Arsy-Versy

(festivalový název) (studentský film)
  • Slovensko Arsy-Versy

Scénář:

Miro Remo

Kamera:

Jaro Vaľko

Film je životným príbehom matky a jej syna Luboša, ktorý otočil svet hore nohami. Ľuboš unikol zo sveta ľudí, aby žil v čo najväčšej symbióze s prírodou, odletel na planétu kde žijú len motýle - inteligentné bytosti. Svoju životnú energiu koncentrovanú s neuveriteľnou dávkou empatie vtesnáva do jeho amatérskej fotografickej a filmovej tvorby. Vrcholom jeho prírodnej fascinácie je jedinečný výskum netopierov. V komunikácií s fascinujúcim tvorom otočeným dolu hlavou sa pokúša o maximálne porozumenie medzi človekom a zvieraťom. Oporou v jeho bádaniach a živote mu vždy bola jeho mama. Tá má však dnes cez 70 rokov a tak sa prirodzene obáva o budúcnosť svojho syna. "Čo s tým deckom ďalej bude?" vraví. Ľudia, ktorí ho "poznali", si mysleli, že je blázon, ale len dovtedy kým nevideli film ARSY-VERSY. Teraz sú z toho oni blázni! (oficiální text distributora)

Tuniak DF

Tažko sa mi hodnotí film, keď Luboša poznám, a v dedinke sám žijem... ale jednoznačne je to veľmi dobre natočený dokument, o netradičnosti a o nepochopení. Nádherné zábery, jemný humor, pompézna hudba (ktorá napriek tomu, že je otrepaná, sem zapadá) tvoria krásny dokument o jednom bežnom-nebežnom človekovi a jeho matke. Miro, držím ti palce a nech sa darí naďalej... ()

Radko

Arsy-Versy má dušu a vtip. To nie je málo. Väčšina študentských filmov mi totiž pripadá urobená v zmysle: nakrúťme niečo, čo nám predpisujú osnovy, keď už sme tí režiséri, naplňme tie minúty čímsi zvláštnym, keď už sme tí umelci. Chýba prirodzený zápal, presvedčenie ostáva len v rovine - sme kreatívni, tak čosi vytvoriť musíme. Výsledkom sú desiatky neživotných pokusov, nepozerateľných a zároveň neinovatívych experimentov a ničnehovoriacich dokumentov. Kvantitatívne rastúci počet mladých adeptov réžie neznamená bohužiaľ zároveň zvýšenie percenta tých naozaj kvalitných. Remo medzi tých kvalitnejších rozhodne patrí a výsledok sa zautomatizovanému kreatívnemu schématizmu vymyká, čo je len dobre. ()

SarumanKo

Malý skvost študentskej krátkometrážnej dokumentaristiky. Remo sa cez originálne zábery s vycibreným štýlom úspešne vyjadruje k množstvu tém a otázok, čo je na takom malom priestore takmer neuveriteľné. Je sociálny, je mystický, je vtipný. Samozrejme k tomu potreboval protagonistu natoľko sympatického a jedinečného, ako je Ľuboš, ktorý svoj život začal dokumentovať už dávno predtým, než to uskutočnil jeho synovec Miro. Pasáž o spomínaní na amatérsky remake Planéty opíc s motýľmi miesto opíc a starým wartburgom miesto vesmírnej lode, ktorý Ľuboš natočil „Husákovi natruc“, je tou najkrajšou poctou kinematografii, akú som v poslednom čase videl. (9/10) ()

Joski

Najlepší slovenský dokument za rok 2009:-))) Videl som ho v rámci študentských filmov VŠMU. Film už získal 16 cien a chystá sa ešte na kopec zaujímavých festivalov po celom svete. STV 2 ho bude onedlho vysielať. Pozrieť si ho môžte aj na stránke Azylu, kde je dokonca rozhovor s režisérom. Určite odporúčam:-) http://festival.azyl.sk/2009/en/?id=play_sutazne&sekcia=nesutazne&f=arsy_versy&s=b&title=Arsy%20Versy%20-%20Miro%20Remo ()

swamp

Hlavní postava Luboše je jistě zajímavá a stačí na natočení krátkometrážního dokumentu. Miro Remo si jej určitě vybral pečlivě a stejně tak nám představil život tohoto člověka, který je celý život tak trochu jiný - kromě toho, že se zajímá o netopýry je zároveň poměrně dobrý fotograf s uměleckými sklony. ()

• Všetko v príbehu bolo skutočné, vrátane hercov aj fotografií. Ľuboš s tým súhlasil a nakoniec priznal, že niektorí ľudia z dediny naňho po tomto filme zmenili názor. (tommy187)
  • Po tom, ako Miro Remo dostal ocenenie, povedal v príhovore, že jeho strýko Ľuboš si uvedomil, že fotenie netopierov mu zabralo veľa času. Teraz fotí orchidey. (tommy187)
  • Tento film si okrem iných pozrel aj Johnny Depp a skonštatoval, že sa jednalo o výborné dielo. Nakoniec sa stretol s Mirom Remom a zobral ho na festival, na ktorom bol headlinerom. (tommy187)