Bratříček a sestřička (TV film)

• Německo

Brüderchen und Schwesterchen

Rozprávky bratov Grimmovcov: Braček a sestrička

Fantasy / Pohádka / Rodinný

Německo, 2008, 59 min

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)
  • Autogram

Suché nemecké spracovanie bez humoru, bez akcie, iba s tonou nezmyslov, ktoré je zbytočné rozpisovať, keď Ježinka to už krásne zhrnula. Jedna hviezda len za to, že deti to nevedno prečo zaujímalo a šťastne dopozerali do konca.(1.9.2015)

• Elyssea

Německé pohádky nemají prostě to kouzlo. Vše je hrozně přetrikované, čarodějnice přehrává a ještě ke všemu Němky nejsou hezké princezny. To, že král je poněkud mdlého rozumu mě nepřekvapuje, ale proboha mohli ty děti nějak pojmenovat. Nebo se stále oslovovali jen Bratříčku a Sestřičko?(6.3.2011)

• Jezinka.Jezinka

Systematicky se prokoukávám pohádkami bratří Grimmů. Pohádku od pohádky zvyšuji hlasitost, protože ruchy z toho, co ti dva předvádějí v rakvích, už notně připomínají zvuk rotačního kulometu. Začátek byl ještě poměrně slibný. S tím, že krásná sestřička nebude krásná, jsem se vcelku smířila, je to německá pohádka, že bude bratříček nesnesitelný olezlý spratek, jsem zjistila záhy. Záporačky byly vybrány dobře, rozkydlá zrzka i její matka (brunetka obdařená chladnou nepřístupnou krásou, ať tedy máte představu o všech) sedly do svých rolí jako vosy na meloun. Nepříjemný bratříček se změnil ve velmi příjemného srnečka, opravdu krásné zvíře, navíc se vzápětí v ději objevil sympatický mladý král. A tady to, co zatím jen drhlo, začíná vytvářet už rovnou gordické uzly. Král se třeba vůbec nedoví, že ten srnec je jeho švagr. Mladá královna je zlikvidována a původce dané taškařice nevyvíjí snahu odstranit tělo (nebo tušil, co se stalo, pak je záhadou ignorace té hrdličky). Mladá královna se smí vrátit třikrát a neuváženě tam courá, aniž by se co zlého dělo, nebo aniž by to mohlo mít dopad na její vysvobození, nemluvě už vůbec na vysvobození jejího bratra. Že se kolem kolébky motá strašidlo, nikdo nepostřehne, protože kolébka bez stráže, bez chůvy, bez kohokoliv, je někde na chodbě v průvanu, záclony tam vlají jak plachty výletní jachty a mimino, pravděpodobně notně podchlazené, se neodváží ani vydat zvuk. Jak to v pohádkách bývá, všechno dobře dopadne, pravda, nejsem si jista, zda to je dobře. Třeba si konečně řekli, jak se jmenují. Představa, jak si říkají Bratříčku, Sestřičko, Králi a Moje milovaná a, úplně nejlepší, Mé dítě, je skutečně pekelná. Za krásu toho srnce, za diadém mladé královny a vcelku dobrou první polovinu jsem ochotná přimhouřit oko. Přiznávám, že v závěru už oči mhouřím tak, že jsou zaťaté jak pěsti Mohameda Ali. Mám obavu, že bude hůř. V pohádkách, co mi z téhle série ještě zbývají, žádné zvíře není. Růženku a statečného krejčíka může zachránit leda to, že bych si uvařila zvěřinový guláš.(1.6.2015)

• LadyVader

Tak nevím jestli Grymmové nerotujou v hrobě, ze všech těch špatných adaptací.(17.9.2010)

• Milan25

Tady se bída snoubila s nouzí úplně učebnicově. Herecké výkony jsou mizerné, scénář je vyloženě stupidní, a ten laciný dabing tomu taky nepřidal (zvláště zpěvné pasáže, kdy ani jeden dabér neumí zpívat). No a ty vizuální efekty... ehm.(6.3.2011)