Reklama

Reklama

Peníze jako dluh

  • Kanada Money as Debt
Krátkometrážní / Dokumentární / Animovaný
Kanada, 2006, 47 min

Režie:

Paul Grignon

Obsahy(1)

Chcete vědět, co je skutečnou příčinou finanční krize? Stále nemůžete pochopit, proč ceny neustále stoupají? Pokud ano, tak nejdříve musíte vědět, jakým vlastně způsobem funguje finanční systém, kde a jak vznikají peníze a kredit, a na jakých principech fungují banky. 47 minutový dokument Paula Grignona s názvem "Peníze jako dluh" vysvětluje velmi jednoduše a efektivně způsob fungování dnešního bankovnictví. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (50)

Goopy 

všechny recenze uživatele

hodnotný komentář - Angelino - 1*... Dokument důležitě objevuje něco, co je popsáno v základních ekonomických učebnicích. Druhá půlka se pak snaží příjit s novou myšlenkou finančního řádu - nutno podotkonout, že ultra děravou. Současný finanční systém není dokonalý, ale než nadšeně zbaštíte obsah tohoto filmu, tak zkuste popřemýšlet nad návrhy, které přináší. Jsou o dost horší než je současná situace. Jeslti půjdete do tohoto dokumentu, tak hlavně myslete a nepodléhejte zjednodušení a destruktivní kritice bez vyjádření LEPŠÍ alternativy. ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Jednoduché a jasné, aj keď je pravda, že informácií je tam dosť, časom neplytvajú a tak sa môžte zapliesť, preto si to občas treba vrátiť, či dávať pomalšie, či pozrieť viackrát, aby ste pochopili. Animácia mi veľmi nevadila, nešlo tu ani tak o ňu. Ten záver s alternatívou je podľa mňa zjednodušený a nedotiahnutý, za ten 10% dole, ale stále je to podľa mňa skvelý dokument, čo sa týka sveta, v ktorom žijeme. ()

Reklama

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Aké "jednoduché" (!). Prídete do banky aby ste si požičali peniaze. Podpisom pôžičky sa banka zaručí, že vám dá peniaze, ktoré ale v skutočnosti nemá. Bohužiaľ, faktom zostáva, že vlády všetkých štátov v rámci zákona umožnili, aby sa dlh banky voči človeku, premenil na zákonnú plnohodnotnú menu (dolár, euro, libra ..), ktorú musí každý akceptovať ako reálne peniaze. Takže. Keď do banky nevstúpi človek, aby si požičal peniaze, banka nebude mať čo požičať, čiže reálne nebudú vytvorené žiadne peniaze. Laicky povedané, nebude úver, dlžník - nebudú peniaze. Banky peniaze nepožičiavajú, oni ich vytvárajú z dlhu. Takže pokiaľ chceme aby ekonomika fungovala, potrebujeme, aby si ľudia požičiavali peniaze. Splatenie všetkých dlhov by malo opačný efekt, ktorý by zapríčinil hlbokú krizu. Bez dlhu, totiž nie sú peniaze. "Som vďačný Washington Post, NY Times, časopisu Time a množstvu iným veľkým publikáciam, ktoré viac ako 40 rokov dodržiavali sľub diskrétnosti. Bez nich by totiž  nebolo možné vytvoriť tento plán a systém. Ale svet je už dnes iný, pripravený vstúpiť do sveta ovládaného bankérmi". Rockefeller (1991) ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Peníze jsou dluh, to je smutné a zarážející zároveň. Avšak tohle není první ani poslední dokument, který tuhle pravdu, jakou si málokdo dokáže připustit, představuje. Nejen Zeitgeist, ale i jiní představují myšlenku dnešní ekonomiky, která staví na penězích, které nejsou a jsou bráni odnikud (viz státní dluh). Co s tím? My s tím nic moc nezmůžeme, dokud společnost takto funguje těžko to dokážeme změnit, ale je pravda, že peníze nejen jako symbol dluhu, ale i jako symbol nutného otroctví jsou při dnešních konstelacích poměrně diskutabilní... Platit však budeme muset stále a tento dokument vše jen příjemně, i když "animačně" představuje neznalému divákovi. ()

Carrie_3 

všechny recenze uživatele

Jakým způsobem funguje dnešní bankovnictví vysvětlí jednoduše tento dokument. Diváci mají možnost poznat a pochopit, kde se berou peníze, jak vznikají, čím jsou kryty apod. Snímek by měl být povinně pouštěn na základních, ale i středních školách, protože si troufám říci, že i zde existuje mnoho studentů, kteří tomuto systému vůbec nerozumí nebo mají jen základní informace. Lidé uvažující o tom, že si půjčí peníze a tedy jim i vznikne dluh, by si měli v první chvíli uvědomit, jaké jejich jednání může mít v budoucnu důsledky - a to především v případě, že nebudou schopni půjčku plně splatit. Dokument mnohdy zábavnou, ale především jasnou a zcela zřejmou formou (většinou animovaně) seznámí diváky o fungování peněz a celého systému. Při sledováním "Peníze jako dluh" jsem si připadala, že nepatřím mezi cílovou skupinu diváků, na mě byl dokument příliš animovaný a vše dosti zjednodušené (i když k pochopení je to potřeba) vysvětloval. Věřím ale, že svou diváckou základnu si jistojistě najde. ()

Galerie (1)

Reklama

Reklama