Čas, který zbývá

Le temps qu'il reste

Velká Británie / Itálie / Belgie / Francie, 2009, 109 min

Elia Suleiman

Elia Suleiman

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $949,794(8.7.2010)

Absurdně laděný film, v některých scénách sklouzávájící téměř až k grotesce, snažící se nám podat a vysvětlit ten velmi vážný a nikdy nekončící spor o to, čí je to vlastně země. Ta snaha o skloubení té vážné a humorné složky trochu skřípe, ale jinak to není vůbec špatné. 70%(25.1.2015)

To si takhle člověk pustí v jednu ráno televizi a narazí na ČT Art (která by si mimochodem zasloužila celodenní program) v rámci klasického nočního projíždění těch zhruba 70+ satelitních programů, na kterých je v jakémkoliv jazyce nějaký obsah, co není teleshopping nebo něměcké sms porno a zrovna začíná nějaký film, jakýsi Čas, který zbývá. Říkám si, že tomu teda dám šanci, čehož záhy trochu zalituji, jelikož se na obrazovce obejvuje nějaký arabský klikyhák, ale jen na malou chviličku, protože hned první scéna s poněkud zmateným hrdinným vojákem-osvoboditelem mi vykouzlila úsměv na rtech, který tam zůstal až do konce. A pokud film dokáže spojit humor s tak vážným tématem, jako je Izraelsko-palestinský konflikt a odvyprávět příběh jedné obyčejné rodiny, který zároveň shrnuje skoro 60 let historie jednoho problematického státu, tak si plný počet zaslouží. A ty židy, co dali méně jak tři hvězdy, bych poslal trochu zkoncentrovat, protože očividně nedávali při filmu pozor!(9.11.2014)

• karlee

Absurdní humor mám rád, ale neměla by mu ze šosu crčet propaganda. Taky mohl režisér odolat pokušení zahrát si v životopisně laděném snímku sám sebe, moc dobře nehraje. Ale pár povedených momentů se najde, výborná je třeba asijská hospodyně/pečovatelka a její kouzelná angličtina.(5.6.2014)

Novodobá historie Palestini v kocce. Něco je dosti trefné, něco veselé, něco smutné. Po slušném začátku to pak jde celkem dolu a to přesně v době, kdy se na scéně objeví sám režisér. Takový průměr, čekal jsem asi více.(9.6.2014)