Na velikosti záleží

Komedie / Drama / Romantický / Sportovní

Izrael / Francie / Německo, 2009, 90 min

David Gurfinkel

Oda Schaefer

Nespomínam si, že by som niekedy videl Izraelský film, ale tento ich prvý zástupca v mojich očiach neprepadol. Celkom príjemná komédia o 150 kilových "vajčakoch", ktorý nemajú dosť motivácie na to, aby schudli a do ich života nečakane vstúpi japonské sumo. Ak ste zvedavý na to, o koľko sadne škoda felícia, keď do nej sadnú štyri izraelské "mamuty", tak neváhajte. So sumom u nás, by som to radšej neskúšal, Česi a Slováci k tomuto nemajú vzťah a skôr ako obdiv si od nich 150-kilový golem vyslúži kopanec do riti...Ale film je fajn.80%.(15.4.2012)

Že ano? A pak, že i s malým kašpárkem se dá dělat veké divadlo...Možná tak na loutkové scéně. Je tu příběh, je to k zamyšlení, posmál jsem se, poplakal...(4.4.2012)

Po velmi kladných ohlasech z MFFKV jsem čekal něco lepšího=zábavnějšího. Vtipné momenty tam byly, předvídatelný příběh tolik nevadil... ale opět se mi projevilo to, že film s mně nesympatickými postavami mě prostě nebaví. Navíc v Aeru několikrát vypadly titulky a jednu krátkou scénu pustili dvakrát (asi jako zaseklá gramodeska).(17.1.2010)

Na stylu filmu je hodně znát, že jde o koprodukci a že je film určen pro většinové evropské festivalové publikum. Nic převratného to není, ale jde o vcelku povedenou záležitost, která neurazí a na vzorku několika přátel ukáže vhodnou alternativu pro smíření se s nadváhou, když boj byl už dávno vzdán a nějaká sezení a povrchní snaha zhubnout je jen úlevou vlastnímu svědomí.(26.7.2011)

Být tlustý není žádný med a v Izraeli obzvlášť. Snad proto je to vhodná země na natočení podobného filmu. Scénář si kupodivu všímá jen tří ze čtveřice zápasníků, ten zbývající je jen ve společných scénách. Romantiky by možná neuškodilo trochu ubrat. Hlavní hudební motiv byl zajímavý, ale zněl tam skoro pořád. Zkrátka to není dokonalý film, ale je ze zvláštního prostředí o zvláštních lidech a stojí za to ho vidět.(31.12.2010)

• - Přibližně čtvrt roku před natáčením odjeli tvůrci do Japonska nasbírat informace o sumo. (Nyck)