Střípky času

všechny plakáty
Česko, 2006, 26x17 min

Cyklus netradičních pohledů na některé události, případně problémy naší minulosti i přítomnosti. Každý takový „střípek času“ nám vždy přiblíží odborník, jenž je svou prací nebo zájmem na určité téma či osobnost zaměřen; někdy dokonce do takové míry, že se s objektem svého zájmu identifikuje. Například Miroslav Kněbort, historický šermíř a specialista na Albrechta z Valdštejna a jeho dobu v pořadu Valdštejna s mírným nadhledem ztělesňuje, stejně tak jako se historik Jiří Rak zhostil role císaře Františka Josefa I. během jeho poslední návštěvy v Praze v roce 1907. Další historik Libor Jůn nám jakožto účastník loňské rekonstrukce bitvy u Slavkova přiblíží, jak poslední den před osudovým střetnutím prožívali především řadoví vojáci. Dozvíme se též zajímavé podrobnosti o tehdejší výzbroji a výstroji. Dalšími tématy budou např. konstrukce funkčních replik našich historických letadel z dvacátých let 20. století, nové poznatky o skutečném průběhu bitvy u Lipan, principy současného pohledu na péči o památky atd.

I. řada  1. Mezičas Albrechta z Valdštejna
2. Poslední den před bitvou (bitva u Slavkova v roce 1805)
3. Císař v Praze (František Josef I. v Praze roku 1907)
4. První jednoplošník (československé letadlo AVIA BH1)
5. Vršovci
6. Dvě sestry (Eliška Přemyslovna a Anna Přemyslovna roku 1310)
7. Zánik Mariánského sloupu
8. Vlasatci (kampaň KSČ proti dlouhovlasým mužům v roce 1966)
9. Keltové
10. Jak to bylo u Lipan?
11. Konec štábního kapitána Václava Morávka (zahynul 21. března 1942)
12. Inkvizice na Kuksu (26. července 1729)
13. Barokní noc na zámku (Český Krumlov)

II. řada  1. Bílá hora očima umělců
2. Otevření knihovny ve Svitavách (1892)
3. Litomyšl na konci první světové války
4. Cesta prezidenta Beneše do Moskvy (1943)
5. Pochod za Johna Lennona
6. Soud, nebo ztráta soudnosti? (spor o spoluautorství Obrazů z dějin národa českého V. Vančury)
7. Vězeň na Bezdězu (internace malého Václava II. a královny Kunhuty Otou Braniborským)
8. Bitva u Kolína (vítězství Marie Terezie nad pruským králem Friedrichem II. 18. 5. 1757)
9. Proces Karla Kramáře
10. Dostavba chrámu sv.Víta (1392 – 1929)
11. První transplantace rohovky na světě (1905 v Olomouci)
12. Tajná svatba na Březnici (Ferdinand Habsburský a Filipína Welterová, 1557)
13. Maršál Radecký (1766-1858) (oficiální text distributora)

Mariin

Viděl jsem dnes porpvé tento pořad, byl věnován návštěvě císaře Franze Josefa v Praze roku 1907. Dokumentem provázel historik Jiří Rak, který sám představoval starého mocnáře v uniformě. Musím říci, že to bylo velmi příjemné, decentní, s nadhledem a přitom s určitou pokorou. Pokud tedy hodnotím tento díl, pak velmi dobře, až výborně! ()

Bohemák

Ta stopáž je tak akorát, aby člověk udržel pozornost, protože vyloženě strhující to tedy rozhodně není. Ale je fajn poslouchat v televizii o něčem jiném, než je 2. světová válka a o někom jiném, než je Karel IV. Tohle jsou události týkající se jednoznačně české historie, ale přitom takové, které se v dějepisu na ZŠ nijak nepropíraly. Fascinuje mě, že tomuhle nevinnému pořadu dal někdo nejnižší hodnocení. Ať si lidé, kterém historie nic neříká, prostě vzdělávací pořady nezapínají. Vždyť je tolik "krásných" věcí na Nově!:-) ()

• Dílem Pochod za Johna Lennona provází Roman Laube, který později s historikem Petrem Blažkem vydal historickou publikaci „Lennonova zeď v Praze - Neformální shromáždění mládeže na Kampě 1980–1989“. (sator)