Dívka na přání

The Girlfriend Experience

USA, 2009, 76 min

"Kdyby mě chtěli mít, jaká opravdu jsem, nekupovali by si mě.."(29.12.2014)

První polovinu už tak krátkého snímku jsem téměř protrpěla nudou, stejně tak jako asi zatím většina těch, kteří film viděli. Jenže druhá polovina mě zase bavila a pohltila tolik moc, že vlastně nedokáži ani určit proč, jak... snad možná mě baví více, když je příběh už rozjetý a já nekoukám na postavu a nemusím se s ní seznamovat, protože mě vlastně ani nezajímal život oné luxusní společnice jako takový. Vlastně jsem od filmu nic neočekávala, ptž všeobecně Stevena Soderbergha nemám až tolik v oblibě. Ony dlouhé záběry, dlouhé dialogy, detailování, jemná hudba... líbilo, druhá polovina určitě víc než dost...(20.9.2009)

• Dexter1

Neuveriteľne prázdny film o "luxury bitch" popretkávaný zrejme Sodeberghovými politickými postojmi. Celé to nudí, nikam sa to neposúva, nemáte s kým súcitiť a ani komu fandiť. Dokonca ani neviem povedať ako sa skončil tento príbeh, či skôr tliachanie do vetra. Čo sa týka vizualizácie tak, očividný indie štýl skôr pripomínal amaterizmus, než nejaký umelecký zámer. Myslím, že prázdny film je dokonalé pomenovanie pre tento kúsok.(25.8.2011)

• Djkoma

Co dá divákovi tahle dívčí zkušenost? Dojem, že Soderbergh se nudí a neví, co točit. Pocit, že Sasha Grey vypadá i oblečená pěkně, ale uvnitř je hloupá a hýbe se jak dřevo. Pocit paradoxu, když pornoherečka, milující nejtvrdší praktiky, si stěžuje na v podstatě banální žádosti "recenzenta". Nechápavost ke vztahu "společnice" (chápej jako luxusní prostitutka, co si účtuje povídání) a "gay" trenér z fitness centra. Krom toho ještě postava Chelsea samotná je natolik hloupá, fádní, že kdyby neměla obličej Sashy Grey nikdo by se na tohle prostě dívat nechtěl. Na závěr snad jediné. Tomuhle filmu jsem nevěřil naprosto nic a kdyby tam Sasha dostala 20 černochů s velkými kovovými francouzáky, věřil bych ji její sténání způsobené dotykem oceli mnohem víc, než hraní si na luxusní společnici. Prázdný experiment, který mnozí vychvalují za pornoherečku v hlavní roli, dok. styl Soderberga a naprosté obsahové i myšlenkové prázdno.(5.11.2009)

Film lze brát jako cynickou antitezi současných festivalových trendů. Oproti realismu, obyčejným postavám, rafinovaným hrám s žánry či líbivým kontemplativním melodramatům zde stojí absolutně vycizelovaný povrch se záběry, které se občas místo na hrdiny zahledí na kousek slušivého interiérového designu, postavy truchlící nad pádem ekonomiky v náručí placené společnice s taxou dva tácy za hodinu, personologické knihy a astrologie jako nejvyšší hodnota lidských životů, a to vše s mladými krásnými lidmi v drahém oblečení, luxusních bytech a snobských barech. Ve světě, kde povrch je vším, není největší tragédií hádka s přítelem či ztroskotání nadějné schůzky s potencionálním milencem, ale nenávistná blogerská kritika (scéna, kde si hrdinka nad tím vylévá srdce je snímaná v detailních záběrech, zatímco události jako hádka či pracovní deprese kamera snímá rozostřeně či v takové kompozici, že na hrdinku není vidět). Tradiční rámec vyprávění, kde se hrdinka zpovídá novinářovi, je zde pojat jako další povrchní iluze – stejně jako jejím klientům i novinářovi říká jen to, co on chce slyšet. Odtažitost a absurditu stupňuje nechronologické vyprávění, krásně se blyštící forma, diegetická hudba pouličních umělců odkázaných na almužnu jako líbivý soundtrack k životům pracháčů a úžasný konec s krutě cynickou parafrází na hollywoodské happy endy, kde se postavy po prožitém příkoří šťastně objímají. "The Girlfriend Experience" je uhrančivý obraz současné společnosti, který zlomyslně využívá jejích vlastních umělých hodnot a mýtů. ___ Více v recenzi pro Cinepur.(17.11.2009)