Meeting Andrei Tarkovsky

• Slovensko Stretnutie s Andrejom Tarkovským (festivalový název)

Velikán svetovej kinematografie Andrej Tarkovskij (1932 – 1986) vytvoril osem výnimočných filmových diel, ktoré rezonujú a stretávajú sa s neutíchajúcou pozornosťou aj po jeho predčasnej smrti. Tento dokument sa snaží postihnúť jeho filozofie, inšpirácie a povahové črty, ktoré sú konfrontované s jeho najznámejšími dielami. Vo filme sa objavujú a rozprávajú tí, ktorí sa ocitli najbližšie k ruskému géniovi. (oficiální text distributora)

Radko

Čo sa týka informácií, lachim má pravdu. Ťažko priniesť čosi nové. Tarkológovia už režisérove filmy a život do detailov rozobrali. Zdanlivo nič neostalo ukryté. A predsa dokument obohatil! Možno som pocítil záblesk preľnutia Tarkovského záľuby v zbieraní tajomných príbehov s jeho dielom. Počas rozhovoru s popom som zrazu namiesto filmu videl čosi iné (nebol to spánok). Stojím na terase chrámu nad zelenou horou, okolo sú v bielych rúchach mníšky. Bradatý kňaz (unionisticky spojený pravoslávny, katolík a evanjelik) stojí predo mňou. Odkiaľsi sa ozve: "Teraz budeš pokrstený". Duchovný má oduté líčiská, akoby nafukoval balón. Zrazu na mňa z plných úst spustí záplavu rozmrvených svätých hostií zmiešaných s osuheľovými ihličkami (námrazou), ktoré pri dopade na tvár neštípu, ale jemne sa roztápajú a voňajú ako najfanovejšie lúčne kvety. Mníšky zhadzujú rúcha. Z kina som vychádzal ako omráčený. Podobná príhoda sa mi ešte nestala. Nemôžem ísť preto s hodnotením nižšie. Okrem toho - kríž trčiaci z Volgy na konci dokumentu mi veľmi silne pripomenul prechádzky medzi zaniknutými zvyškami obce Ruské, kostol v rovnako vyľudnenej obci Horné Opatovce, kde akoby kráčali popri nás duchovia predkov. Potešilo aj, že vo filme sa objavil Iľja Chržanovskij (popri Alexejovi Balabanovi pre mňa jeden z najprogresívnejších súčasných ruských režisérov). ()