Reklama

Reklama

The End of the Line

  • Slovensko Koniec potravinového reťazca (festivalový název)
Trailer
Velká Británie, 2009, 83 min

Režie:

Rupert Murray

Hrají:

Mélanie Laurent, Ted Danson (vypravěč), Boris Worm

Obsahy(1)

O kousku ryby na talíři víme zpravidla jen to, že je zdravá pro náš organismus. Chybí nám však další informace, které bychom měli chtít znát. Odkud ta ryba pochází, jak byla ulovena a zda její druh není ohrožen," říká britský novinář Charles Clover, autor knihy The End of the Line. Režisér Rupert Murray se jí inspiroval při natáčení svého dokumentu o globalizaci rybolovu. V tempu, jakým dnes rybolov na celém světě probíhá, totiž není možné, aby příroda obnovovala své zdroje. Snímek ukazuje hlavní problémy spojené s ubýváním ryb. Jedním z nich je nedodržování kvót pro lov, z čehož snímek obviňuje Čínu i některé evropské státy, dále je to neekonomický lov velkého množství ryb a důležitou roli hraje i upřednostňování některých druhů, zejména pak obřích tuňáků, vyhledávaných labužníky. Vizuálně poutavý dokument přináší několik základních rad, jak se může i jednotlivec zasadit o zachování rovnováhy fauny světových oceánů. (Jeden svět)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (15)

merlinovic 

všechny recenze uživatele

Zajímavý dokument, leč několik věcí mu musím vytknout. Ze začátku krvavé záběry a speciálně záběry na krev působí dojmem laciného ekologického počinu, nicméně nakonec to naštěstí bylo něco víc. První polovina flmu je pořád dokola ukazování pár stejných grafů.... Naopak "orání" mořského dna by si zasloužilo daleko větší prostor, nebyl tam snad žádný záběr zdevastovaných korálů atd. Dál mi dost vadili narážky na globální oteplování ve stínu faktu zpráv o falšování údájů, o rušení měřících stanich v chladnějších oblastech atd. Na druhou stranu je v závěru nabídnuto řešení, které zřejmě u nás moc praktikovat nejde protože u nás se moc ryb nejí a v podstatě tu moc na výběr není. Celkově ho hodnotím pozitivně i když lehce pochybuju o jeho uplné objektivitě... ()

whack 

všechny recenze uživatele

Každý deň je zabitých 6,6 miliárd rýb a morských mäkkýšov a 247 miliónov väčších morských zvierat pre mäso (celosvetovo). Tento dokument ukazuje tragické následky nášho šialeného konzumu a neekonomického anti-ekologického rybárčenia. Keď vyžeriete všetky ryby z oceánov, mäsožravci, čo potom budete jesť? ()

Reklama

neoBlast 

všechny recenze uživatele

No jo, chudáčci rybičkové... Pro průměrného Čecha, který zblajzne za rok sem tam toho kapra a tuňáka v těstovinách asi ne až tak moc relevantní poselství... Dojde na strašidelné "hokejkové grafy" (znáte je, ty co používal třeba Gore v Nepříjemné pravdě), impresivní čísla a statistiky. A taky vám dramaticky všichni budou vysvětlovat, že ty ryby se sami nerozmnoží... Možná více k podobnému tématu říká Leviathan, možná ropný Collapse, ale já už mám těchto burcujících agitek dost. 65 % ()

setina 

všechny recenze uživatele

Velice zajímavý dokument pro diváky, kteří se zajímají o dokumenty z oblasti vody a vodních živočichů. Konkrétně jde o věc o které se už několik let v dokumentech takového typu mluví. Tento dokument je samozřejmě, také s hezkými záběry mořské fauny, ale také s nehezkými záběry rybářských lodí, které se snaží vylovit všechny mořské živočichy. Celý dokument od začátku mapuje příčiny které způsobili rapidně klesající množství mořských ryb. A vysvětluje a nakonec i radí jak zamezit obrovský každodenní úbytek vodních živočichů. Jestli to takhle půjde dál tak v moři zbudou jenom medůzi a plankton. (Tak si říkám, že sladkovodní ryby jsou přeci také jedlé, tak proč to nezkusit místo rybího salátu!) ()

Zeck 

všechny recenze uživatele

Další úchvatný dokument, který není tak investigativní jako The Cove, ale naprosto stejně úderný. Co povídat? Proč například tyto dokumenty nevysílá Česká televize? Proč nám nabízí krásné dokumenty plné nádherného mořského života v pestrých barvách, ze kterého máme pocit, že život v moři je hojný a nijak nerušený? Proč nám maže med kolem huby a ukazuje rozkvetlé jabloně, když 70% sadu zachvátil požár? V dokumentu někdo správně řekl: "Ve vědění je síla.". 90% Čechů ani netuší, že nějaké druhy v oceánech jsou na pokraji vyhynutí. Základním faktorem změny jsou vždy lidé. Pokud lidé, kteří nejsou životně závislí na rybě, změní svoje chuťové návyky, pokud lidé vyjdou do ulic, pak se může něco změnit. Pokud se o tom jenom budou točit dokumenty, vládám a rybářským společnostem to bude nadále u prdele. 90% ()

Reklama

Reklama