New York (festivalový název)

• Indie

New York

Indie, 2009, 153 min

Kabir Khan

Aseem Mishra

Aditya Chopra

Druhé setkání nadějných tvůrců Kabira Khana (režie) a Sandeepa Shrivastavy (scénář) má nakonec podobné přednosti i slabiny, jako jejich první společný film Kabul Express. Zatímco ve snímku o post-tálibánském Aghanistánu to nejvíce drhlo, když se na dramatickou lini navlékal humor (sám o sobě fungující), v New Yorku zase sílu výpovědi o krutém zlomu, který pro v Americe žijící muslimy znamenalo 11. září, tupí podzápletka o osudové a nenaplněné lásce, jejíž přítomnost lze příčíst autorovi námětu, Adityu Choprovi (ještě že ho nepustili ke scénáři, na další Veer Zaara nejsem zvědavý). Po řemeslné stránce jde ovšem opět o vydařené dílo - zvláštní pochvalu si zaslouží výběr lokací a svícení, některé noční záběry bych si pak nejraději vytisknul a vylepil v pokoji - a když i jde vlastně jen o rutinní thriller s lehkými závanem klasického Bollywoodu (výrazné hudební pasáže, kombinování žánrů, stopáž), tvůrci mu nadělili do vínku zvláštní chytlavé kouzlo. Rozhodování mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami mi ovšem nakonec neulehčil ani vizuál, ani některé napínavé pasáže, či solidní dialogy, ale (jako vždy) skvělý Irrfan Khan v roli vyšetřovatele FBI.(27.8.2009)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $997,437Tržby Celosvetovo $14,800,000(23.12.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Káhira 2009 - nominácia na 1. cenu(12.3.2010)

S mírným odstupem od 11. 9. 2001 je tu konečně také možnost opačného pohledu na věc. A je skutečně velkou škodou, že takový film projde jedinkráte Festivalem a širší distribuce o něj nezavadí. Nic není černobílé a slavná americká demokracie má mnoho trhlin. Jednou z nich je novodobý hon na čarodějnice a bezhlavé popravy v rámci "vyššího dobra", ale tam se to obecně promíjí, že, protože na vině bylo například špatné načasování... Druhá strana také není dokonalá, nicméně bylo víc než namístě ilustrovat další obecně platnou vazbu o násilí, které plodí jen další násilí. Takže nikoli účel světí prostředky, ale východ dohání západ a divák si konečně může lépe zvolit vlastní stanovisko. Upřímně jsem nadšená, že hlavní sestava byla tak silně obsazena oblíbenými mladými tvářemi a bylo tak přirozené si s nimi projít cestu od bezstarostných let na škole až k pletkám s terorizmem. Velice tomu pomohla neselhávající výprava, která si uvědomila, že je nezbytné odlišit dva časové horizonty, byť se nejednalo o rozdíl ani celého desetiletí. John Abraham, Katrina Kaif a Neil Nitin Mukesh tímto filmem zdolali další nesnadnou příčku na cestě k vrcholu. #festivalbollywoodskehofilmu(13.10.2010)

• larelay

ajajaj, toto sa neda nazvat inak, ako pekne velky pruser. Absolutne neuveritelne, niekedy az komicky smiesne, ale nejakym zazrakom to cloveka udrzalo v kresle celych tych umornych dve a pol hodiny.(23.9.2010)