Lurdy

• Francie

Lourdes

Lurdy

Rakousko / Francie / Německo, 2009, 96 min

Lurdy pro mne představují více než jen výpověď o skryté materiálnosti a komice poutních míst. Film sice místy připomíná Tatiho Playtime, avšak střetnutí zesvětštěných náboženských rituálů s nepochopitelným a neuchopitelným zázrakem, který režisérka připravila jako potměšilou past, rozumím jako obnažení rozporu lidské existence, která si navzdory své touze po transcendenci vynucuje svou oblast osvětlenou rozumem, aby se cítila v bezpečí známého. Tento paradoxní archetypální dualismus se hmatatelně vtěluje do těla ochromené Christine, do jejích končetin, které přízračně touží po pohybu. Když se její ruka konečně zdvihne, aby se dotkla kamene, je to jen viditelné vyjádření úporné obecně platné lidské touhy po překonání neštěstí. Možnost existence zázraku je totiž vždy jen vědomím nepřekročitelného a jeho uskutečnění lze chápat jako cosi nepatřičného, co je ve svém vzepjetí rozumem odmítáno. Lurdy ukazují, že není podstatné samotné uskutečnění zázraku, ale schopnost unést a přijmout jej v rámci lidského společenství, neboť osamocenost ochromeného hmotného těla bojujícího zázrakem o své uznání, nakonec selhává vstříc pochybujícímu vědomí, duchu ostatních a je k všeobecné úlevě zatlačeno zpět do kolečkového křesla. Toto tragické odcizení těla je maximálně umocněno distancí kamery a praktickou neexistencí detailních záběrů - tedy důrazů oka jakožto synekdochy zřejmého smyslu - a všeobecnou precizností a barevným chladem prostoru. Lurdy jsou filmem, ze kterého se mi svírá srdce a obestírá mne melancholie z jejich závěrečné otázky.(9.5.2011)

Je týždeň po zhliadnutí a ja dávam o hviezdičku viac.. Bodaj by vo mne každý film takto doznieval! Film do klubu, ako stvorený. Felicita!(18.1.2012)

• Jellini

Ne. Celý film je natočen na velké celky, celky nebo polocelky. Nedá se na to dívat. Většina scén je natočena jen na pár víceméně dlouhých záběrů. Proč? Kdyby autorka něco sledovala, nikdy by to nemohla natočit takhle.. Prázdnota.(14.2.2011)

• - Komparz k filmu tvorili skutoční pútnici do Lúrd. (georgieMT82)