Wenderse rád a jsem rád o to víc, když se mu nějaký film povede, takže nemám problém nadhodnotit a dát slabých 5*. Navíc mi ten film připadá poněkud nedoceněný. ()

tomtomtoma

Film o strachu ze smrti. O uvědomění si priorit v životě, když člověk kouká smrti do očí. Má v nás vyvolat otázku, jestli člověk moc nespěchá a obyčejné radosti mu proklouzávají mezi prsty? Každopádně jsou tam pěkné záběry starého Palerma. Ale je to u Wenderse stále dokola. Jen děj se stává bizarnějším a bizarnějším. A je to asi jeho životní touha, překonat sám sebe, aby pochopil prosté radosti a nehnal se jen za určitým přeludem. ()

Mylouch

Wendersův pokračující dialog se zásvětím. Města, ženy a muži, jazyky, pocity, umělecká prostředí, pronásledování, posedlosti, předkové, fotoaparáty a šípy, cena života. To všechno ztvárněné invenčním filmovým jazykem těžícím z různých tradic, kameramanský Lustigův talent, občasná trivialita dialogických scén (která celku neslouží stejně mysticky jako u Lynche). Vizuální kvality jsou umocněny kontrapunktickými předěly současné hudby. Příjemně wendersovsky transcendentní, moderní FILM pro diváky mimo střední proud. "Smrt je šíp, vystřelený na vás z budoucnosti". Sc. + Norman Ohler ()

corbeau

Asi mi to hlavní uniklo, protože mi tenhle film přišel celkem o ničem. Respektive, on má velmi hluboké téma, ale všechno, co sděluje, už bylo předtím stokrát řečeno, takže nejdůležitější teze o životě a smrti zde vyznívají jako strašná, vyprázdněná klišé. Hypnotické zpracování bylo zajímavé první půlhodinu, pak už jen dokola opakuje pár nápadů. Velmi se mi ale líbila hudba, Finn má dobrý vkus. Za hudbu a Jaguára dávám nakonec ** ()

Arkanoid

Wenders si vykradol vlastný Lisbon Story a snažil sa mu našroubovať mysteriózne sekvencie. Hlavnou postavou je umelec, užíva si jazdu autom a je neistý, čo je ovplyvnené výchovou z detstva. Režisér sa venuje hľadaniu samého seba hlavnej postavy za sprievodu surreálnych výjavov a spoznávaním mesta cez zachytenie ho na fotografii. Črtá sa vzťah fotograf – maliarka. Paralelou môže byť vzťah zvukár – speváčka z režisérovho staršieho filmu Lisbon Story, čím sa asi snaží dávať najavo, že úzkosť a problémy moderného sveta (moderné povolania: zvukár; fotograf) sa dá potlačiť zakotvením pri niečom tradičnom (povolanie s dlhou - staršou tradíciou: speváčka; maliarka). Neplatená reklama Palermu jednoznačne prospela, Wendersovej kariére neuškodila, no pokus o miešanie krízy osobnosti so surrealistickými výjavmi veľmi nevyšiel, lebo ho nepoňal dostatočne umelecky a intezívne, aby ním opantal diváka. ()

Lyžař

Ke Campinovi jsem se dostal skrze tak trochu "punkovou" kapelku Die Toten Hosen..tam se mi jeho vystupování moc zalíbilo, a tak jsem čekal, jaké že jsou jeho filmové začátky. Není to sice žádná extra třída, ale to tenhle film ani moc nepotřeboval..on a Giovanna Mezzogiorno mě provázeli skrze téměř dvě hodiny mého života a já toho času vůbec, ale vůbec nelituju.. ()

gp_one

Nevím zda se mám divit tomu, že tak dobrý, krásný a působivý film má tak slabé hodnocení. Ano film je jiný, je svůj, není povrchní a nestaví na klišé a patosu. Má v sobě mnohem víc, než se na první pohled zdá. Je to prostě film Wima Wenderse, nakolik je mi jasné, že ho nemůže každý pochopit a zbožňovat a mnozí ho ani chápat nechtějí, protože si pod pojmem pěkný film představují něco úplně jiného. Na tenhle film musí být člověk připraven, připraven pohlédnout sám do sebe, jinak ho film prostě mine. Mě se to podařilo až na třetí pokus o shlédnutí a vůbec jsem toho nelitoval. A to zmršení překladu názvu filmu si mohli odpustit. ()

BDMarty007

Obsah filmu na obalu DVD slibuje víceméně zajímavý thriller, možná s trochu intelektuální dimenzí. Film sám je však něco úplně jiného, vypadá to jak kdyby k sobě obal a disk ani nepatřily. To je zdrojem prvního zklamání. Druhým je pak film sám o sobě. Když už jsem tedy akceptoval, že to bude asi spíše umělecký a alegorický film, dychtivě jsem očekával intelektuální nášup, ale bohužel nic se nedostavilo. Pár výtvarně hezkých záběrů, ale jinak v podstatě takové velké, nudné nic. ()

LetztesBiest

Špatný překlad názvu filmu (jak už je tu trefně poznamenáno - nemá smysl, protože se žádná přestřelka nekoná), nepříliš výstižný text distributora a v neposlední řadě i celkem slabé hodnocení ve vás zrovna nevzbudí očekávání, že to bude skvělý film. O to větší je pak překvapení, když ten film nakonec skvělý je. Vlastně jsem na to koukl jen kvůli Campinovi, díky výše popsaným věcem nečekal nic extra a čekalo mě velice milé překvapení. Tenhle film je trochu "jiný" a možná trochu zvláštní, děj tak nějak plyne a nečekají nás žádné velké dějové zvraty, ale přesto nenudí a vzbuzuje v divákovi zvědavost, jak to celé skončí a jaká bude pointa. Charismatickému Campinovi tahle role sedne skvěle a navíc se na něj i pěkně kouká, což je taky bod k dobru. Když to tak vezmu kolem a kolem, nevidím důvod neudělit plné hodnocení. ()

Babulik

Chcelo to asi vyzerať ako Lynchovka, ale vykľula sa z toho nechutná nuda pretkaná fantazmagorickými víziami hlavného hrdinu. A úplne vás dorazí rola pána Hoppera, ktorý musí byť asi riadne na mizine, keď sa prepožičia na podobné slaboduché dielka...Jedna hviezdička za hudbu. ()

CrazymanM

Velmi "těžký" film,aspoň pro mě.Moje první setkání s Wendersem,neříkám,že mě film nezaujal,ale opravdu je to moc umělecké,náročné!Ale přesto zajímavé,ten motiv Smrti je skvěle vykreslen! ()

jjimmy

nič som o tomto filme nevedel, len som videl názov tak som si myslel, že to bude nejaká gangsterka. pritom som dostal presný opak toho čo som očakával, pre mňa nezaujímavý a rozťahaný film. Dennis Hopper to tiež nezachráni. ()

feefoo

Bordel. Kombinácia patetických scén s nezrozumiteľnými. Niektoré časti veľmi pekné, pri iných som mal naopak chuť odísť z kina. V konečnom dôsledku tri body z päť, hoci to vo mne nezanechalo hlbší dojem. A to mam Wendersa fakt rád. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes